Recenzja Iriver ITQ700

Recenzja użytkownika: Iriver ITQ700 (parametry Nexus 7, ale z microSD)

Niebawem do sprzedaży wejdzie nowy tablet, tym razem od znanego producenta sprzętu portable audio, firmy Iriver. Iriver ITQ700, bo tak brzmi jego nazwa, jest siedmiocalowym urządzeniem działającym dzięki czterordzeniowemu procesorowi NVIDIA TEGRA 3 i jest groźnym konkurentem dla najpopularniejszego w tym segmencie produktu Asus Nexus 7. W czwartek wpadł w moje ręce egzemplarz przedprodukcyjny. Postanowiłem podzielić się z wami wrażeniami z kilkudniowych testów.

Parametry techniczne iRiver ITQ700:
– Android 4.1 Jelly Bean,
– czterordzeniowa NVIDIA Tegra 3 1,2GHz (T30L),
– 1GB DDR3 RAM,
– 16GB pamięci wewnętrznej,
– ekran: 7″ IPS 1280 x 800 pikseli,
– kamera: 2 Mpix,
– WiFi 802.11 b/g/n,
– Bluetooth 4.0,
– GPS,
– G sensor, elektroniczny kompas,
– slot kart microSD (32GB),
– 3.5 mm jack audio,
– port microUSB,
– bateria: litowo jonowa 4000 mAh,
– wbudowany mikrofon i głośnik,
– wymiary: 194 x 122 x 10,6 mm,
– waga: 338 g.

Opakowanie i zawartość zestawu

Tablet otrzymałem w ładnym, aczkolwiek skromnym opakowaniu średniej wielkości. Jest ono zachowane w stylu minimalistycznym, po jego otwarciu ukazuje nam się siedmiocalowe urządzenie w kolorze czarnym, ładowarka 2A, kabel USB, instrukcja quick start i karta gwarancyjna. Zestaw jest ubogi. Brakuje słuchawek, miłym dodatkiem byłby jakiś skromny pokrowiec czy nawet folia na ekran. Przydałby się również adapter HDMI MHL oraz przejściówka host USB, ale można to przeboleć, bowiem można je dokupić jako osobne akcesoria – z kompatybilnością uniwersalnych kabelków nie powinno być problemu.

Recenzja Iriver ITQ700

Wygląd

Tablet Irivera z wymiarami 194 x 122 x 10,6 mm należy do stosunkowo niewielkich urządzeń, łatwo nadaje się do przenoszenia i wygodnie leży w dłoni. Waga dość słuszna, wynosząca 338 g, sprawia, że czuć urządzenie w ręce, ale nie jest to przesadnie męczące. Ramka okalająca wyświetlacz nie należy do najcieńszych. Na przednim panelu, poza 7-calowym ekranem, znajdziemy kamerkę do wideorozmów i w zasadzie tylko kamerkę do wideorozmów, brakuje niestety czujnika oświetlenia, który automatycznie regulowałby jasność, ale da się bez niego obyć.

Recenzja Iriver ITQ700

Sam ekran o przekątnej siedmiu cali został wykonany w technologii IPS i rozdzielczości 1280×800 pikseli. Przekłada się to na idealnie gładką grafikę i czcionki, bardzo szczegółowe obrazy, zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Różnica pomiędzy 1024×600 a 1280×800 jest widoczna na pierwszy rzut oka, nie wspominając nawet o niższych rozdzielczościach. Technologia IPS zapewnia niemal idealne kąty widzenia z dowolnej strony, oglądanie filmu w dwie osoby nie będzie więc sprawiało żadnych problemów. Same kolory ekranu nie są złe ale nie powalają, szczególnie w porównaniu do S-LCD2 w moim HTC One X, ale jak na dość budżetowy tablet są wystarczające. Dużą zaletą ekranu jest ładna czerń i biel, nie są przepalone, po prostu są takie jak należy, plusem jest również równomierne podświetlenie matrycy. Tablet świetnie reaguje na dotyk, wypada pod tym względem o niebo lepiej niż produkty chińskich producentów. Mogę nawet stwierdzić, że spokojnie dorównuje mojemu HTC.

Recenzja Iriver ITQ700

Tył urządzenia również jest minimalistyczny. Przy krawędziach posiada wyżłobienia, które spełniają funkcję estetyczną, jak również znacząco poprawiają chwyt urządzenia, jest to bardzo fajne rozwiązanie i sprawdza się podczas korzystania z tabletu. Po prawej stronie znajdziemy otwory głośników, niestety nie są one najwyższych lotów, od głośników w tablecie oczekuje się nie tyle jakości dźwięku, co głośności, tutaj jej trochę brakuje, ale w cichym otoczeniu jesteśmy w stanie obejrzeć film.

Recenzja Iriver ITQ700

Górna ścianka urządzenia zawiera przyciski głośności oraz power/hold. Wymagają one nieco przyzwyczajenia, powinny być bardziej wystające, ale po 3 dniach nie mam już problemu z trafieniem we właściwy przycisk. Lewy bok to port słuchawkowy, port microUSB służący do ładowania i komunikacji oraz, co najważniejsze, slot na kartę microSD. Szczególnie ta ostatnia funkcjonalność bardzo mnie ucieszyła, pozwala na rozszerzenie wbudowanej pamięci (16GB) o 32GB, co sprawia, że pamięci nie powinno zabraknąć.

Iriver-ITQ700

recenzja Iriver ITQ700

Pisząc o obudowie warto wspomnieć, że jest ona wykonana z bardzo dobrej jakości tworzywa. Z kolei do spasowania jej poszczególnych elementów nie mam zastrzeżeń. Urządzenie sprawia wrażenie pancernego, zbitego i nie ma tutaj mowy o najmniejszych skrzypieniach czy zgrzytach podczas pracy.

Hardware + benchmarki

Iriver nie oszczędzał na hardwarze w swoim nowym tablecie. Postawił poprzeczkę dość wysoko, montując do niego może nie najnowszy, ale jeden z wydajniejszych układów na rynku, czyli NVIDIA Tegra 3.

Układ Tegra 3 (T30L) w ITQ700 składa się z 4 głównych rdzeni o taktowaniu 1,2 GHz oraz piątego ECO rdzenia, taktowanego 1,2 GHz, który jest wykorzystywany pojedynczo w przypadku mniej wymagających zadań np. słuchaniu muzyki czy przeglądaniu prostych stron internetowych. Rdzeń ECO ma za zadanie zwiększyć żywotność baterii.

Tegra to także zaawansowany chip graficzny ULP GeForce o taktowaniu 416 MHz, pozwalający odpalić niemal dowolną grę w pełnych detalach, zapewniając przy tym świetną płynność. Oczywiście platforma obsługuję dekodowanie filmów w Full HD.

ITQ700 został wyposażony w 1GB pamięci RAM oraz 16GB wbudowanej pamięci, bez podziału na tzw. kartę pamięci i pamięć na aplikacje, całość możemy wykorzystać według naszych potrzeb, to spory plus, sprawiający, że nie będziemy musieli martwić się o miejsce na kolejne aplikacje i gry.

Aby sprawdzić wydajność urządzenia posłużyłem się kilkoma popularnymi benchmarkami, których wyniki przedstawiam poniżej (AnTuTu: 13185, Quadrant: 3998)

Recenzja Iriver ITQ700Recenzja Iriver ITQ700

Jak platforma sprawuje się na co dzień? Otóż korzystając z HTC ONE X na tych samych podzespołach, ale obciążonego nakładką HTC Sense, byłem mocno zdziwiony jak płynnie i szybko pracuje ten tablet. Wszystkie polecenia wykonywane są niemal natychmiastowo. Wydajność sprawdziłem również w zaawansowanych i najbardziej wymagających grach, jak Modern Combat 4 oraz Need For Speed Most Wanted. W obydwu przypadkach nawet w przypadku dużej ilości ruchomych obiektów grafika była całkowicie płynna, a rozgrywka na 7-calowym ekranie sprawiała mnóstwo przyjemności. ITQ700 jako platforma do gier spisuje się doskonale.

Recenzja Iriver ITQ700

Recenzja Iriver ITQ700

Tablet irivera również świetnie sprawdzi się do przeglądania zasobów internetu. Standardowo ITQ700 wyposażony jest w przeglądarkę stockową oraz Chrome, obie działają szybko, umożliwiają przeglądanie w kartach i spokojnie są w stanie zastąpić korzystanie z internetu na komputerze. Na tablecie można zainstalować Adobe Flash w wersji dla Androida 4.0+ który działa prawidłowo, filmy w przeglądarce działają sprawnie nawet w formatach HD.

Ogólna wydajność tabletu stoi na najwyższym poziomie, bije na głowę produkty jedno i dwurdzeniowe, zapewniając wygodę korzystania z internetu oraz nieograniczone możliwości multimedialne. 1GB RAM-u sprawia, że nie ma konieczności zamykania aplikacji, system nie zamyka ich sam, pracują w tle i bardzo szybko możemy się między nimi, chociaż oczywiście możemy zamykać je task managerem.

ITQ700 wyposażony jest również w moduły komunikacji bluetooth, standardowe Wi-Fi oraz GPS ze wsparciem A-GPS, zatem można korzystać z urządzenia jako nawigacji.

Aparat wbudowany w przedni panel oferuje możliwość robienia zdjęć w rozdzielczości 2 megapikseli w wystarczającej jakości, nadaje się do wideorozmów w jasnym pomieszczeniu, niestety słabo sobie radzi w gorszych warunkach oświetleniowych. Moduł aparatu umożliwia również tworzenie panoramy i nagranie filmu w rozdzielczości Full HD.

System

Produkt Irivera pracuje pod kontrolą Androida Jelly Bean w wersji 4.1.1. System jest bardzo stabliny, przez kilka dni korzystania nie zdarzył mi się ani jeden restart, pomimo usilnych prób nie udało mi się również zawiesić tabletu. System jest aktualizowany OTA poprzez sieć Wi-Fi.

Kupując ITQ700 podobnie jak w przypadku konkurencyjnego Asusa Nexus 7, otrzymujemy goły, czysty system Android, bez skórek, nakładek i dodatkowych programów. Dla jednych to wada, dla innych zaleta. Według mnie zaleta, ponieważ możemy doinstalować launcher według własnych upodobań, wrzucamy tylko te aplikacje i gry, z których korzystamy i nie zaśmiecamy pamięci. Urządzenie jest dzięki temu bardziej wydajne. Z drugiej strony Iriver jako producent sprzętu portable audio mógłby pójść w ślady Cowona, który w swoim modelu Z2 dodawaje zainstalowany świetny program Jet Audio do obsługi muzyki.

System standardowo posiada tylko minimum aplikacji do zarządzania pocztą, kalendarzem, google mapy oraz gmaila. Nie mogło oczywiście zabraknąć sklepu play, zatem mamy łatwy dostęp do darmowych i płatnych gier i aplikacji. ITQ700 jest modelem wspieranym przez TegraZone, zatem mamy dostęp do darmowych i płatnych exclusive’ów tworzonych specjalnie na platformę TEGRA i w pełni wykorzystujących jej możliwości.

Bateria

Na zapoznanie się z tabletem miałem tylko kilka dni, niestety nie zdążyłem precyzyjnie zmierzyć czasu pracy dla gier i filmów, natomiast sprawdziłem czas pracy przeglądarki programem LAB501. Przy podświetleniu ustawionym na maksimum, ITQ700 osiągnął przyzwoity wynik 416 minut pracy. Oczywistym jest że w przypadku normalnego użytkowania na poziomie jasności w okolicach 30-50%, czas pracy ulegnie znaczącemu wydłużeniu.

Podsumowanie

Muszę przyznać, że pozytywnie zaskoczył mnie produkt Irivera. Jest to kompletny tablet bez żadnych rażących wad, oferuje dobrą jakość ekranu i świetną wydajność, przy tym jest stosunkowo niewielki i dobrze wyposażony sprzętowo. Jego ogromną zaletą jest możliwość rozszerzenia pamięci o kartę microSD. Uważam, że nowy produkt może z powodzeniem konkurować z powszechnie chwalonym Nexusem 7, a nawet pod pewnymi względami go przewyższa (wspomniany wbudowany slot kart pamięci). Oczywiście należy również pamiętać, w przypadku tabletu Google i Asusa, o bezpośrednim wsparciu Google (co objawia się aktualizacjami do najnowszych wersji systemu zaraz po ich debiucie) i obecności NFC i Bluetooth.

Nowy tablet Irivera będzie dostępny w sieci MP3Store w połowie kwietnia w cenie 899 złotych za wersję 16GB. Produkt będzie można również zamówić online w promocyjnej cenie 849 złotych.

W razie pytań pozostaję do Waszej dyspozycji.

_

Warto przypomnieć, że cena Nexus 7 16GB zaczyna się od 800 złotych, natomiast w większości sklepów przyjdzie nam za niego zapłacić 899 złotych. Pojawia się zatem pytanie: czy slot microSD (bo to główna różnica pomiędzy ITQ700 a Nexus 7) sprawi, że znajdą się chętni na produkt Irivera? Jak tylko urządzenie przywędruje do Polski, możecie liczyć na nasz test tego modelu. /Kasia

Model: ITQ700

System operacyjny: Android 4.1

Procesor: NVIDIA Tegra 3 quad core 1.2GHz ( T30L )

RAM: 1GB DDR3

ROM: 16GB

Wymiary: 194 x 122 x 10.6mm

Waga: 338g

Ekran: 7 cali IPS, rozdzielczość 1280× 800 WXGA

Kamera: 2 Mpx

Komunikacja: 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0

Czujniki: GPS, G sensor, elektroniczny kompas

Obsługa kart pamięci: max 32GB,

Porty: 3.5mm audio jack, microUSB

Batteria: litowo jonowa 4000 Mah

Wbudowany mikrofon i głośnik.