Mobilna TV – czy aby na pewno taka mobilna? (recenzja)

Mobilna TV

Jako że 2013 rok jest rokiem całkowitego przejścia na telewizję cyfrową wraz z wyłączeniem nadajników analogowych, postanowiłem przetestować alternatywę dla standardowego dekodera DVB-T, jaką jest TV-Mobilna Cyfrowego Polsatu.

Informacje ogólne

Ideą telewizji mobilnej jest dostarczenie sygnału TV do dowolnego odbiornika wyposażonego w system Android, iOS czy chociażby system Windows XP, Vista, 7, bez używania danych pakietowych. W połowie ubiegłego roku odbyła się premiera „TV MOBILNA”, która miała zrewolucjonizować mobilny odbiór kanałów cyfrowej telewizji naziemnej.

Miała… Nie wszystko działało tak pięknie jak w reklamach, cena też nie była najniższa, przez co oferta mimo, że bardzo promowana, odbiła się raczej czkawką. Jak teraz wygląda? Bardzo podobnie jak na początku. Za 329 złotych jednorazowej opłaty bądź 9,90 złotych miesięcznie dla abonentów i 14,90 złotych miesięcznie dla nowych abonentów, otrzymujemy dekoder M-T-5000 na własność i 6 miesięcy Pakietu Ekstra w prezencie.

Dekoder do TV Mobilnej, M-T-5000, umożliwia odbiór 8 kodowanych kanałów telewizyjnych, 12 kanałów radiowych i wszystkich bezpłatnych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej.

Pierwsze wrażenia

Dostajemy nieduże pudełko, którego zawartość to dekoder M-T-5000 wraz z akumulatorem o pojemności 1050 mAh 3,7 V, kabel USB służący do ładowania oraz instrukcję obsługi urządzenia.

Trzeba przyznać, że urządzenie jest małe: 52 x 92 x 12 mm. Wraz z ok. 70 gram wagi możemy mówić, że mobilność jest zachowana, ponieważ dekoder bez problemów mieści się w dłoni. Maksymalnie wysunięta antena ma długość 15 cm. Jest ona „łamana” i miałem wrażenie bardzo delikatnej, ale w rzeczywistości ciężko ją uszkodzić. Od razu pierwsze pytanie, jakie mi się nasunęło, to jak tak krótka antena da sobie radę. Ale o tym trochę później. Estetycznie urządzenie jest raczej ładnie wykonane, o dobrej jakości (nic nie skrzypi, nie odstaje). Produkcją zajmuje się koreańska korporacja Valups, która dostarcza też bliźniaczo podobne urządzenia firmie Tivizen.

Uruchomienie

Po krótkim przytrzymaniu przycisku Power, naszym oczom ukazują się 3 diody sygnalizujące, stan baterii (zielona, pomarańczowa lub czerwona), połączenie z siecią Wi-Fi oraz stan urządzenia. Stan od włączenia urządzenia do połączenia z Wi-Fi w standardzie g i pełnej gotowości trwa niecałe 20 sekund. MT-5000 tworzy sieć bezprzewodową, do której wystarczy się połączyć wpisując hasło użytkownika. Prostota i szybkość działania, M-T-5000 mógłby być synonimem tych słów.

Działanie

Po ściągnięciu aplikacji z marketu, czekała mnie przykra niespodzianka -> brak wsparcia dla urządzeń zrootowanych. Dość zaskakująca informacja i duża przeszkoda dla użytkowników, patrząc na opinie osób w sklepie Google Play.

No ale nic. Po ukryciu roota przy użyciu funkcji unroot temp w superuser, aplikacja wreszcie startuje.

Następnie, po wybraniu kraju oraz jakości (standardowa bądź wysoka), odbywa się wyszukiwanie kanałów. Po wybraniu jakości wysokiej, 0 znalezionych kanałów… Lekki zawód, ale próbujemy raz jeszcze. Tym razem jakość standardowa. Po kolejnych minutach oczekiwania, nadal 0Mała antena mobilnej TV kompletnie sobie nie radzi ani w domu, ani na powietrzu. W tych samych warunkach, zwykła stara antena zamieszczona na strychu daje bardzo dobry poziom sygnału.W celu sprawdzenia działania dekodera, wybrałem się do Krakowa, gdzie mapa zasięgu na stronie Cyfrowego Polsatu pokazywała dobry zasięg. Kanały w wysokiej jakości ciągle odmawiały posłuszeństwa. Brak obrazu, brak dźwięku.

Przy jakości standardowej na wolnej przestrzeni, oprócz rzadkich zawieszeń obrazu, nie było większych problemów z działaniem. W obszarach zamkniętych, można było liczyć tylko na dźwięk, bo obraz wygląda jak przy przeglądaniu YouTube z prędkością 512kb/s…. Jak dekoder jako tako radzi sobie w miejscu natomiast w ruchu oglądanie jest udręką. Jeżeli jednak uda się dobrze ustawić urządzenie, to obraz jest ostry i wyraźny, czytelny pod dużym kątem, natomiast dźwięk czysty i zrozumiały. Dodatkowo do naszej dyspozycji jest możliwość sprawdzenia informacji EPG, pokazującej nazwę aktualnie nadawanego programu oraz krótki opis wraz z długością emisji. Niestety, nie udało mi się odebrać kanałów z Pakietu Ekstra, które miałem wykupione w ofercie…

Mobilna TVMobilna TV

Inne spostrzeżenia

Aplikacja jest przejrzysta i prosta w obsłudze. Na górnym pasku wyświetlane są przydatne informacje z tunera (zasięg TV oraz stan baterii) oraz wskaźnik baterii tabletu czy aktualny czas. Akumulatorek naładowany do pełna powinien bez problemu pozwolić na obejrzenie 2 godzinnego filmu. Czas ładowania z kolei to prawie 3 godziny…

Pomimo, że M-T-5000 nie posiada wymiennej anteny, można amatorsko połączyć ją z siatkową bądź kierunkową anteną domową, wykorzystując zwykłą wtyczkę antenową. Wtedy urządzenie może też służyć jako stacjonarny domowy tuner, z którym szybko można się połączyć wykorzystując tablet bądź laptopa.

Rozdzielczość kanałów TV Mobilnej to 720 x 576 pikseli (standardowa) oraz 360 x 280 pikseli (niska). Na smartfonie o rozdzielczości qHD (960 x 540 pikseli) wygląda to przyzwoicie. Jeżeli jednak chcemy spróbować odpalić aplikację na sprzęcie z rozdzielczością 1080p bądź 2048 x 1536 pikseli, która jest stosowana w ipadzie 3 i 4, musimy pogodzić się z bardzo małym okienkiem, bądź z pikselozą przy próbie powiększenia na cały ekran.

Podsumowanie

Urządzenie, jak i sama aplikacja, nie jest niestety ani dopracowane, ani dobrze przemyślane. Cała idea mobilności została zaprzepaszczona przez zastosowanie zbyt małej antenki oraz braku możliwości jej wymiany. Jeżeli „stabilny” obraz można uzyskać tylko w dużym mieście, na świeżym powietrzu i najlepiej w bezruchu urządzenia, to inwestycja mija się z celem. Dane zamieszczone na mapce lepiej zweryfikować. W praktyce kłopoty z odbiorem mogą pojawić się nawet na terenach oznaczonych jako „dobre”. Co ciekawe, odbiór możliwy jest czasami tam, gdzie teoretycznie nie powinno być go w ogóle. Mimo wszystko usługę uważam za wartą uwagi, ale tylko po uprzednim zweryfikowaniu braku problemów z zasięgiem.

Mieliście do czynienia z telewizją mobilną? Jeśli tak – chętnie poznamy Waszą opinię na jej temat.