Ważne

Tanie tablety zyskają mocy, Rockchip pracuje nad dwurdzeniowym procesorem 28 nm

Jeśli uważnie śledzicie to, co dzieje się na rynku budżetowych tabletów (~1000 złotych), doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, że obecnie najpopularniejszą jednostką centralną stał się procesor Rockchip RK3066. Ten dwurdzeniowy procesor, oparty na Cortex A9, o częstotliwości taktowania 1,6GHz, znajdziemy w takich konstrukcjach, jak Pentagram Tab 10.3 Dual Core, Modecom FreeTAB 9702 IPS X2, Kiano Pro 10 Dual, Yarvik Xenta TAB9-200, Acen SmartTab 121G za 799 zł czy Goclever Tab R973. Dzięki wspomnianemu sercu, tablety te są ciekawymi propozycjami w niezłej cenie. Ale Rockchip nie zamierza spocząć na laurach. Firma zapowiedziała, że trwają prace nad dwurdzeniowym procesorem RK31xx wykonanym w 28 nm procesie technologicznym.

Co to oznacza dla końcowego odbiorcy? Przede wszystkim jeszcze lepszą wydajność w stosunku do RK3066, który wykonany jest w 40 nm procesie technologicznym, przy jednocześnie niższym poborze energii. To z kolei znacznie wpłynie na wydłużenie czasu pracy akumulatora, który w przypadku wspomnianych wyżej urządzeń i tak jest bardzo dobry. Ale skoro może być jeszcze lepiej, to wypada trzymać kciuki za powodzenie tego projektu!

Nadchodzący procesor RK31xx ma być dwurdzeniową jednostką centralną opartą na Cortex A9 o częstotliwości taktowania zegara 2GHz, przeznaczoną zarówno dla tabletów, jak i smartfonów. Pierwsze urządzenia z tym procesorem mają ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym roku.

Warto wspomnieć, że to nie koniec planów chińskiej firmy. Rockchip ma też w planach wydanie czterordzeniowego procesora RK32xx, którego założeniem będzie konkurowanie ze sprzętem z NVIDIA Tegra 3 czy Samsung Exynos 4412. Jego produkcja ma ruszyć podobno jeszcze przed końcem bieżącego roku.

źródło

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona