Ważne

Nexus 7 niedopuszczony do sprzedaży w Chinach. To zaboli Google

Chiny to ogromny rynek zbytu na elektronikę użytkową, z którym nadzieje wiążą nie tylko rodzimi producenci, ale także zachodnie molochy. Niedawno w Chinach rozpoczęła się sprzedaż tabletu Apple iPad, która niewątpliwie okazała się lukratywnym posunięciem dla amerykańskiego koncernu. Swoich sił na Wschodzie chciało spróbować Google i wprowadzić na tamtejszy rynek dobrze rokującego Nexusa 7. Niestety, chiński rząd odmówił mu tego przywileju.

Warto zaznaczyć, że decyzja rządu jest tymczasowa i koniec końców Nexus 7 najprawdopodobniej pojawi się w chińskich sklepach. Mimo to, Google na pewno nie jest zadowolone z takiego obrotu sytuacji. Każdy dzień wstrzymania sprzedaży jest dniem straconym i odbije się na kwartalnych wynikach finansowych. Nie ulega wątpliwości, że bez udziału chińskiego rynku będą one niższe niż przewidywano. Źródło, na które w swoim artykule powołał się serwis DigiTimes twierdzi, że pod koniec 2012 roku liczba sprzedanych tabletów Google Nexus 7 nie przekroczy 3,5 mln.

Powodem niechęci chińskich władz do amerykańskiego giganta internetowego jest jego wycofanie się z tamtejszego rynku w marcu 2010 roku oraz obawa o konkurencję. Nexus 7 na pewno odcisnąłby swoje piętno na producentach OEM, ponieważ oferowałby dobrą specyfikację, atrakcyjną cenę, a przede wszystkim popularne marki Google i Asus, które wielu kojarzą się z wysoką jakością i dobrym wsparciem technicznym. Wygląda na to, że Chiny nie chcą narażać swojego rynku na ryzyko związane z nadmierną konkurencją i – być może – zalewem elektroniki z Zachodu. Jak na ironię, role się odwróciły.

via DigiTimes

Komentarze

 • macdoda

  Asus i dobre wsparcie techniczne… Spadłam z krzesła. Że przypomnę jak asus kombinuje żeby unieważnić gwarancję. Chwyta się wszystkich sposobów :P

 • uze

  Smutny jest każdy news z którego wynika, że konkurencję reguluje nie jakość produktu i cena, ale widzimisię rządów, sądów czy celników.

 • Takaszi

  UP
  Niestety, ale jakość schodzi na plan drugi, a może trzeci jak doliczyć proceder sztucznego postarzania produktu.

  • uze

   Dokładnie. Dzisiaj kilka miesięcy w branży elektronicznej, to już inna epoka, a nie każdy konsument jest miłośnikiem retro :-)

 • WiteK

  Dobre,a u nas rząd dba o własne dupy.

 • Włóczęga

  Pewnie Chińczycy będą go szybciej mieli niż my :)

 • Mieczysław

  Nie tego złego co by na dobre nie wyszło! Jak Chiny będą się napinać to śmietankę zaczną zbierać Filipiny i inne z regionu a jak i Chinom się odmówi wstępu z ich towarami to zmiękną (…:)

 • mobile4you

  Trzeba dodać, że nieoficjalnym powodem jest miejsce produkcji firmy Asus: Tajwan. Chiny mocno cisną.

 • mico

  przecież to oczywiste że Chiny nie tyle obawiają się konkurencji Nexusa 7, bo to nie jest żadna konkurencja dla ich producentów sprzedających ainole za 80$, albo jeszcze tańsze sprzęty za 50$
  chodzi jedynie o pokazanie googlowi kto tu rządzi. Chiny i google mają na pieńku w związku z chęcią cenzurowania przez władze wszystkiego co można znaleźć w wyszukiwarkach.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona