Ważne

NexPhone: pomysł na hybrydę telefonu, tabletu, laptopa i komputera (wideo)

Gdzieś w Bay Area, w okolicy San Francisco, narodził się pomysł na hybrydę telefonu komórkowego, tabletu, laptopa i komputera. Nex, bo taką nazwę miałoby nosić to wielofunkcyjne urządzenie, zastąpiłby wszystkie gadżety, z których korzystacie na co dzień. Kontrolę nad tym niezwykle skomplikowanym zestawem miałoby sprawować oprogramowanie Ubuntu for Android, a odpowiednią wydajność zagwarantować najnowocześniejsze podzespoły.

Sercem konstrukcji były NexPhone. Aby zamienić go w tablet i zabrać na wycieczkę nad jezioro, wystarczyłoby zamontować go w stacji NexTablet. W podobny sposób odbyłaby się transformacja w laptop NexLaptop i komputer NexMonitor. W przypadku tego ostatniego twórcy postanowili zrezygnować ze skomplikowanych mechanizmów na rzecz akcesorium na pierwszy rzut oka przypominającego podkładkę indukcyjną. Jak zaprezentowano na poniższym filmie wideo, wystarczyłoby położyć na nim telefon, a ekran komputera natychmiast wyświetliłby pulpity dwóch systemów: Ubuntu i Androida.

Pomysł jest wart uwagi, ale wisi nad nim więcej znaków zapytania niż jest komarów na Mazurach. Aby zapewnić odpowiednią wydajność dla tylu zewnętrznych urządzeń, telefon komórkowy musiałby być wyposażony w iście rewolucyjne podzespoły i niesamowicie pojemny akumulator. Do tego dochodzą problemy z optymalizacją i synchronizacją danych pomiędzy dwoma systemami operacyjnymi, ceną, konstrukcją, jakością wykonania… pomimo wielu przeszkód, twórcy obiecują, że jeżeli zdołają zdobyć fundusze na realizację ich interesującego konceptu, NexPhone zadebiutuje na rynku w 2013 rynku.

Podoba Wam się idea jednego urządzenia będącego sercem i mózgiem innych? Brak synchronizacji danych w chmurze, wielokrotnego logowania na te same konta internetowe, zakupu dodatkowych gadżetów… brzmi kusząco, ale czy ten pomysł da się wcielić w życie? Asus podjął próbę konstruując Padfone’a, lecz nawet on zdaje się uważać hybrydę za eksperyment.

via Phone Arena, NexCrea

Komentarze

 • uze

  Ja tam lubię klocki, więc każdy taki pomysł mi się podoba :-)
  Oby nie zginęło śmiercią z zapomnienia jak lapdock Motki, który też miał potencjał, ale producent go zmarnował.

 • Marcel

  Bardzo ciekawe. Oby pomysł się nie zmarnował. Moim zdaniem powinno to wszystko działać pod komtrolą Windowsa.

  • ~Oth

   Przecież windowsy między sobą są niekompatybilne, to jak ty chcesz dwa niekompatybilne programy wrzucić do jednego urządzenia?

 • Ktoś

  Mega opcja, co do baterii, sam smartfon możemieć tę baterię 1800mAh. Wystarczy, że każde stacje będa miały własne baterie/zasilanie.

 • WUJA

  Zglaszam kolejny glos ZA. Jezeli rynek choc troche zareaguje pozytywnie na asusa to koncepcja powinna sie rozwijac i za jakies 2 lata powinno dac sie to zrobic. Bo na razie to jest chyba troche tak jak z windowsowym tabletem na viscie – dzialal, ale ńikt go nie chcial uzywac.

 • bodzio

  Niech dadzą Atoma, win8 i jest bomba :)

 • Rafał K.

  z Win8 pomysł byłby ekstra. Nie wyobrażam sobie laptopa albo pc na androidzie/ubuntu ;P uzależniłem się od windy

 • JFS

  Czemu to ma widgety od Asusa Padfone ????

 • Michal121

  Nie potraficie zrozumieć że windows nie będzie mógł być na androidzie ?

  Nie znacie chyba zasady działania.

  Android i Ubuntu to dystrybucje linuxa, oznacza to że są to systemy korzystające z jądra linux.

  Projekt Ubuntu for Android ma na celu, wykorzystać jądro w Androidzie do Ubuntu które będzie na smartphone jako drugi system.

 • Michal121

  A poza tym jak na windowsie byście czytali smsy, albo sprawdzali połączenia czy kontakty ?
  Windows jest za bardzo ograniczony do takich celów, a Ubuntu mogą modyfikować jak sobie chcą.

 • mt.dzwiedz

  Czyli sam tablet, laptop (czy jak to nazwać) i PC są bez smartphona bezużyteczne, bo nie mają żadnych podzespołów? Eee… Jakoś mnie to nie przekonuje. Nie wiem, czy istnieją takie podzespoły, które musieliby wpakować do smartphona, żeby Ubuntu na PC chodziło płynnie. Płynnie w momencie zakupu i przez następne CHOCIAŻ trzy lata aktualizacji Ununtu.

  No i właśnie jak często zmieniamy komputer, a jak często telefon? Smartphony się zmienia po nawet po roku, dwa lata to taki optymalny abonament, trzy to góra (bo nie uciągną już najnowszych systemów operacyjnych, mają porysowane ekrany i z wielu trywialnych powodów). Na ja mam Xperię Arc S. Kiedy ją kupowałem, ustępowała tylko jakiemuś HTC i wchodzące mu właśnie SGS II. Pierwotnie mała pierniczka 2.3.4, po aktualizacji do ICS mam ochotę wyrzucić telefon próbując otworzyć kontakty czy wysyłając sms-a, tak muli.

  Design cudowny, pomysł super (ale nie dla dzisiejszych technologii podzespołów i… baterii ;-) ), no i minus- brak użyteczność każdego sprzętu osobno (no ale to obniży cenę)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona