Ważne

22% urządzeń z Androidem pracuje pod kontrolą 4.0 i 4.1

android tablety

Problem fragmentacji Androida jest powszechnie znany. Na co dzień jednak nie jest to aż tak odczuwalne, jak na początku każdego miesiąca. Wtedy to Google dzieli się informacjami przedstawiającymi udział w rynku poszczególnych wersji swojego mobilnego systemu operacyjnego. I tak, wieści z sierpnia są bardzo interesujące. Poprzednia edycja platformy, Android Ice Cream Sandwich, działa już na 20,9% urządzeń z Androidem.

Zgodnie z oczekiwaniami, poprzednie wersje Androida sukcesywnie tracą na popularności, aczkolwiek nie w tak szybkim tempie, jakbyśmy sobie tego życzyli. Wciąż Android Gingerbread znajduje się na największej liczbie sprzętu z Androidem – aż 57,5%.

Miejmy nadzieję, że już niebawem najstarsze wersje Androida, czyli Cupcake i Donut, całkowicie znikną z rynku. Wiadomo, że to wyłącznie kwestia czasu – pytanie tylko jak długo to potrwa. Tymczasem czekamy aż producenci zaczną wypuszczać aktualizacje do Androida Jelly Bean, który na razie ma jedynie 1,2% udziału w rynku.

Poniżej znajdziecie szczegółowy udział w rynku poszczególnych wersji Androida. W nawiasach udział sprzed miesiąca (według popularności):
– 2.3.x Gingerbread: 57,5% (60,6%),
– 4.0 Ice Cream Sandwich: 20,9% (15,9%),
– 2.2 Froyo: 14% (15,5%),
– 2.1 Eclair: 3,7% (4,2%),
– 3.x Honeycomb: 2,1% (2,3%),
– 4.1 Jelly Bean: 1,2% (0,8%),
– 1.6 Donut: 0,4% (0,5%),
– 1.5 Cupcake: 0,2% (0,2%).

źródło, źródło

Poniżej znajdziecie szczegółowy udział w rynku poszczególnych wersji Androida. W nawiasach udział sprzed miesiąca:
– 2.3.x Gingerbread: 57,5 (60,6%),
– 4.0 Ice Cream Sandwich: 20,9% (15,9%),
– 2.2 Froyo: 14% (15,5%),
– 2.1 Eclair: 3,7% (4,2%),
– 3.x Honeycomb: 2,1% (2,3%),
– 4.1 Jelly Bean: 1,2% (0,8%),
– 1.6 Donut: 0,4% (0,5%),
– 1.5 Cupcake: 0,2% (0,2%).

Komentarze

 • hugo

  Wzrost Android 4.x to ok. 33% a nie 5%.

  • hugo

   chyba że się nie pisze o wzroście w procentach tylko o wzroście punktów procentowych, ale to jak widać zupełnie co innego i należałoby to poprawić.

   • maybach

    Dokładnie, niby to takie trochę czepianie się szczegółów jest, ale mimo wszystko Pani Redaktor naczelna powinna to wiedzieć :)

    • a czy pani redaktor nie mogła się po prostu pomylić?

     • maybach

      Oczywiście, ale my tylko wracamy uwagę bo nie jesteśmy biernymi czytelnikami :) W sumie to ja dopiero pół roku temu na wykładzie z makroekonomii dowiedziałem się jaka jest różnica między procentami a punktami procentowymi :D

     • I bardzo dobrze! :) Dobrze, że jesteście.

 • Dzięki takim producentom jak HTC czy Samsung szybko się to nie zmieni.

 • grah

  Wydaje mi się, że nie ma co się dziwić, że GB ma ponad 50% udziałów w rynku, Najprawdopodobniej wynika to z tego, że jest zainstalowany na telefonach, które nie są z najwyższej półki, budżetowych samsungach/lg. Taki telefon ma w głównej mierze dzwonić, odbierać maile i umożliwiść od biedy przeglądanie strony (przeważnie rozdzielczość ekranu to 320×240 i 3″).

  Gdyby Apple do tej pory sprzedawało wszystkie iphony (no dobrze od 3g), to także mielibyśmy rozwarstwienie (jako, że 3G został na iOS 4.2). A skoro nie ma iPhone lite (mniejsza rozdzielczość, 50% mniejszy ekran (sic!), 128mb ramu i bez kamery, to iOS trzyma się głównie równo górnej wersji systemu.

  • biscuit

   O ile się nie mylę 3GS dostanie iOS 6.0, o tak długim wsparciu posiadacze urządzeń z Androidem mogą tylko pomarzyć.

   • hugo

    ale nie Nexusów, bo tam wsparcie masz tak samo pewne jak i u Apple.

    A tak poza tym to u Apple tez jest duże rozwarstwienie bo ludzie nie chcą aktualizować starszych model bo zwykle się to kończy tym że iPhone staje się jednym wielkim lagiem, więc i tak zostają przy starym sofcie.

   • grah

    Ja niestety zrobiłem błąd i zaktualizowałem iPad (v1) z 4.2 -> 5.11 i … pojawiło się sporo funkcji, ale niestety urządzonko zrobiło się wolnomularskie, wszystko cię przeciąga, część rzeczy się wywala (nie mam JB) itp. Ale takie było żądanie królowej roju i nie mogłem dyskutować z jego sensownością :)

    To, że 3GS (który jest jednak szybszy niż 3G) dostanie update to mniej więcej tak samo, jak to, że na G1 (HTC Dream) można zainstalować Jelly Bean… można, ale na tym się kończy :)

 • Wektor

  Według mnie fragmentacja się nie zmniejszy tylko zwiększy. Aktualizacja softu dotyczy tylko najnowszych modeli. Nie wszyscy też aktualizują – niektóre przykłady powyżej. W związku z tym najstarsze wersje systemu “wypadają” wraz z fizycznym końcem urzdzeń. Jeszcze do dziś są na rynku sprzedawane urządzenia z 2.x więc zanim z niego znikną minie jeszcze 2-3 lata, a w tym czsie dojdziemy pewnie do Androida 6.x a może 7.x.

 • Wektor

  Coś są chyba problemy z komentarzami.
  Dodałem ale się nie pojawia. Chciałem dodać jeszcze raz to dostałem info, że duplikat komentarza

  • Masz pod polem do dodawania komentarzy stosowną notkę na ten temat: „Ważne: jeśli po dodaniu komentarza nie widzisz go na stronie, prawdopodobnie Akismet zakwalifikował go jako spam. W takich sytuacjach proszę o mejla (można go znaleźć w zakładce redakcja)”.

   Dzięki za info, komentarz jest już widoczny.

   • Wektor

    Dzięki. Na przyszłość nie będę spamował

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona