Ważne

Microsoft będzie wiedział, jakie aplikacje zainstalujesz na swoim tablecie z Windows 8

Wygląda na to, że Windows 8 będzie krył wiele niespodzianek. Jedną z wyjątkowych “funkcji” systemu jest SmartScreen – program tworzący listę instalowanych przez użytkownika aplikacji i przesyłający ją do Microsoftu. Zapytany o ten budzący kontrowersje dodatek, gigant z Redmond odpowiedział, że SmartScreen został stworzony z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa i ochronie danych przed szkodliwym oprogramowaniem.

Programista Nadim Kobeissi odkrył istnienie SmartScreen i zaniepokoiła go nie tyle sama jego obecność, ile fakt, że zbierane przez niego informacje obejmują nie tylko nazwy zainstalowanych aplikacji. SmartScreen będzie w stanie zbierać dane programów, w tym zaszyfrowane hasła do kont bankowych. Problem stanowi fakt, że możliwe jest przechwycenie raportów wysyłanych przez niego Microsoftowi. To otwarta furtka dla hakerów i handlarzy informacjami, której niewielu będzie potrafiło się oprzeć.

SmartScreen jest “funkcją” włączoną domyślnie i nawet jeśli jakimś cudem uda Wam się ją wyłączyć, Microsoft będzie naciskał na ponowną aktywację. Jeśli chodzi o mnie, potrafię dostrzec jej zalety (nieco bardziej nieoficjalne niż ochrona danych) – zbieranie informacji o preferencjach użytkowników może być korzystne zarówno dla Microsoftu, jak i twórców aplikacji, ale martwi mnie ingerencja giganta z Redmond w prywatne życie właścicieli urządzeń wyposażonych w jego oprogramowanie. Co będzie następne – “gadżet” sprawdzający legalność utworów zgromadzonych w naszych bibliotekach muzycznych?

Premiera Windows 8 będzie miała miejsce pod koniec października, a razem z nim na rynku pojawi się wiele tabletów i komputerów pracujących w oparciu o ten system. To znakomicie wpłynie na różnorodność na rynku, ale i zachęci hakerów. Mam nadzieję, że do października Microsoft zrezygnuje ze swoich niecnych planów i usunie SmartScreen. Czasem nadmiar bezpieczeństwa szkodzi.

via Tablet-News

Komentarze

 • Kuba

  Myślałem, czy zostać p;rzy windowsie, ale to mnie uświadamia, że albo się przesiąde na Maca, albo na Linuksa… Raczej linuksa. Tylko on nie zbiera informacji o użytkowniku…
  http://www.velvetacidchrist.com/wp-content/uploads/2009/01/microsoft-sign.jpg

  • ainaruth

   to zes dowalil z tym Makiem. Przeciez tam juz jest totalna inwigilacja.. Moga Ci nawet przetrzepac i ocenzurowac zbiory muzyki na dysku.

   Jesli chodzi o tablety z Win8 RT, to i tak nie bedzie mozliwosci instalacji spoza Windows Store, wiec Microsoft i tak bedzie dokladnie wiedzial jakie aplikacje sa zainstalowane. Tak jak w przypadku legalnych aplikacji na Androida czy iOS.

   • Komen

    Też nie do końca. Aplikacja instalowana na Androidzie poza Google Play nie jest od razu “nielegalna”. Wystarczy trochę znać się na Javie i można drobne, ułatwiające życie programiki pisać samemu, jeśli komuś się chce. (Goł goł inżynier pałer). A to chyba legalne.

    I co z tego, że się czepiam, nie lubię wprowadzania ludzi w błąd w powiązaniu z szeroko pojętym pojęciem legalności^^

    • ainaruth

     Oj tam, przeciez obaj wiemy dobrze, ze spora czesc aplikacji instalowanych spoza marketu, to pirackie kopie platnych gier i programow. Ale nie o tym jest temat i czepiles sie w sumie najmniej istotnego elementu mojej wypowiedzi:P

 • hh

  To byłby spektakularny sukces M$ w Polsce- system uniemożliwiający oglądanie wideo/ słuchania muzyki pobranej z Internetu!

  • aaa

   Raczej porażka. Wszyscy by z niego zrezygnowali w jednej sekundzie.

   • JohnyB

    Raczej zrośnie zapotrzebowanie na pirackie W8 w wersji z wyłączonym WPA oraz SmartScreen i innymi “wodotryskami”.

   • hh

    @aaa
    Proszę, przeczytaj: pl.wikipedia.org/wiki/Ironia
    :)

    • aaa

     Jak już to był to sarkazm, a nie ironia. :)

 • Chce kupić tableta ale nie wiem jakiego…

  Kolejny minus dla Windowsa 8 …

 • uze

  Dlaczego mnie to nie dziwi? Przecież to od pewnego czasu naturalna tendencja. Ludzie dobrowolnie zamykają się w monitorowanych osiedlach, w pracy żeby wyjść z biura do WC muszą dotknąć kartą z chipem czytnika, wszystko oczywiście w imię bezpieczeństwa… Oczywiście ustalonego przez kogoś z gory, który będzie decydował jaki program możesz mieć, a jakiego nie, co możesz z dziewczyną robić na ławce w osiedlowym parku, a co nie, czy jak długo i ile razy możesz isc do toalety w pracy… Fajnie. Brakuje jeszcze tylko zdalnego sterowania w tym pięknym, bezpiecznym świecie…

 • n.

  Co będzie następne – „gadżet” sprawdzający legalność utworów zgromadzonych w naszych bibliotekach muzycznych?

  tak, to tylko kwestia czasu. A poniewaz “nasze” biblioteki muzyczne beda w “ich” chmurach…

  nie wytrzymam, permanentna inwigilacja! ;)

 • KutaPhone

  Z takim podejściem nie wrurzę Małomnientkiemó kariery w dziedzinie tabletuw. Wogule co to za podejście zdecydowanej wienkszości firm, kture zapowiadajom wyjście sprzentu karzonc czekać klientom kilka lób kilkanaście miesiency. Wyjdzie pewnie rze jestem fanbojem apple, chodź to nieprawda, ale inne firmy w tym Małomnientki powinni siem uczyć całego marketingó w Cópertino. Pozdrawiam.

  • aaa

   Witamy na Onecie.

  • Zrobiłeś błąd, bo napisałeś “uczyć”, zamiast “óczyć”. Jak mogłeś to przegapić?

   • Frosti

    A mnie zastanawia czego nie banujecie takich ludzi ?

    • ainaruth

     bo to nie jest zarejestrowany użytkownik (popatrz na kolor nicka), a wątpię, żeby tu działało banowanie po IP. Zresztą i tak pewnie używa neostrady, więc nic by to nie pomogło.

 • hellypton

  Mam nadzieję, że to przyspieszy prace na Linux’em dla tabletów.

 • SoNiC

  Nie wiem czy czaisz baze, ale jadro Linuxa to juz masz. Distro sam sobie mozesz sklepac :) co stoi na przeszkodzie odpalic Debiana? Loader…

 • mone

  Już od dawna taki ficzer jest wbudowany w iOS i Androidzie.

 • Takaszi

  Co do kontroli (do tego to się sprowadza) wersji i licencji aplikacji instalowanych z marketu to nic dziwnego, to jest już dziś. I jApkowy i Androidowy system to wiedzą, przecież instalując apki na smartfona, tabletach, zostawiasz ślad w marketach. Teraz dołącza Małomiękki i o ile ich system ma być, na modłę jApkowego zamknięty to oki, nie da się i już. Kupują to godzisz się na takie rozwiązanie.
  Mnie martwi taka funkcja na W8, jeżeli i tam jest (a niby czemu nie) to wiedzą o apkach jakie instalujesz na PC i ….. robi się wielki barat z za oceanu. A to już zgroza, bo co wiedzą jeszcze? a Windowsy w instytucjach Państwowych? szpitalach? bankach? Taki wytrych? oj nie ładnie nie ładnie.

 • nickzmienionyprzezmoderatora

  Uważam, że Microsoft nie odniesie większego sukcesu jeśli o tablety chodzi moi drodzy, zgadzacie się ze mną? Łapki w górę.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona