Google Nexus 7 podkręcony do 2GHz

Od publikacji ostatniego artykułu dotyczącego tabletowego overclocking minęło wiele miesięcy i powoli rosła we mnie obawa, że zjawisko to umarło śmiercią naturalną. Nic bardziej mylnego! Usnęło, albowiem brakowało sprzętu, który mógłby podołać rosnącym wymaganiom użytkowników chcących wycisnąć ze swoich maszyn ostatnie soki. Okazało się, że doskonałym materiałem do wszelkiego rodzaju modyfikacji jest zrootowany tablet Google Nexus 7 i jego czterordzeniowy układ Tegra 3: podkręcono go do 2GHz.

2GHz to maksimum możliwości Tegry 3, ale nie rozczarowuje. Dzięki zwiększeniu częstotliwości taktowania procesora, Google Nexus 7 zdołał uzyskać ponad 8000 punktów w teście wydajnościowym Quadrant. Wynik jest bardzo dobry i daleko w tyle pozostawia konkurencyjne urządzenia, w tym te działające w oparciu o procesor Qualcomm Snapdragon S4 uważany za godnego konkurenta Tegry 3.

Niestety, ogromne osiągi mają swoją cenę. Przygotowana przez użytkowników Simms22 i Clemsyn z forum XDA modyfikacja, która pozwala na podkręcenie procesora Nexusa 7, jednocześnie sprawia, że system operacyjny tabletu traci stabilność. Ponadto, nie została udostępniona publicznie i wciąż jest w fazie eksperymentalnej. Jestem niezmiernie ciekaw, czy zwiększone taktowanie Tegry 3 przekłada się na coś więcej niż lepsze wyniki w testach wydajnościowych… i czy Masło jest bardziej maślane.

via Android-Community

Komentarze

 • mar

  Przecież całkiem niedawno testowaliście Ainol Elf II i Aurora II,a benchmarki niemal identyczne na dwóch jajach 1,5Ghz i 1,3Ghz. :) Elf II bez podkręcania uzyskał ponad 8200pkt na oczyszczonym ze śmieci romie,mega stabilnym,może i chińczyk nie jest lepszy,bo nie śmiem twierdzić,ale to że nexus zostawia wszystkich daleko w tyle nie jest prawdą,jeżeli bierzemy pod uwagę tylko cyferki. :)

  • Paweł

   Pomieszałeś benchmarki. W Quadrancie Ainole miały wyniki rzędu 3030pkt, czyli prawie 3 razy niższe. Pod 8tys. pkt. dochodziły ich wyniki, ale w AnTuTu, gdzie Nexus ma o wiele wyższe wyniki.

   • mar

    No fakt,ale w antutu kiedyś widziałem zbliżone wyniki przed OC,jednak 62 stopnie C przy tym OC mówią wiele. Ja miałem w elf II najwięcej 4000z groszami bez OC,pewnie kiedyś i tutaj uzyska ie lepsze wyniki. A ile nexus ma na stock w quadrant?

    • Paweł

     Z tego, co widzę na youtube, bo w recenzjach nie znalazłem wyników, ma (na stocku jak mniemam) wyniki rzędu 3700pkt, w komentarzach ludzie piszą, że na innym kernelu/sofcie mają po 6tysięcy, można wyczytać też informacje, że 7tysięcy, no i najnowsze wiadomości donoszą o 8tys. pkt. Jeśli o mnie jednak chodzi to gratuluję zakupu Elfa II, sam się przymierzam do niego :)
     Pozdrawiam

     • mar

      Całkiem czysty n7 na yt osiągnął 90xx punktów,nie pamiętam dokładnie,więc niewiele więcej. Wiem ze nawet po podkreceniu procesora i gpu.w elfie tyle.sie nie uzyska,ale 500zł z gwarancją w PL i wymiana uszkodzonego tabletu w 3dni robocze to bajka. Ktoś już ponownie podkrecił elfa 2 do 1,5Ghz,wiec i oc będzie mozliwe,tylko na pewno jak w przypadku n7 quadrant jest szybkim testem,na 90% tablet nie wytrzymał by antutu,chyba że nagrzał sie do czerwonosci ,bo 62 po krótkim quadrant’cie to masakra.

     • Napisałbym, że bateria może mieć 62 stopnie w jednostkach Fahrenheita (w końcu Nexus 7 jest ze stanów), ale po konwersji wyszło mi 17 stopni Celcjusza. Wątpię, aby tyle miał pracujący akumulator, więc wyżej opisany przeze mnie overclocking powoduje niebotyczne wręcz grzanie się urządzenia. Wątpię, aby kiedykolwiek został udostępniony publice. To jednocześnie tłumaczy, dlaczego fabryczna częstotliwość taktowania zegara Tegra 3 nie przekracza 1,5GHz.

 • Ipadowiec

  Ten dziennikarz to niezły spamer

 • FunFan

  Oh wow!
  Czekam na Nexusa, ale szukam też czegoś większego ;)
  Dlatego pytam się kiedy test N90 :P

  • evuzo

   Pani Kasia mówiła, że max dziś. Do wieczora dużo czasu. Dajmy jej jeszcze żyć.

   A recenzje możesz przeczytać:
   http://www.swiatandroid.pl/viewforum.php?f=81

   • FunFan

    Wiem, wiem :) Dzięki!

  • Dziś raczej nie dam rady, przepraszam. Na osłodę 13-minutowe wideo wgrywa się na youtube.

 • Android traci stabilność :) różnic ciekawe.

 • piehoo

  Ciekawe dlaczego nie mozna tak podkrecic (a przynajmniej nie spotkalem się) innych urządzeń pracujacych na układzie tegra 3 np : tf201

 • aaa

  Dwukrotne przyspieszenie? Samym podkręceniem o 50% nie jest to możliwe. Musieli coś jeszcze zrobić albo benchmark jest słaby.

 • Paskuda22

  Ciekawe czy wyjdzie jakiś tablet ze Snapdragonem S4 PRO, ten cztero rdzeniowy procesor bez podkręcania chodzi na 1.8 GHz.

 • adams

  Mi na stockowym romie/kernelu Quadrant pokazał 3577pkt. a wszystko działa super płynnie, więc do końca nie rozumiem zasadności podkręcania.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona