Ważne

Nowa nazwa interfejsu Metro to… Windows 8?

Wygląda na to, że kreatywność nie jest mocną stroną Microsoftu. W weekend dotarły do nas informacje, że w wyniku sporu z niemiecką spółką Metro AG, nazwa interfejsu użytkownika będącego częścią systemu Windows 8 zostanie zmieniona. Do dziś mogliśmy się tylko domyślać nowej nomenklatury i zastanawiać się, jaka nazwa najlepiej pasowałaby do pulpitu składającego się wyłącznie z kolorowych kafelków i dużych czcionek. Nawet nie przyszło nam do głowy, żeby “Metro” zamienić na “Windows 8”, a tymczasem tak się stało.

Wskazuje na to slajd reklamowy nowego tabletu Lenovo ThinkPad Tablet 2. Na jednej z belek podkreślających najważniejsze funkcje urządzenia widnieją słowa “Desktop and Windows 8 Apps”, które oznaczają kompatybilność z aplikacjami napisanymi z myślą o tradycyjnym pulpicie komputerowym oraz minimalistycznym interfejsie tabletowym. Kiedy w poprzednio publikowanych materiałach odnoszono się do tej funkcji, używano określenia “Aplikacje Metro”. Zamienienie “Metro” na “Windows 8” ewidentnie sugeruje, że oficjalna nazwa interfejsu systemu Windows 8 to Windows 8. Teraz już wiecie, dlaczego we wstępie napisałem, że kreatywność nie jest mocną stroną Microsoftu?

Jeżeli o mnie chodzi, zdążyłem przyzwyczaić się do “Metro” i zawsze będę określał UI Windows 8 tym mianem. “Metro” utożsamia dynamikę, nowoczesność i prostotę, a “Windows 8” jest jedynie kolejną próbą ujednolicenia marki.

via The Verge

Komentarze

  • ainaruth

    Tylko co ten interfejs ma wspólnego z oknami.. Tiles, Layers, Squares dałoby się zrozumieć.. Ale gdzie te okna?

  • Marcin “Azawakh” Wojciechowski

    Dziś spotkałem się z informacjami, że nowa nazwa interfejsu Windows8 to Modern.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona