Ważne

Gnome OS w drodze na komputery, telefony i tablety

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że programiści stojący za środowiskiem graficznym Gnome pracują nad własną dystrybucją systemu operacyjnego opartego na jądrze Linux. Pierwsze informacje o projekcie pojawiły się dawno, dawno temu, ale zginęły w morzu nagłówków mówiących o produktach światowych marek… lub nikt nie chciał o nich mówić. Cokolwiek stało się z Gnome OS, dziś o sobie przypomina.

Allan Day, jeden z twórców interfejsu Gnome, zdradził, że oprogramowanie będzie można zainstalować nie tylko na komputerach, ale także na telefonach komórkowych i tabletach internetowych. Nie jest to pierwszy tego typu pomysł – o stworzeniu w pełni uniwersalnego ekosystemu marzyli twórcy dystrybucji Ubuntu oraz Plasma Active. Tym, co wyróżni Gnome OS, będzie “nowy model dostępu do informacji”, jedyny w swoim rodzaju interfejs użytkownika i napisane od podstaw podstawowe aplikacje, które zagwarantują stabilne działanie powiązanych SDK i API.

Według Daya, Gnome OS będzie dystrybucją dedykowaną programistom i nie będzie konkurował z Androidem i iOS. Jeżeli jesteście nim zainteresowani, uważnie obserwujcie fora tematyczne – nie ulega wątpliwości, że gdy system zostanie udostępniony, będą mogli zainstalować go wszyscy posiadacze wspieranych tabletów.

via Engadget

Komentarze

 • Jo

  Bardzo pozytywna wiadomość :)

  • uze

   Właśnie, tym bardziej, że sam używam GNOME 3 na tablecie x86 i uważam, że to bardzo dobry interfejs łączący cechy dotykowego z desktopowym…

 • rk

  “Według Daya, Gnome OS będzie dystrybucją dedykowaną programistom i nie będzie konkurował z Androidem i iOS.”

  Czyli kto ma tego używać? Bo programiście system bez użytkowników i bez zleceń to potrzebny nie jest.

  Poza tym deweloperzy GNOME skutecznie ostatnio wkurzają “starych wyjadaczy” Linuksowych wprowadzając kontrowersyjne zmiany. Jak na omgubuntu w ankiecie zbiera się ładnych kilka tysięcy negatywnych głosów to niech nie liczą że “programiści” skoczą z radością na ich “system operacyjny”.

  • uze

   Sam jestem starym wyjadaczem linuxowym i akceptuję zmiany, które wpływają na łatwość obslugi. Zmiany te są szczególnie konieczne jeśli Linux ma zagościć na dobre na urządzeniach dotykowych. W tym też mam pewne doświadczenie, jeszcze z ery PPC i hareta. Linuxa jako głównego systemu na desktopie używałem od czasu gdy dało się grać w Open GL Quake na kartach 3dfx, więc od dość dawna, wcześniej używałem linuxa na przemian z Windowsem. Więc znam czasy gdy bez biegłego posługiwania się konsolą o pracy na linuxie nie było praktycznie mowy.
   Dzisiaj czasy są inne, nawet laik, a może w szczególności laik nie dostrzega w normalnym użytkowaniu różnic pomiędzy Windowsem a Linuxem.
   Oczywiście linux to nie tylko alternatywa dla desktopa, w pracy jako serwer wodotryski są mu niepotrzebne, i na szczęście da się go bez nich zainstalować, więc ja jako doświadczony amator nie rozumiem narzekania zatwardzialych bashowcow na zmiany…

 • DKnoto

  Używam Gnome 3 od wejścia w życie dystrybucji Fedora 16 i nie jestem nadal przekonany do tej koncepcji. Zbyt często powoduje irytujące problemy. Jak dla mnie nie daje nic ciekawego a dokłada kłopotów.

  • uze

   No cóż. U mnie na thinkpadzie (wacom+touchscreen) sprawdzał się wystarczająco dobrze, zanim kupiłem lekki tablet, to właśnie ThinkPad z GNOME 3 bywał ze mną wszędzie jako narzędzie do łączności ze światem…

 • hellypton

  O i o to chodzi. Tabletowe środowisko graficzne, pozwalające zainstalować niemal dowolną dystrybucję na tablecie.

  Pisałem o czymś takim z rok temu w komentarzy pod którymś z artykułów na tabletowo.pl

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona