Ważne

BlackBerry PlayBook z emulacją aplikacji z Androida i… iOS (wideo)

BlackBerry PlayBook był fajnym tabletem, stał się jeszcze fajniejszym, gdy wzbogacono go o możliwość emulacji aplikacji napisanych dla Androida, a stanie się doskonały, jeżeli poniższy film jest prawdziwy i tablet rzeczywiście jest w stanie uruchamiać programy dla systemu iOS.

Emulator stworzył członek społeczności CrackBerry, businesscat2000. Jak sam podkreśla, projekt nie jest pozbawiony wad; procesor zawiadujący aplikacją należy do zewnętrznego komputera z Windows 8, a cały proces przypomina aplikację WINE służącą do otwierania aplikacji z Windowsa na oprogramowaniu opartym na Linuxie. Jeśli o mnie chodzi, idea jest patykiem na wodzie pisana. To może być zwykły film wideo przedstawiający prosty program z elementami interfejsu iOS lub bezpośredni przekaz z komputera, prawda? Sądziłem, że to nikczemna próba przyciągnięcia uwagi publiki. Z błędu wyprowadził mnie redaktor serwisu CrackBerry, który, niczym biblijny Judasz, chciał na własne oczy przekonać się prawdziwości emulatora. W poniższych filmie autor aplikacji prezentuje działanie prostego programu Sketch Mobile, za pomocą której na ekranie pisze słowo “CrackBerry”. Choć sam nie mogę w to uwierzyć, tablet BlackBerry PlayBook otrzymał częściową możliwość emulacji aplikacji dla iOS.

Projekt użytkownika businesscat2000 ma przed sobą długą drogę do doskonałości (szczegóły w źródle), lecz zapala płomień w sercach fanów koncernu Research In Motion. Jedną z przywar systemu PlayBook OS jest brak bogatego zaplecza programowego, którym może pochwalić się konkurencja. Możliwość emulacji aplikacji stworzonych z myślą zarówno o Androidzie, jak i iOS, dałaby tabletom PlayBook dostęp do niemalże miliona, a w najgorszym razie kilkuset tysięcy, programów.

via CrackBerry

Komentarze

 • aaa

  Już dawno się dziwiłem, dlaczego nikt czegoś takiego nie zrobi. API nie powinno być zbyt trudne do obsłużenia. businesscat2000 zrobił to na tej zasadzie na jakiej działa WINE – uruchamia kod natywnie (na Blackberry, na Windows używa emulatora ARM) na podmienionych przez siebie bibliotekach.

 • Tomek

  Jeśli musisz być połączony z komputerem żeby aplikacja działała to gdzie tutaj emulacja? Cały kod jest wykonywany na komputerze a tablet udostępnia tylko urządzenia wejścia (panel dotykowy, akcelerometr) i wyjścia (ekran, głośniki). Nie jest to podobne do WIME na moje oko.
  Jak dla mnie to połączenie z wirtualną maszyną z dobrym wsparciem IN-OUT.

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Emulator

  • YogS

   To jest wstępna faza, docelowo na 100% będzie możliwość odpalenia aplikacji z iOS bez dodatkowego sprzętu bo inaczej byłoby to bezsensowne.

 • hens

  Tia………… co wujek Google się na Was obraził ?
  Tu jest link do gotowców aplikacji Androida dla BlackBerry

  http://goodereader.com/apps/playbook/playbook-android-apps/

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona