Pierwszy kwartał 2012 okiem ARM. Jest dobrze, będzie lepiej?

Mikroprocesory ARM kryją się wewnątrz naszych ukochanych smartfonów i tabletów internetowych. Ich projektowaniem i licencjonowaniem (jeśli któryś z producentów zdecydowałby się na stworzenie własnego układu) zajmuje się brytyjska firma ARM (ang. Advanced RISC Machine). Gdyby nie ona, nie byłoby niegdyś popularnej Tegry 2 i jej obecnej, mogącej pochwalić się czterema rdzeniami, następczyni, Tegry 3. Układy ARM wyznaczają trendy na rynku urządzeń mobilnych gwarantując dobrą wydajność idącą w parze z długim czasem pracy na baterii. Z tego powodu niezwykle cieszy nas wiadomość, że pierwszy kwartał 2012 był dla ARM bardzo korzystny.

Na swojej stronie internetowej ARM podzielił się wieścią, iż odnotował wzrost zysków o 13% w porównaniu do pierwszego kwartału 2011 roku. Firma zawdzięcza go dużej liczbie produkowanych procesorów i popularności urządzeń weń wyposażonych. Jeśli jesteście żądni dokładnych liczb, oto one: dochód większy o 13% oznacza zarobek rzędu niemalże 25 milionów dolarów (ze $185,5 mln do $204,9 mln).

ARM twierdzi, że dotychczas wydano licencje na 22 procesory oraz 10 licencji na energooszczędne układy Cortex-M i Cortex-M0+. Podczas gdy liczba chipów dla telefonów komórkowych i tabletów nie uległa zmianie i utrzymuje się na stabilnym poziomie 1,1 mld, ich sprzedaż wzrosła do 800 milionów sztuk (ok. 15% wzrostu w porównaniu do roku ubiegłego).

Na koniec – prognozy. ARM szacuje, że w drugim kwartale bieżącego roku odnotuje dochody większe o kolejne 13%, a liczba wydanych licencji wzrośnie o 27%. Brytyjska firma zachowuje optymizm i wydaje się twardo tkwić w przekonaniu, że urządzenia z procesorami ARM będą zyskiwać na popularności. Biorąc pod uwagę ostatnie premiery i zapowiedzi, nie można się z nią nie zgodzić.

via SlashGear

Komentarze

 • cas

  Powinni mieć się na baczności. MIPS’owe tablety za ~$100 są tuż tuż. ARM pewnie obniży opłaty licencyjne jak zrobi się gorąco.

  A Microsoft jeszcze nie wydał ARM’owego Windows 8 RT. Ciekawe czy myślą już o MIPS’owskim? :)

 • n6210

  Jeżeli zadbali o dobrą architekturę swojego softu to będzie to jedynie drobna zmiana w core + przekompilowanie całości na MIPS.
  Pytanie raczej co aplikacjami i kompatybilnością między różnymi wersjami.
  Jak wiadomo ARM i MIPS nie są kompatybilne.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona