Corning prezentuje: “Dzień Ze Szkła 2” (wideo)

Corning to firma stojąca za niezwykle wytrzymałym szkłem Gorilla Glass, w które wyposaża się tablety z najwyższej półki. Pracujący w niej inżynierowie nieustannie dążą do ulepszenia opracowanej przez siebie technologii oraz są wizjonerami przyszłości. To wielkie słowa, ale zapewniam Was, że nie są puste. Specjaliści zatrudnieni w Corning chcą stworzyć świat ze szkła, którego powierzchnia będzie ekranem dotykowym zdolnym do komunikacji z urządzeniami przenośnymi typu tablet i smartfon.

W lutym 2011 roku Corning zaprezentował film “Dzień Ze Szkła”, w którym przedstawił swoją wizję przyszłości. Dziś swoją premierę miała jego druga część, “Dzień Ze Szkła 2”, a ukazany w niej świat jest jeszcze bardziej futurystyczny, jeszcze bardziej abstrakcyjny, jeszcze piękniejszy, a najważniejsze – jeszcze bardziej możliwy. Według Corning, tablet stanie się cienkim urządzeniem składającym się głównie ze szkła i wyspecjalizowanej optyki, które będzie w stanie komunikować się z dużymi ekranami, czyli oknami, lustrami, stołami, tablicami, a nawet samochodowymi pulpitami. Jednolity interfejs, w pełni zsynchronizowana zawartość połączonych urządzeń oraz wykorzystanie systemu rozszerzonej rzeczywistości sprawiają, że wizja Corning wydaje się niezwykle kusząca i cudowna.

Inżynierowie twierdzą, że wielofunkcyjne szkła znalazłyby duże zastosowanie nie tylko w rozrywce, ale także w nauce i pracy. Uczniowie mogliby podłączyć swoje tablety do specjalnych stacji dokujących i bezprzewodowo pobrać zawartość wyświetlaną na tablicy nauczyciela. Podobnie sytuacja wyglądałaby w przypadku wykorzystania szkła Corning w medycynie, przy czym tablety miałyby zostać zintegrowane ze specjalistycznymi maszynami diagnostycznymi.

Popuszczając wodze fantazji, mogę wyliczyć dziesiątki zastosowań dla przygotowanego przez Corning szkła o takich możliwościach. Jeżeli rzeczywiście trafi ono do produkcji i będzie tak wspaniałe, jak je reklamują, możemy być pewni, że nastąpi przewrót na rynku – nie tylko technologicznym, ale także każdym innym.

Corning: A Day Made Of Glass

Corning: A Day Made Of Glass 2

via YouTube

Komentarze

 • moja żona juz to u mnie zamówiła…hehe :)
  – ja tam się boję….

 • Bucz

  Kilka lat temu widzialem bardzo podobny filmik Nokii. W sumie takie “kosmiczne” technologie juz dawno istnieja i sa w uzyciu (np Surface Microsoftu, czy konsola Reactable dla DJ’ow) ale ceny wciaz sa powalajace i chyba niepredko sie to zmieni.

 • goog

  Wszystko spoko, ale kto będzie czyścił odciski palców na tych wszystkich szkiełkach? :p

  • luc3ro

   No własnie te odciski rozwiążą problem bezrobocia na świecie… :)

 • Jch

  A co jak to się zniszczy, przecież to szkło…

 • Grafik

  Kiedyś widziałem podobny filmik microsoftu. Osobiście jestem sceptyczny do przezroczystych ekranów zwłaszcza telefonu czy tabletu. No bo po co ktoś ma widzieć co przeglądam na tablecie czy z kim rozmawiam przez telefon. Sama wizja wszędobylskich ekranów dotykowych jest atrakcyjna – tylko co z chuligaństwem i innymi dewastatorami :P

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona