Wideorecenzja: Acer Iconia Tab A500

Tabletów z Androidem Honeycomb pojawia się na rynku coraz więcej – w tym także w Polsce (o czym możecie przeczytać tutaj). Nic więc dziwnego, że na łamach Tabletowo.pl (i na Forum) toczą się coraz poważniejsze decyzje na temat tabletu, który może się pochwalić najlepszym stosunkiem parametrów technicznych i jakości wykonania do ceny, jaką życzy sobie za niego producent. Obecnie wśród tabletów znacząco dominują dwa modele: Asus Eee Pad Transformer oraz Acer Iconia Tab A500. Dziś zapraszam do przeczytania recenzji drugiego z nich. Przed Wami test Acera Iconia Tab A500 wraz z kilkoma filmikami!

Ale zanim – parametry techniczne modelu
– ekran 10,1″, 1280 x 800 pikseli,
– dwurdzeniowa Tegra 2 1GHz,
– Android 3.0 Honeycomb,
– 32GB pamięci,
– slot kart microSD,
– mini HDMI,
– USB,
– akcelerometr,
– jack 3,5 mm,
– aparat 5 Mpix,
– kamerka 2 Mpix,
– WiFi,
– wymiary: 260 x 177 x 13,3 mm,
– waga: 700 g.

Pierwsze wrażenia

Jeśli weźmiemy pod uwagę design tabletów, Acer Iconia Tab A500 jest jednym z najbardziej wyróżniających się modeli pracujących w oparciu o Androida Honeycomb. Tylny panel został pokryty cienką warstwą szczotkowanego aluminium. Według mnie dodaje to uroku tabletowi – ale oczywiście to kwestia gustu. Jeśli chodzi o rozmieszczenie poszczególnych portów – znajdziecie je na wideo poniżej.

*oczywiście nie ma pewności, że slot kart SIM tam faktycznie jest – może być po prostu zrobione miejsce, a pod zaślepką pusta dziura. Nie mogłam tego sprawdzić ;-)

Nawigacja po pulpitach tabletu, przeglądanie stron internetowych czy granie w gry – urządzenie napędzane przez dwurdzeniową Tegrę 2 o częstotliwości taktowania 1GHz nieźle sobie daje radę z tymi procesami. Wszystko działa szybko i w miarę płynnie. Zastrzeżenia można mieć do multitouch – po powiększeniu strony internetowej musimy chwilę poczekać aż tablet się „odnajdzie” w nowej sytuacji.

Z podłączeniem tabletu do komputera nie ma żadnych problemów. Wystarczy podpiąć do USB, a pecet wykrywa urządzenie jako pamięć masową – kopiowanie plików odbywa się po przeciągnięciu ich do odpowiednich folderów. Standardowo – jak w przypadku pozostałych pamięci masowych.

Dla formalności wspomnę jeszcze co ciekawego otrzymujemy w pudełku. Z testowanym tabletem dostałam: Acera Iconia Tab A500, ładowarkę (bez europejskiej przejściówki!!! – ale z tabletami dostępnymi w sprzedaży w Polsce takowa się znajduje), kabel USB, ściereczkę oraz instrukcję obsługi.

Ekran Iconia Tab A500

Tablet Acera jest jednym z największych konkurentów Asusa Eee Pad Transformer – to właśnie w przypadku ekranu A500 zarzuca się, że jest „zwykły” (w przeciwieństwie do IPS w Transfomerze). Nie oznacza to jednak, że wyświetlacz urządzenia Acera jest o wiele od niego gorszy. Ekran o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli oferuje bardzo dobre kąty widzenia (85/85/85/85) i w praktyce sprawdza się naprawdę dobrze (niestety nie miałam możliwości porównania do iPada 2 lub Transformera). Ekran jest bardzo czuły – reaguje nawet na najmniejsze muśnięcie palcem. Akcelerometr działa całkiem sprawnie, dzięki czemu rotacja w cztery strony odbywa się bezproblemowo.

Trzeba wspomnieć o tym, że jak ekran każdego tabletu, także i ten bardzo lubi odciski palców i kurz. Co więcej, denerwujący może być fakt, iż dookoła wyświetlacza – pomiędzy nim a ramką, znajdują się niewielkie szczeliny, które mogą stać się niechcianą siedzibą kurzu.

Przeglądarka internetowa

Jedną z najważniejszych możliwości, jakie oferuje każdy tablet internetowy, jest przeglądanie internetu. W przypadku testowanego przeze mnie modelu jest to możliwe tylko i wyłącznie w zasięgu sieci WiFi, gdyż nie posiada modułu 3G. Poniżej wideo, na którym możecie się przyjrzeć przeglądarce internetowej w Iconia Tab A500:

Dla osób, którym nie chce się oglądać wideo, powtórzę tylko najistotniejsze rzeczy. W momencie przesuwania palcem po ekranie w dół, pasek adresowy chowa się, by zbędnie nie zajmował miejsca na ekranie, które przeznaczone jest na ekspozycję stron internetowych. Przeglądarka działa bardzo płynnie, czasem tylko zdarza się, że nie nadąża za akcjami użytkownika. Klawiatura jest bardzo wygodna, odstępy między klawiszami są odpowiednie – pisanie na niej nikomu nie powinno przysporzyć żadnych trudności. Jedyna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, to fakt, iż ze względu na brak polskiego języka, nie ma także znaków diakrytycznych. Jednak i do tego można się przyzwyczaić.

Android Honeycomb na Acerze Iconia Tab A500

Z racji tego, że Iconia Tab A500 był pierwszym tabletem z Honeycomb, który otrzymaliśmy do dłuższych testów, postanowiłam nagrać ogólne wideo przedstawiające plaster miodu na tablecie. Warto zaznaczyć, że jest to intuicyjny system, przez co korzystanie z niego jest banalnie proste.

Na ekranie głównym – w każdym jego rogu, znajdują się ważne skróty. W lewym górnym jest to wyszukiwarka Google i wyszukiwanie głosowe (dostępne także po polsku), w dolnym natomiast – wspomniane wcześniej przyciski funkcyjne. W prawym górnym rogu znajdziemy krzyżyk, dzięki któremu możemy dodać skróty aplikacji na pulpit i apps, gdzie mamy dostęp do wszystkich aplikacji. Równie istotny jest prawy dolny róg, w którym umiejscowiony został zegarek i ikonki informujące o ważnych procesach – jak o poziomie baterii czy zasięgu WiFi. Po kliknięciu na zegarek ukazują się dokładniejsze informacje na ten temat i mamy możliwość przejścia do ważniejszych ustawień tabletu.

Wyprzedzając Wasze pytanie o ilość aplikacji dla Androida Honeycomb, które przewija się wśród komentarzy raz na jakiś czas, muszę od razu zaznaczyć, że nikt nie prowadzi takich statystyk. Listę części programów pracujących na plastrze miodu możecie znaleźć na Forum Tabletowo.pl.

Multimedia – Acer Iconia Tab A500

Nie bez znaczenia w tabletach są funkcje multimedialne. Na poniższym wideo znajdziecie przegląd najciekawszych aplikacji fabrycznie zainstalowanych na tablecie: Photo Browser 3D, MemoPlayer, YouTube i Need For Speed.

*krótka uwaga do filmiku. Jak zawsze musiałam strzelić jakąś gafę. Chcąc szybko powiedzieć nazwę gry Need for Speed wyszło mi, jak słusznie zauważył jeden z użytkowników YouTube – Needs to Pit. Możecie się śmiać, ale nawet tego nie zauważyłam :-)

MemoPlayer to uniwersalny odtwarzacz multimedialny – za jego pomocą można oglądać zdjęcia, słuchać muzyki i oglądać filmy. Ale jeśli o to chodzi, preinstalowany odtwarzacz wideo to jakaś porażka. Nie odtwarza popularnych formatów, jak chociażby avi czy wmv. Na szczęście sytuacja zmienia się w chwili, gdy z Android Market pobierzemy inną aplikację – np. Vplayer.

Pisząc o multimediach nie sposób nie wspomnieć o głośnikach, które w przypadku odtwarzacza muzycznego i wideo odgrywają dość istotną rolę. Choć są to wyłącznie dwa niewielkie głośniczki, dają radę – jakość muzyki jest naprawdę dobra. Jedyne zastrzeżenia można mieć przy maksymalnej głośności, wtedy zaczynają trochę charczeć.

Gry. Tablet dzięki dostępowi do Android Market i Tegra Zone staje się niejako konsolą do gier. Bardzo dobra grafika (nawet w grach z HD w nazwie), sterowanie akcelerometrem (jak chociażby w Need For Speed preinstalowanym na tablecie) daje niesamowitą frajdę i rozrywkę.

Aparat – nad nim nie będę się dłużej zatrzymywać. Matryca o rozdzielczości 5 Mpix pozwala na robienie zdjęć, których jakość jest całkiem niezła, niemniej jednak pozostawia sporo do życzenia. Do dyspozycji użytkownika została oddana także kamerka do połączeń wideo o rozdzielczości 2 Mpix.

Bateria w Iconia Tab A500

Akumulator radzi sobie z intensywnym korzystaniem z tabletu całkiem znośnie. Przy włączonym WiFi, przeglądaniu stron internetowych, graniu w gry, oglądaniu wideo i słuchaniu muzyki potrafił wytrzymywać średnio 7-8 godzin. Przy umiarkowanym użytkowaniu urządzenia spokojnie będzie pracował przez nawet cztery dni.

A skoro już jesteśmy przy ładowaniu – niestety, nie ma możliwości ładowania tabletu przez podłączenie go do komputera po USB. Do tego celu służy ładowarka z dość krótkim kabelkiem. Cała procedura ładowania trwa ok. 3h.

Z rzeczy dziwnych…

Muszę zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które nie sposób nazwać inaczej niż „dziwne”. A były takie co najmniej dwie. Pierwsza to samoistne włączanie się ekranu w momencie, gdy tablet nie był w moich rękach – kilka razy zdarzyło się, że leżał sobie spokojnie, aż tu nagle zaświecał się ekran i po chwili gasnął. Druga – w momencie odblokowywania ekranu pokazywał się komunikat, że nie ma dostępnych sieci bezprzewodowych, by po odblokowaniu wyświetlacza dowiedzieć się, że zasięg jest znakomity. Tu muszę wspomnieć, że nie miałam zaznaczonej w ustawieniach opcji „wyłącz WiFi po zgaszeniu ekranu”.

Podsumowanie

Po dość długim wywodzie na temat Acera Iconia Tab A500 przyszła pora na podsumowanie. I tak, tablet ten uważam za świetną propozycję dla wszystkich, którzy szukają urządzenia posiadającego port USB, wyjście mini HDMI, slot kart microSD oraz całkiem niezłej jakości ekran i ciekawie wyglądającą obudowę. Zastrzeżenia można mieć do samego systemu operacyjnego, który potrzebuje jeszcze trochę dopracowania (ale to przecież nie jest wina Acera, a Google), natomiast jeśli chodzi o słuchanie muzyki na maksymalnej głośności czy robienie zdjęć tabletem – rzadko będą się zdarzały sytuacje, by tego używać.

Wniosek: Acer Iconia Tab A500 jest naprawdę bardzo ciekawym tabletem, z którego wyboru będą się cieszyć wszyscy szukający tabletu „na już”. Jego głównym rywalem jest Asus Eee Pad Transformer, ale jest między nimi kilka istotnych różnic, o których możecie przeczytać tutaj.

Cena Acera Iconia Tab A500 na polskim rynku zaczyna się od 1599 złotych (16GB, WiFi).

Jeśli macie jakieś pytania – śmiało.