Ważne

Od jedwabiu, aż po skałę, czyli „Feel Screen” ze zmienną teksturą powierzchni ekranu

Ekrany dotykowe i praca z nimi, odkąd pojawiły się wersje pojemnościowe a postęp technologiczny poszedł w niesamowitym tempie do przodu, jest czystą przyjemnością. Od tego czasu zaczęto myśleć nad tym, w jaki sposób nie tylko wyświetlać treści na ekranach, ale także jak ich używać do szerszych zastosowań. Swego czasu Android rozpowszechnił wibracje jako reakcję na dotyk. Daje to sygnał zwrotny użytkownikowi i pozwala na np. bezwzrokowe pisanie. Był to jednak jedynie zalążek tego, co czego nas w przyszłości.

Wiele osób o tym marzyło, ale dopiero teraz firma Senseg postawiła pierwszy krok w kierunku czucia ekranu. Chodzi oczywiście o teksturę, którą czujemy pod opuszkami palców na idealnie gładkiej tafli szkła. Stworzony został prototyp ekranu, który w zależności od dotykanego elementu pozwala nam poczuć wyświetlaną teksturę. Dzieje się tak za sprawą użycia skomplikowanej technologii, która pod wpływem zmian w polu elektrostatycznym, zmienia tarcie.

Dzięki tej technologii, nasz sposób postrzegania konsoli, smartfona czy tabletu zmieni się całkowicie. Już za kilka lat prawdopodobnie nie będziemy pamiętać czym są klawisze fizyczne w naszych urządzeniach. Ograniczy się to jedynie do klawiszy służących do włączenia/blokady i tyle. Wyobraźcie sobie Asusa Eee Pad Transformer za kilka generacji, kiedy nie będziemy musieli dokupywać docka klawiatury. Dokupimy sobie dodatkowy kawałek ekranu, który będzie powiększał naszą przestrzeń roboczą, a w razie potrzeby będzie służył, jako w pełni funkcjonalna i wygodna do pisania klawiatura z wypustkami na każdym przycisku. Czy to nie będzie cudowne rozwiązanie, dające nam jeszcze większe możliwości?

Technologia jest ciągle rozwijana, a jej efekty mamy poznać w ciągu najbliższych 2 lat.

źródło

Komentarze

 • grah

  Gwoli ścisłości – ta technologia nie zmienia pod żadnym pozorem powierzchni ekranu! Cały czas pozostaje płaski jak dotychczas, nie zmieniają się ‘kąty’. :)

  Jedynie (i aż) to co robi, to przez zmianę oporu elektrycznego w ekranie wywołuje uczucie zmiennego tarcia (lokalnie, zapewnie w dość dużej dokładności).

  Tak więc nie będzie fizycznego wciskania klawiszy, a jedynie przesuwając palcem po ekranie będzie można ‘poczuć’ krawędzie klawiszy, co na obecną chwilę jest i tak gigantycznym osiągnięciem :)

 • BeZet

  Super, to może być rewolucja dla niewidomych i początek zupełnie nowego rodzaju gier, w którym rozpoznajemy obiekty za pomocą dotyku :)

 • Maciequje

  ” Swego czasu Android rozpowszechnił wibracje jako reakcję na dotyk. ”

  Takie coś było wprowadzone na długo przed androidem, bodajże przez Samsunga lub LG.

  • Michał Otrębski

   Wprowadzone na pewno tak, ale rozpowszechnione jako standard na pewno nie :)

 • jaca

  świetny pomysł. Pomijając zastosowanie przy “klawiaturze” widzę również możliwości dla np. użyciu Alfabetu braille’a na ekranie dotykowym. W połączeniu z asystentem a’la Siri takie urządzenie może być również bardzo funkcjonalne dla osób niewidomych :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona