Z tabletów korzystamy… przy porannej kawie i przed snem

tablet przy kawie

Alexander Zhiitsov © Fotolia.pl

Kiedy iPad pierwszej generacji wkraczał na rynek, tablety były urządzeniami multimedialnymi, których głównym zadaniem było ułatwienie konsumpcji treści. Wszyscy zapewne dobrze pamiętamy obrazki, na których użytkownik o poranku pijąc kawę siedzi przy stole i przegląda strony internetowe, notowania giełdowe czy też gazety.

Jak pokazują ostatnie badania opublikowane przez comScore, tabletyurządzeniami głównie śniadaniowymi i wieczorno-kanapowymi. Dogłębna analiza jednoznacznie wskazuje na to, że największy ruch generowany przez tablety jest w okolicach godziny 8 rano, a także około 22 wieczorem. Skąd biorą się takie wyniki i czy rzeczywiście są one prawdziwe? Wszystko wyjaśnia typowy dzień użytkownika tego typu sprzętu. Wstając rano należy oczywiście przeczytać wszystkie zaległe newsy z nocy i poranka. Do tego przejrzeć najnowsze wydania gazet, sprawdzić notowania giełdowe itd. Następnie przychodzi czas na pracę. Wtedy też komputery mają zdecydowane pierwszeństwo a ruch generowany przez tablety jest dużo niższy. Następnie po pracy każdy wraca do domu, siada do biurka i korzysta tym razem ze swojego PC. Jednakże wieczorem, w czasie oglądania telewizji lub leżenia w łóżku, dużo wygodnej konsumować treść na kanapie trzymając lekkie jak piórko i cienkie 10 cali w ręku niż z 15-calowym laptopem na kolanach.

Ale to wszystko zależy też od dnia tygodnia. Poniżej znajdziecie dwa wykresy porównujące korzystanie z poszczególnych urządzeń w dni powszednie oraz weekendy:

korzystanie z tabletów korzystanie z tabletów

W takim razie tablety to nie tylko urządzenia ery post-PC, ale także pre-PC wszakże są używane rano przed włączeniem komputera, jak i wieczorem po wyłączeniu go. Osobiście, po zobaczeniu tej analizy, zacząłem się zastanawiać o ile cięższe i trudniejsze byłoby życie bez urządzeń mobilnych i tak wygodnego dostępu do treści, jaki mamy teraz. Nie wyobrażam sobie już życia bez tych udogodnień, jednakże jednocześnie jestem świadomy jak szybko człowiek przyzwyczaja się do technologii, skoro ten tryb życia znamy dopiero od 1,5 roku…

źródło

Komentarze

 • mirekk

  Tablety są niewygodne do czytania przy kawie – trzeba je trzymać w ręce, a najlepiej w dwóch bo jednak trochę ważą. Laptop można po prostu położyć na stole i ma się obie ręce wolne. To szukanie zastosowania dla gadżetu na siłę, tylko żeby się samemu przekonać do jego użyteczności po tym, jak się już wywaliło kasę.

  • sylas11

   Wiesz, wymyślono coś takiego jak podstawki do tabletów, najczęściej zintegrowane z pokrowcem. Z taką podstawką, oczywiście o regulowanej wysokości, “czytanie przy kawie” jest duuuużo wygodniejsze od używania laptopa czy netbooka. Szczerze mówiąc to nawet nie pamiętam, kiedy robiłem coś na tablecie, trzymając go w po prostu w rękach…

  • Nexxt

   moim zdaniem to poprostu zła interpretacja tego co ludzie robią w określonym czasie – to śpiochy z tabletami, którzy nie wyleźli jeszcze z łóżek ;) warto też zwrócić uwage, że badzo dużo siedzi w tych łóżkach do 12 a potem włazi spowrotem ok 20-21
   – tak przynajmiej wynika z tych (źle zinterpretowanych) wykresów :)

   • Równie dobrze można było napisać, że przy śniadaniu ;) Nie chodzi o fakt, co robimy równocześnie z korzystaniem z tabletów, ale o to, że odbywa się to albo rano, albo wieczorem. Interpretacja dowolna ;-)

    “during weekdays, tablet traffic had a morning peak at about 8am before falling off and then rising again from 4pm onward until it hit a daily peak at 10pm – suggesting that people were using them at home, possibly while watching TV” – wszystko Michał napisał tak, jak powinno być.

    • Nexxt

     ja sobie tak troche żartowałem ;) a troche i nie :P

  • Krzysztof

   Chodzi tu zapewne głównie o czas potrzebny do uruchomienia komputera a wybudzenia tabletu. To właśnie jest głownym argumentem za używaniem rano tabletu, a nie wygoda użytkowania, to już kwestia własnego gustu…

 • GieKa

  Zapomniałeś dodać że są małe w porównaniu do laptopów :) Są przecież podstawki w które można postawić tablet. Taki tablet zajmuje bardzo mało miejsca w porównaniu z laptopem.
  Czy 1000 zł to wywalenie kasy na gadżet?

 • mirekk

  Fakt, Krzysztof dotknął tu istotnego problemu. Tutaj przewaga tabletów jest bezdyskusyjna (na razie). Co do podstawek to jednak jest to dodatkowe wyposażenie a nie standard, więc pozostaną przy swoim zdaniu ( i lapku).

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona