Ceny tabletów będą spadać

tablety

Nie od dziś wiadomo, że znaczna część potencjalnych klientów chcących kupić tablet na pierwszym miejscu w wymaganiach wcale nie stawia świetnych parametrów technicznych, a cenę – jak najniższą (zajrzyjcie choćby na nasze forum, żeby się o tym przekonać). I choć oczywiście nie ma się co dziwić, bo koszt porządnego urządzenia w Polsce jest wysoki – nie to, co w Stanach i innych, “cywilizowanych” częściach świata, gdzie zarobki są znacznie wyższe i na tablet może sobie pozwolić każdy. Dla wszystkich osób czekających na zmianę tego stanu rzeczy mam dobrą wiadomość – wiele wskazuje na to, że ceny tabletów już niedługo zaczną spadać.

Analityk James Wang z Digitimes Research prognozuje, że w 2012 roku średnie ceny tabletów z 10-calowymi ekranami będą się wahać w granicach 299-399 dolarów, natomiast z 7-calowymi – 199-249 dolarów.

Na obniżenie cen tego typu sprzętu będzie mieć wpływ szereg czynników, a wśród nich między innymi dostrzeżenie przez producentów siły jaka tkwi w Kindle Fire, który – dzięki swojej niskiej cenie (199 dolarów) – będzie im podbierał klientów. Co więcej, Wang przewiduje, że za jakiś czas Amazon może obniżyć cenę swojego tabletu nawet do 149 dolarów.

Nie trzeba być analitykiem, żeby zauważyć niesamowity rozwój rynku tabletów. Bez wątpienia można stwierdzić, że 2012 rok będzie należał do tego typu urządzeń. To właśnie wtedy w ręce użytkowników zostaną oddane tablety z Tegrą 3 (o niesamowitych możliwościach – więcej tutaj) oraz z Windows 8, które na pewno trafią w serca klientów dotychczas trzymających się z dala od tabletów ze względu na brak odpowiedniego dla siebie systemu. Niewątpliwie nowości na początku będą kosztowały swoje, ale dzięki temu starsze modele oraz nowe urządzenia oferujące np. Tegrę 2 powinny zacząć spuszczać z ceny.

źródło

Komentarze

 • widz

  Mój wymóg:
  – cena
  – duża rozdzielczość ekranu;
  – port HDMI, USB
  Co trzeba więcej do oglądania www, zdjęć, pdł-ów?

  Do grania i oglądania filmów jest komputer.

  • aaa

   Zależy dla kogo. Ja w gry komputerowe prawie nie gram, chyba że na emulatorach (DosBox), a na tablecie gram często. :) A filmy – gdyby tablet odtwarzał, to dlaczego nie? Podłączasz do telewizora i oglądasz – łatwiej niż przenosić komputer / laptop gdy ktoś ma daleko do telewizora.

 • Lost

  Nie sądzę, żeby cena iPada lub tabletów z nowym windowsem uplasowały się w przedziale 299-399. Najłatwiejszym sposobem na tańszy tablet jest szukanie okazji lub czekanie na przeceny.

 • jankov

  Zgadzam się, że tablety potanieją. I odnoszę wrażenie, że właśnie Kindle Fire i nowy Nook Color się do tego najbardziej przyczynią. Inni producenci nie będą mieli po prostu wyjścia – będą musieli spuścić z tonu cenowego, jeśli chcą coś sprzedać. Dla nas oczywiście dobrze. :)

 • Emigrant

  Pamietajcie o jednym ani Kindle ani Nook nie beda rozpowszechniane w europie. Przynajmniej narazie I w oficjalnej dystrybucji. Wiec cos mi sie widzi ze ceny spanda ale w stanach I kanadzie a w europie coz be de je trzymac wysoko jak dlugo sie da.

 • pomocny

  To przecież oczywiste, że będą tanieć, wystarczy spojrzeć np. na historię laptopów, kiedyś dla wybranych (czytaj: bogatych) a teraz kupisz niezłego za 1,5k – 2k zł bez problemu. To samo będzie z tabletami. Ja nie czekam, we wtorek idę odebrać swoją zabawkę :)
  A tablety w Win8 będą zdecydowanie super ale cena według mnie to 2,5k – 3k w górę a Android na pewno stanieje.

 • Nexxt

  Moje prognozy na początek 2012 :)

  3 klasy urządzeń Androidowych :)
  1) tablety jednordzeniowe do 800 MHz- 1Ghz ok 256MB RAM max 512MB, 2-4GB dysk ekran 7′ – głównie chińszczyna 100- max120$ – bardzo proste urządzenia do przeglądania poczty i netu

  2) dwurdzeniowe RAM 512 MB-1GB, ~8GB dysk, ekran 7′ – 200 -280$, a z ekranami 10′ max: 350$

  3) czterordzeniowe – najmocniejsze urządzenia 500$ i więcej

  Kto się nie dostosuje to odpadnie z rynku, ipada pomijam bo te katorie nie będą jego dotyczyć, wciąż będzie sobie dyktował ceny jak będzie chciał jednak jednak ilość sprzedaży spadnie lub w najlepszym wypadku osiągnie poziom roku obecnego

  Kolejną kategorie jeszcze można dodać urządzenia na Atomach i na Windowsach ale to na razie taka dość niszowa dopiero się tworząca

 • Jacek

  Jest proste rozwiązanie problemu – zwiększyć zarobki.

 • Bartoszlok

  Ja to nie mogę znaleźć odpowiedniego tabletu dla mnie. 2011 jest do dupy pod względem tabletów. Mam nadzieję, że 2012 będzie lepszy.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona