Ważne

Pojawiły się problemy przy produkcji ekranów do iPada 3

ipad 3 retina display

Patrząc na politykę Apple dotyczącą prezentacji jednego iPada w ciągu roku kalendarzowego pewne jest, że w 2012 roku doczekamy się poznania trzeciej generacji tegoż urządzenia. I tylko to jest pewne – no, może jeszcze poza dwoma szczegółami: że ekran będzie miał 9,7″ i że będzie pracował w oparciu o system iOS. Reszta parametrów technicznych pozostaje w sferze domysłów. Najprawdopodobniej na pokładzie iPada 3 znajdziemy czterordzeniowy procesor A6, a ekranem będzie Retina Display o niesamowitej rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli.

Najnowsze spekulacje sugerują, jakoby dostawcy wyświetlaczy do iPada 3 (LG i Samsung) mieli mieć problemy z ich produkcją. Te mają być rzekomo związane ze zbyt wymagającym i zaawansowanym procesem technologicznym, spowodowanym zbyt wielką ilością pikseli na panelu o dość małej przekątnej – 9,7″. I choć producenci są w stanie dostarczać tego typu ekrany, ich miesięczna ilość może się okazać niewystarczająca.

I tak oto dochodzimy do trzech wyjść z sytuacji, które dostrzegają zagraniczne źródła. Pierwszym i chyba najmniej bolesnym, może być zastosowanie w iPadzie 3 identycznego ekranu, jak w iPadzie 2. Drugie to możliwość przesunięcia prezentacji modelu o kilka miesięcy. Trzecie z kolei to wyposażenie kolejnego tabletu Apple w ekran o mniejszej rozdzielczości niż Retina, ale wyższej niż obecnie – 1600 x 1200 pikseli (produkcja takich jednostek jest prostsza), aczkolwiek przy tym wyjściu trzeba pamiętać, że dochodzi jeszcze problem skalowania aplikacji.

Warto wspomnieć, że wyświetlacz iPada 3 ma mieć rozdzielczość 2048 x 1536 i 264 ppi, czyli dwa razy więcej niż w iPadzie drugiej generacji (132 ppi), jednak wciąż nijak by się to miało do ekranu znanego z iPhone’a 4S, gdzie ekran może się pochwalić 326 ppi (przy przekątnej 3,5″ i rozdzielczości 960 x 640 pikseli).

Cóż, doskonale wiecie, że w przypadku spekulacji dotyczących tabletów Apple “wszystko się może zdarzyć”. Tak więc musimy cierpliwie poczekać na wszelkie oficjalne wieści w tej sprawie, a te pewnie dotrą do nas dopiero na początku przyszłego roku.

źródło

Komentarze

 • MEKINTOSZ

  Kasiu…pożyjemy – zobaczymy ;-) Liczę, że iPad nie straci swojej pozycji lidera jednoczesnie mocno kibicuje Androidowi z systemem 4.0 , by dogonił mistrza, depcząc mu po piętach. Niech Apple czuje oddech konkurencji na plecach.

 • david

  przepraszam, co ma skalowanie aplikacji do produkcji ekranu? i czemu mniejsza niz zakladana, rozdzielczosc, ma stanowic problem?

  • grah

   W sumie ma o tyle, że jeśli masz obrazek (ekran) o rozdzielczości 100×100, to jeśli nowe urządzenie ma ekran 200×200, to wystarczy pomnożyć każdy z wymiarów przez 2. Zaoszczędza to operacji zmiennoprzecinkowych (jeśli ekran byłby 194×187), pozwala na ‘trafienie’ w pixel – bo stary pixel to równo 4 nowe pixele, a nie 3.781213321 pixeli, przez co nie trzeba włączać interpolacji pixeli.

   Prosty test – jeśli masz ekran LCD to pracujesz w natywnej rozdzielczości – wszystkie inne wydają się rozmyte (sprawdz), ale jeśli znajdziesz rozdzielczość o równym podzielniku (1280×960 -> 640×480) to efekt rozmycia jest mniejszy, pojawiają się wyraźniejsze, choć większe pixele.

   Tyle ma rozdzielczość do ekranu.

 • Lost

  Apple wdrażając nowe rozdzielczości musi bardzo uważać na problem fragmentacji. Dlatego wątliwe jest zastosowanie jakiejś przejściowej rozdziałki typu 1600×1200, a dopiero później docelowej 2048×1536. Myślę, że nawet kosztem opóźnienia premiery Apple zrobi wszystko, żeby nowy iPad miał Retinę, taki wyświetlacz mógłby pozostać standardem już na jakiś czas bez potrzeby przepisywania aplikacji co rok na nowego iPada.

 • jankov

  Wychodzi na to, że Apple to gigant na glinianych nogach. Nie produkuje własnego sprzętu i jest zdany na (nie)łaskę innych. Coś mi się wydaje, że walki patentowe się dość szybko skończą, zwłaszcza z producentami komponentów.

 • hellypton

  No i dobrze, niech przystopują ogryzka z iPadem 3 do czasu premiery Galaxy Tab’a 10″ drugiej generacji.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona