Ważne

W Q2 2011 sprzedano więcej tabletów niż netbooków

tablety 2011

“Firmowy” tablet kosztuje średnio tyle, co netbook. To powoduje, że mając w portfelu ok. 1500 złotych (lub więcej) coraz częściej zastanawiamy się co kupić – dotykową dachówkę czy urządzenie oferujące zarówno ekran, jak i klawiaturę (połączenie – Asus Eee Pad Transformer w tym przypadku odpada, bo jest droższe). Wspominam o tym nie bez powodu – z globalnego zestawienia sprzedaży można wywnioskować, że w drugim kwartale 2011 roku tablety sprzedały się w większej ilości niż netbooki. Pierwszy raz w historii.

Jak wynika z informacji przekazanych przez firmę ABI Research, sprzedaż tabletów w drugim kwartale bieżącego roku wzrosła aż o 112,5% w porównaniu do pierwszego kwartału – z 6,4 mln do aż 13,6 miliona sztuk (a w Q3, co wiemy z innego źródła – 16,7 mln egzemplarzy), co niewątpliwie robi imponujące wrażenie. Z raportu dotyczącego sprzedaży netbooków wynika natomiast, że zainteresowanie tego typu sprzętem maleje – w analogicznym okresie sprzedano 7,3 mln sztuk (przez wcześniejsze trzy miesiące – 8,4 mln).

Według przedstawiciela ABI, Jeffa Orra, tendencja do kupowania tabletów będzie rosła. Przywołane wyżej wyniki pokazują potencjał tkwiący w tabletach i wzrost zainteresowania wśród ludzi tego typu sprzętem.

Lecz aby trend ten się utrzymał, muszą się pojawiać na rynku dwie grupy urządzeń. Pierwsza zawierająca tablety z coraz lepszymi parametrami technicznymi, czyli sprzęt dla wymagających (modele z Tegrą 3, iPad 3, itp., które zadebiutują w 2012 roku). Druga – tablety o mniej ciekawych, aczkolwiek mimo wszystko zadowalających parametrach, których cena będzie ustalona na takim poziomie, by każdy sobie mógł na nie pozwolić.

źródło

Wpis został nadesłany przez jednego z naszych Czytelników. Dzięki Konrad!

Komentarze

 • Tablety rządzą!

  • gaku

   tablety na prezydenta ;D

 • Krzysiek

  Eee twm tablety kiepskie sa mialem okazje pobawic sie galaxy 10.1 i sony s i ipad to zupelnie co innego

 • next

  Jeżeli odejmiemy ipady Appla i niedawne wyliczenia tabletów z and 3 – to okaże się, że jednak netbooki są górą i to ostro. I wróżenie różnych analityków, że tablety wykończą netbooki można o kant d…. rozbić ;)
  A dlaczego odejmuje ipada bo ipad najwyżej wykończy macbooka air – zresztą sam Steve tak powiedział, że era Macintoshy już mineła :D Natomiast netbooki mogą kiedyś zastąpić tablety androidowe i windowsowe, ale to kiedyś i wcale nic pewnego….

  • Michał Otrębski

   iPad nie wykończy MacBooka Air bo co innego porównywać netbooki o bardzo słabych podzespołach, które działają jako przeglądarka internetowa i maszyna do pisania, a co innego, gdy dostajemy 2 razy droższy od iPada komputer któremu bliżej możliwościami do zwykłych laptopów, ale wyróżnia go design i mobilność.

   • mico

    Nie no Michał nie przesadzaj… macbook air pierwszej generacji był wlasnie tylko przeglądarką internetową i maszyną do pisania z uwagi na tragiczne parametry. Dwójka za to jest prawie laptopem, zwłaszcza patrząc na slabiutki czas pracy na baterii.
    Nic dziwnego ze ludzie, ktorych na to stać wolą mobilne urzadzenia dzialajce caly dzien na baterii i przede wszystkim lekkie!

    • Michał Otrębski

     No dwójka jest juz prawie laptopem. Jednak różnica miedzy iPadem za 2-3tys a MBA za 4-7tys jest juz duża. Wszystko zależy od tego do czego dany klient potrzebuje sprzet. Konsumpcja treści jest wygodna na iPadzie i czasam mozna cos stworzyć ale bardziej rozbudowana praca zmusza juz do sięgnięcia po wygodę i aplikacje które daje nam Lion więc odnośnie tematu: czy iPad zagraża MBA, uważam ze nie i mam nadzieje ze Apple nie popełni błędu w przyszłości który to umożliwi.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona