Ważne

MeeGo odchodzi w zapomnienie. Poznajcie Tizen

Jeszcze kilka dni temu w sieci pojawiało się sporo nieoficjalnych wieści i spekulacji dotyczących przyszłości systemu operacyjnego MeeGo. Dziś wszystko stało się jasne za sprawą wypuszczenia informacji prasowej przez Linux Foundation: MeeGo zostanie wkrótce zastąpiony nową, otwartą platformą bazującą na Linuksie – Tizen.

Tizen ma oferować szerokie spektrum możliwości. Ma być systemem operacyjnym otwartym na wiele różnych urządzeń. Możemy się więc spodziewać zarówno smartfonów, jak i tabletów, smart TV, netbooków czy specjalnych systemów samochodowych z tą platformą. Ma wspierać aplikacje oparte o HTML5 i pozostałe standardy sieciowe.

Nad rozwojem systemu ma czuwać przede wszystkim Intel i Samsung wraz z LiMo Foundation, czyli konsorcjum wielu różnych firm (między innymi: Panasonic Mobile Communications, NTT DoCoMo, SK Telecom i wiele innych).

Tizen oficjalnie ma zadebiutować w pierwszym kwartale 2012 roku, jednak dopiero w połowie przyszłego roku możemy się spodziewać pierwszych produktów działających w oparciu o nowy system.

Czekamy z niecierpliwością na pierwsze efekty prac nad Tizen. Co więcej, mamy nadzieję, że na rynku poradzi sobie lepiej niż MeeGo

Więcej na temat Tizen znajdziecie na oficjalnej stronie projektu.

źródło, źródło

Komentarze

 • hellypton

  Oby nie skończyło się na zmianie nazwy…

 • Jan

  Nieee! Czemu? Mam nadzieję, że nie skończy się jak z WebOS, który moim zdaniem był po prostu perełką wśród ogólnej beznadziei. Mogli zwyczajnie podrasować MeeGoo i nie robić takich dziwacznych manewrów. Poza tym ta nazwa nazwa, Tizen, ani nie brzmi ani nie wygląda. Jeśli zrobią taki system jak zaprezentowane logo, bezpłciowe i ponure, to niech go sobie, za przeproszeniem, wetkną.

 • Marcin “Azawakh” Wojciechowski

  Miejmy nadzieję, że Tizen stanie się tym czym teraz jest Android Czarni systemem nie tylko już otwartym ale i globalnym stosowanym przez wielu producentów dokładnie jak Android z tą różnicą, że jego interfejs oparty będzie o awangardowy system przesuwania paneli jak w Meego. Poza tym bardzo porządany byłby jeszcze Flash dzięki, któremu istniałaby możliwość oglądania materiałów video online czyli bezpośrednio ze stron www. Przecież nie każdy musi uważać tak jak Jobs, że Flash to “g… napisane przez idiotów i leni będące zlepkiem technologii zjadające baterię i pamięć urządzenia” (parafraza jego wypowiedzi z biografii napisanej przez Isacssona) tylko dlatego, że ma się na pieńku z Adobe i się go nie lubi. Da tacy jak ja, którzy Flasha uważają za ważny dodatek i lubią oglądać materiały video online bezpośrednio na stronach www i wiedzieliby go jako składową nowego systemu. Przecież urządzenia mobilne mają nas przybliżać do stacjonarnych komputerów (a nawet jak mawiał wspomniany magik z Cupertino je zastąpić) a tam Flash jednak występuje na równi z HTML tak mocno wspieranym przez Apple. Moim zdaniem rezygnacja z Flasha w Tizen przynajmniej w tej chwili (czyli do czasu aż wszyscy przestawią się na HTML) mocno ograniczy jego zastosowanie przy przeglądaniu zasobów sieci przez co oglądający będzie oglądał “ogryzki” zamiast pełnych stron www.

  • Beny

   Flash niech sobie umiera. Niewielu będzie po nim płakać. HTML5 obsługuje video. Flash to potwór pochłaniający zasoby i energię, którymi to należy wyjątkowo umiejętnie gospodarować w przypadku niewielkich i przenośnych urządzeń.

   • Marcin “Azawakh” Wojciechowski

    W porządku Flash odejdzie a co w zamian? Jak sobie wyobrażasz przeglądanie stron pisanych we Flashu na mobilnych urządzeniach bez niego?. W jaki sposób chcesz na takie strony wejść? Ja probowałem na iPhone i iPadzie oraz Wave 3 i nie dało się. Tym samym zanim Flash odejdzie powinno się dać coś w zamian aby oglądać strony również pisane we Flashu.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona