Opinia Użytkownika: Motorola Xoom

Jako, że stałem się ostatnio szczęśliwym posiadaczem najnowszego tabletu Motoroli – Xoom, chciałem się podzielić z czytelnikami Tabletowo.pl swoimi pierwszymi osobistymi przemyśleniami na jego temat. Biorąc pod uwagę, że jestem od dawna użytkownikiem mobilnych urządzeń firmy Apple, będzie to również pewne odniesienie się do doświadczeń związanych z pracą z iPadem 2.

Hardware

Jako urządzenie, Motorola Xoom jest wykonana bardzo solidnie. Wysokiej jakości materiały i panoramiczny ekran dają poczucie, że mamy do czynienia z idealnym połączeniem stylu i najnowszej technologii. Praktyczne umieszczenie z tyłu przycisku sleep/wake zapobiega przypadkowemu wyłączeniu tabletu, natomiast położenie (również z tyłu) głośników jest mało efektywne, gdyż dźwięk rozchodzi się w przeciwnym niż użytkownik kierunku, nie mówiąc już o sytuacji gdy Xoom leży płasko.

Pozytywnie natomiast zaskoczyła mnie jakość owych głośników, nawet przy maksymalnej głośności nie zauważyłem żadnych przesterów czy charczenia. Tablet Motoroli jest niestety trochę za ciężki, tutaj waga iPada 2 jest dla mnie wyznacznikiem wygodnego i swobodnego użytkowania sprzętu przez dłuższy czas. Wyświetlacz o rozdzielczości 1280×800 zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Wszystko wygląda na nim po prostu pięknie. Co do baterii, to miłą niespodzianką był czas jej pełnego naładowania – ok. 3h (iPad ok. 5h).

Miodowy tydzień

Po spędzeniu z Motką kilku fascynujących dni, mogę śmiało powiedzieć, że Honeycomb na tablecie Motoroli prezentuje się niesamowicie. To najciekawszy, najbardziej zaawansowany i niezwykły interfejs dla mobilnych urządzeń z jakim miałem do czynienia. Graficznie dopracowany jest do perfekcji. Każda ikonka, suwak, lampka to prawdziwy majstersztyk, a całość stanowi spójną futurystyczną koncepcję.

Z praktycznego punktu widzenia użytkownika, najciekawszy jest system powiadomień i skrolowanych widgetów. Tak właśnie powinien działać nowoczesny tablet, rozmieszczając niezbędne widgety na ekranach Xooma mamy bieżący podgląd do najważniejszych dla nas informacji, a system powiadomień subtelnie zadba o to, żeby nic nam nie umknęło i jednocześnie nie przeszkodziło w wykonywanych na tablecie czynnościach.

Przykład kalendarza jest dla mnie najbardziej dobitny. Dzięki jego widgetowi swobodnie monitoruję wszystkie zaplanowane wydarzenia i działania. Nie muszę tak jak na iPadzie ciągle wchodzić w program i sprawdzać czy coś ważnego ma się wydarzyć, czy czegoś nie przeoczę – na Xoomie można zaoszczędzić wiele czasu. Biorąc pod uwagę to jakie możliwości daje Honeycomb, mogę spokojnie powiedzieć, że cały system działa generalnie poprawnie, szybko i w miarę stabilnie. Zdarzają się opóźnienia, delikatne lagi, jednak nic na tyle krytycznego, aby mieć do wydajności systemu negatywny stosunek.

Abstrahując jednak od systemu, biorąc pod lupę poszczególne aplikacje, trzeba uczciwie przyznać, ze na iPadzie 2 działają one trochę szybciej i sprawniej. Tablet Apple oferuje lepszy dotyk, optymalizację systemu oraz zarządzanie pamięcią za cenę ograniczonej funkcjonalności samego interfejsu. Każdy kto miałby obiekcje co do działania Xooma, powinien sam sprawdzić czy niektóre niedoróbki systemu są na tyle istotne aby pozbawić się radości z obcowania z Honeycomb. Oczywiście można wyobrazić sobie sytuację, gdy nawet niewielka niestabilność i nieobliczalność działania systemu może dyskwalifikować go w profesjonalnym użyciu.

Apps

W kwestii aplikacji dostępnych na tablety, Google musi popracować nad trzema rzeczami: ilość, jakość i bezpieczeństwo. To aplikacje ich kompatybilność tak naprawdę decydują o możliwościach i zastosowaniach sprzętu. Xoom czy Asus Eee Pad Transformer, to niesamowite urządzenia, których potencjał jest praktycznie nieograniczony. Od wyobraźni i chęci deweloperów zależy jak popularne i pożądane będą tablety z Androidem, których ekspansja nawiasem mówiąc nie jest aż tak oczywista jak w przypadku smartfonów. Nie rozumiem np. dlaczego Motorola nie zdecydowała się wydawać regularnie nowych aplikacji dostosowanych specjalnie na Xooma. Mogłoby to przynieść znaczące profity producentowi, klientom i całemu środowiskowi Androida.

Bezpieczeństwo przechowywanych informacji oraz wprowadzanych danych to podstawowy atrybut urządzenia biznesowego. Czy tablet z systemem Honeycomb może spokojnie do takiego miana pretendować, mam poważne wątpliwości. Nabrałem ich podczas instalowania klawiatury umożliwiającej wprowadzanie polskich znaków. Po zakupie aplikacji pojawił się komunikat:

ta metoda wprowadzania danych może gromadzić cały wpisywany tekst, w tym dane osobiste w postaci haseł i numerów kart kredytowych.

Wygląda na to, że nawet tak podstawowe aplikacje na Xoomie użytkownik instaluje tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność. Google nie bierze żadnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo klienta. Z punktu widzenia użytkownika iOS taka sytuacja jest absurdalna i nie do zaakceptowania. Podczas np. wykonywania przelewu zostaje mi przełączanie między klawiaturą systemową, a tą z polskimi znakami

Co do gier zoptymalizowanych na Xooma, nie można tutaj mówić o jakiejś znaczącej ilości, ale te które są działają poprawnie. Próbowałem do tej pory Samurai II oraz Riptide GP i wrażenia są bardzo pozytywne. Z innych ciekawych aplikacji, które udało mi się znaleźć mogę polecić Websharing oraz Splashtop Remote. Na pewno jest ich sporo więcej, trzeba tylko znaleźć czas, aby wertować market.

Xoom vs. iPad 2

Tablet Motoroli poleciłbym przede wszystkim tym, którzy chcą osobiście doświadczyć futurystycznej jazdy, bez trzymanki. Holograficzny interfejs Honeycomb na Xoomie gwarantuje doświadczenie żywcem nie tej ziemi. Nie ważne czy sprawdzasz maila, czy serfujesz po sieci, masz wrażenie, że trzymasz w ręku kawałek 'obcej’ technologii.

iPad 2 sprawdza się głównie jako proste, szybkie, niezawodne, wszechstronne i uniwersalne urządzenie do użytku zarówno w domu przez wszystkich członków rodziny, jak i w pracy, bez względu na wykonywaną profesję.

Autor: Lost

_ _ _ _ _ _ _

Lost, w Twoją stronę wędrują wielkie wyrazy podziękowania za napisanie tej recenzji Motoroli Xoom! Jeśli Wy macie jakieś pytania co do tabletu Motoroli – myślę, że o odpowiedź Losta możecie być spokojni :)

A jeśli i Ty posiadasz jakiś tablet internetowy i chciałbyś napisać podobny tekst na jego temat – pisz śmiało – admin(małpka)tabletowo.pl

Dotychczas Czytelnicy Tabletowo.pl dzielili się z nami swoimi opiniami na temat następujących tabletów:
Notion Ink Adam (cz. 1),
Asus Eee Pad Transformer,
Archos 101 Internet Tablet,
Archos 101 Internet Tablet,
Samsung Galaxy Tab.