Ważne

Środy z AppStore: Friendly For iPad

Nie wiadomo czy kiedykolwiek powstanie oficjalny klient Facebooka dedykowany iPadowi pierwszej i drugiej generacji. Z jakiegoś powodu ekipa Marka Zuckerberga zupełnie zapomniała o użytkownikach tych tabletów. Czy to znaczy, że dla nich droga do Facebooka jest zamknięta? Absolutnie nie, ponieważ z pomocą przychodzi bardzo dobra aplikacja Friendly For iPad.

Aplikacja: Friendly For iPad
Uniwersalna: Nie
Autor: oecoway inc
Cena: darmowa
Link: klik

Generalnie

Portal Facebook odwiedzany w iPadowej przeglądarce Safari ma tendencję do nagłego i niespodziewanego zatrzymania się ładowania strony i nie obsługuje funkcji wgrywania zdjęć na serwer serwisu. Między innymi dlatego z uśmiechem na ustach powitałem aplikację Friendly For iPad, która opisem swoich funkcji obiecywała wiele. I nie rozczarowała.

Prosto i przyjemnie

Friendly For iPad to pełnowartościowy klient Facebooka na iPada. Posiada wszystkie te opcje, których brakuje w przeglądarkowej, standardowej wersji tego serwisu. Oprócz publikacji aktualizacji statusu, możemy również podzielić się ciekawym zdjęciem, aktualną lokalizacją lub linkiem.
Uploader zdjęć jest bardzo prosty, ale cudownie funkcjonalny. Każdy obraz możemy opatrzyć opisem oraz zdecydować, w którym albumie chcemy go umieścić. Poza tym możemy także wysyłać wiadomości, szukać znajomych, akceptować zaproszenia, wysyłać zaproszenia, przeglądać powiadomienia, dodać notatkę, edytować informacje o profilu, listy znajomych, opcje prywatności (w tym nałożenie kodu PIN na aplikację, co uniemożliwi nieupoważnionym dostęp do naszego konta). Opcji jest naprawdę mnóstwo i każda z nich jest dostosowana specjalnie dla iPada.

Friendly For iPad posiada również wbudowaną przeglądarkę internetową oraz skrót do Google, dzięki czemu nie musimy przełączać się pomiędzy aplikacjami, aby szybko wyszukać coś w internecie. Przeglądarka znajduje również zastosowanie w odtwarzaniu filmów postowanych przez znajomych: zamiast otwierać plik wideo w dedykowanej aplikacji YouTube, film odtwarzany jest we wbudowanej przeglądarce. Swoją drogą, mam wrażenie, że w przeglądarkowej wersji YouTube (m.youtube.com) filmy buforują się znacznie szybciej…

Albumy znajomych przedstawione są w postaci małego pokazu slajdów, z wygodnymi przyciskami po obu stronach ekranu, pozwalającymi na szybkie skomentowanie, “lubienie”, przejście do całej galerii lub pobranie zdjęcia do pamięci urządzenia.

Ciekawym rozwiązaniem są trzy przyciski pojawiające się w prawym dolnym ekranu. Nawet jeżeli przewiniemy historię aktualizacji statusów naszych znajomych do samego końca, dzięki tym przyciskom będziemy mogli szybko wrócić do najbardziej aktualnego wpisu, przenieść się do czatu oraz odświeżyć listę.

Warto wspomnieć, że Friendly For iPad można spersonalizować. Do wyboru mamy aż 12 żywych kolorów interfejsu użytkownika oraz 5 wielkości czcionek. Dzięki temu każdy będzie mógł “fejsbukować” w najbardziej odpowiadający mu sposób, nawet jeśli ma problemy ze wzrokiem.

Małe “ale”…

Tak, jak nie ma róży bez kolców, tak nie ma aplikacji bez wad. Friendly For iPad jest tylko połowicznie przetłumaczony na język polski (cieszmy się jednak, że w ogóle jest!) oraz nie notyfikuje o powiadomieniach “na żywo”. Te wady są jednak bardzo, bardzo małe i nie przeszkadzają w obsłudze aplikacji.

Werdykt Sędziego

Cieszmy się, że Facebook nie wydał oficjalnego klienta tego serwisu na iPada. Dzięki temu mogła powstać taka aplikacja, jak Friendly For iPad: pełna opcji oraz w pełni przystosowana do obsługi za pomocą ekranu dotykowego.

———-

  Friendly For iPad

Zalety

+ pełna funkcjonalność portalu Facebook
+ wygodny i zintegrowany uploader zdjęć
+ zaawansowane opcja zarządzania prywatnością i edycji profilu
+ przejrzysty, łatwy i przyjemny w obsłudze interfejs

Wady

– niepełne spolszczenie
– brak informacji o powiadomieniach “na żywo”

Galeria

Komentarze

 • wektor

  Czy można prosić o recenzję jakiś aplikacji biznesowych. Np. do przeglądania/edycji dokumentów Office, PDFów. Dobrze by było jakby umożliwiała komentowanie (również odręczne) dokumentów – najlepiej w takiej postaci że jak prześlę komuś mailem to bez iPada odczyta.

  • Zrobię, co w mojej mocy, ale nie obiecuję. Tego typu aplikacje kosztują dużo (chociażby Office, za 13.99€ / 7.99€ czy Keynote, Pages, Numbers – 7.99€ każdy), a twórcy nie rozdają promo codeów…

   • wektor

    A może uda się Tobie dostać do testów. Wiem że to trudne ale jak napiszesz (a Szefowa poprze) że to najlepszy portal o tabletach w PL to może się uda …

 • Używam tej aplikacji od kilku miesięcy i szczerze polecam. W tej chwili kosztuje tylko 0,79 euro ale jest też wersja darmowa jak ktoś chce przetestować i nie potrzebuje zaawansowanych bajerów personalizacji wyglądu itp.

  • wektor

   O której aplikacji piszesz?

 • O Friendly For iPad. Aplikacja ma rownież swoją płatną wersję, ale tym, co różni obie wersje, jest brak jednej, małej reklamy na początku (którą zresztą można wyłączyć).

 • Myśleliście może o dniu z Android Market? Mam na myśli szczególnie aplikacje HD dostosowane do większych rozdzielczości :)

  • Hej, myśleć to myślimy, ale na razie nie mamy sprzętu, żeby móc recenzować aplikacje z Android Market. Mamy nadzieję, że niebawem się to zmieni.

   • Właśnie jestem na etapie kupna tabletu, a ze mieszkam w Londynie zapewne tutaj pojawią się jako pierwsze. Czekam do końca kwietnia, bo 20 wychodzą Acery Iconie (dodałem komentarz do newsa o Acer Iconia A100 i podałem ceny wszystkich modeli dostępnych od 20.IV na AmazonUK), Xoom pojawi się niebawem i EeePad Transformer też, więc liczę że będzie możliwość ‘pobawienia’ się w komputerowym. iOS nie przemawia do mnie aż tak bardzo. A wkurza mnie że na Android Market z poziomu PC nie mogę znaleźć aplikacji dedykowanych na Honeycobm’a a wyszukiwanie frazy ‘HD’ nie zawsze działa :( Wiadomo coś może kiedy RIM BB Playbook ma się ukazać?

    • Ja-Gaar

     wiadomo – 19 kwietnia w USA i Kanadzie.

 • @ wektor
  oczywiście, że o Friendly For iPad, w końcu o niej jest tekst :D

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona