Ważne

Co nas czeka w przyszłości: zwijane tablety?

Futurystyczny, intrygujący, ciekawy… tymi słowami można określić pomysł stworzenia Rolltop – urządzenia zwijanego w rulon. Zdaniem jego pomysłodawców dzisiejsze przenoszenie tabletów i komputerów za pomocą specjalnych toreb chroniących jest zbyt niepraktyczne, a dodatkowo trzeba zawsze pamiętać o ładowarce i ewentualnym stylusie. Według nich Rolltop to przyszłość jaka czeka wspomniany sprzęt. Czy faktycznie?

Może najpierw czym, z założenia, ma być Rolltop. Projekt zakłada, że będzie to elastyczna płytka z dotykowym wyświetlaczem OLED (obsługującym multitouch), który można dowolnie wyginać. Ma to być przenośny sprzęt, który ma służyć zarówno jako tablet – w tym przypadku graficzny (17″), laptop (13″) i monitor (17″) – w zależności od tego, w jaki sposób go ułożymy/postawimy/zegniemy.

Najważniejszy jest fakt, że ma się to wszystko zwijać w rulon, który sam w sobie ma oferować ładowarkę do tego sprzętu (oczywiście podłączaną normalnie do prądu) oraz specjalny stylus. Brzmi ciekawie? Owszem. Realna wizja? Jak najbardziej.

Od kilku lat na wielu targach technologicznych można zobaczyć koncepcje giętkich wyświetlaczy, które – jak obiecują producenci – mają pojawić się w urządzeniach elektronicznych już niebawem. Jeśli uda się stworzyć odpowiednio giętkie chipy i podzespoły do wspomnianych urządzeń tak, by przy zwijaniu nie ulegały żadnym zniszczeniom (a przecież już takowe się pojawiają), to może to być całkiem ciekawy pomysł, na którego realizację czekam z niecierpliwością i zaciekawieniem.

A na koniec pojawia się pytanie. Wolelibyście faktycznie nosić przy sobie wyłącznie taki rulonik ze zwijanym sprzętem, stylusem i ładowarką czy tak, jak obecnie, torbę z laptopem lub tabletem?

źródło

Komentarze

 • Hoax

  Wiedziałem że gdzieś już to widziałem

  /link został usunięty/Tabletowo.pl

  • Owszem, koncepcja nie jest nowa, ale ciągle ją rozwijają. Mimo wszystko zasługuje na uznanie.

 • ghostCat

  Zasługuje jak jasna cholera. Mmmmmm. Co ja bym dał za taki tablecik.
  ;-). Jeszcze jakby chodził po kontrolą osx-a to już pełnia szczęścia. Ciekaw jestem jak długo będziemy musieli czekać na taki sprzęt. Nie alphy nie bety, tylko taki już w pełni działający.

 • Tabletow_sceptyk

  za 8-10 lat… ;) – ja zawsze się zastanawiam jak po rozwinięciu takiej folijki korzystać, by było to wygodne, – no weźcie sobie taką cieniutką folijke a4 która lubi się wyginac na wszystkie mozliwe strony (papier gazetowy ma jednak jakąś sztywność) i jedną łapą trzymamy a drugą próbujemy sterować dotykowo :D:D żaden wizjoner nigdy o tym ani słowa,
  ale tacy są często właśnie wizjonerzy, zero pojęcia o szczegółach mechaniczno technicznych tylko design z kosmosu

  -mom zdaniem w przypadku takich urządzeń będzie konieczny rozkładany stelaż który zapewni sztywność po rozwinięciu, albo materiał utwrdzalny po impulsie elektrycznym który zapewni sztywność takiego urządzenia bez tego ani rusz ;)

  Tak przy okazji pamietam, byłem jeszcze dzieciakiem i ukazał się w Młodym Techniku (pamiętacie to pismo ;) felieton o wizji komputera przyszłości i właśnie to był taki zwijany tablet.
  ten artykuł był w numerze gdzieś tak 1995? a takie komputery miały już być po 2000 (no niestety nie pamiętam dokładnie treści jeśli chodzi o daty…
  w każdym bądż razie mamy już 2011 i co…. i nic :P tylko kilkanaście filmków na youtube

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona