W 2011 roku zostanie sprzedanych 50 milionów tabletów

Jakiś czas temu Kasia podzieliła się z Wami informacją, że tylko 0,3% ludzi na świecie posiada tablet. Przyczyną takiego stanu rzeczy są wysokie ceny tych urządzeń i ogólne przekonanie, że jest to wyłącznie kolejny niepotrzebny gadżet.

Wygląda na to, że sytuacja diametralnie zmieni się wkrótce. Do takich wniosków doszła firma analityczna Canalys.
Opublikowane przez nią statystyki wyraźnie sugerują, że w 2011 roku liczba sprzedanych tabletów wzrośnie z 16 milionów do 50 milionów sztuk.

Mówimy tutaj o segmencie konsumenckim, czyli tym, do którego należymy my. Według Canalys największą różnicę w liczbie sprzedanych tabletów zauważymy jednak na rynku biznesowym – zwiększy się ona z zaledwie 20 tysięcy do 1 miliona. Daje to gigantyczny wzrost o 5397%.

Jednocześnie ze wzrostem sprzedaży tabletów, spadnie sprzedaż netbooków, o 13%. W 2011 sprzeda się tylko 34 miliony tych urządzeń.

Co moze być przyczyną tak gwałtownie rosnącej popularności tabletów? Apple. Canalys szacuje, że udział w rynku Nadgryzionego Jabłuszka wzrośnie aż do 75%, co, w świetle przewidywanych 50 milionów sprzedanych tabletów, pozwoli innym producentom na sprzedaż zaledwie 10 milionów urządzeń. Czyżby iPad 3 miał być tak wielkim sukcesem, że przyniósłby firmie całkowity monopol na tablety?

A jak wygląda sytuacja w Polsce?
Eksperci szacują, że w naszym kraju w 2011 roku zostanie sprzedanych 100 tysięcy tabletów. To dość niewiele, ale nie można zapominać, że u nas głównym czynnikiem, który brany jest pod uwagę podczas kupna tabletu jest cena. A ta, w przypadku znakomitej większości urządzeń, nie jest niska i przeciętny Kowalski często nie może sobie pozwolić na luksus posiadania tabletu.

W ubiegłym roku sprzedano w Polsce 3,3 mln komputerów, o pół miliona więcej niż rok wcześniej. Prognozy na ten rok są również optymistyczne. Oznacza to, że sprzedaż tabletów nadal stanowić będzie jedynie znikomą część całego rynku IT w naszym kraju – mówi Krzysztof Seweryn, prezes zarządu InwazjaPC.

źródło
źródło

Komentarze

 • tabl_sceptyk

  bardzo w to wątpie
  moje szacunki 25 mln: z tego 20 mln Apple i ok 5 mln Android i nie zmieni się to dopóki Androidowe tablety i ten system 3.0 nie będą w 100% dopracowane. Cały rynek podzielą między siebie Apple, Samsung i Motorola a także troche najtańszej chińszczyzny jak ktoś będzie chciał mieć tanią ramke cyfrowe imitującą tablet ;D
  100 -150 tys to rynek biznesowy
  w Polsce max 20-25 tys

  Sprzedaż netbooków się utrzyma tylko się zmieni producent procesorów ;]

  Prawdziwy boom na tablety rozpocznie się dopero w okolicach 2012, gdy pojawią się nowe generacje urządzeń i dopracowane zostaną systemy: Android a także W8-$.
  Obecny rok to jest tak naprawde szukanie najciekawszych rozwiazań konstrukcyjnych i wymiarów – często błądzenie po omacku i budowanie nietrafionych pomysłów – patrz dell z tą ramką ;D – Inspiron duo

  Fani tabletów i analitycy prosze to sobie wydrukować i schować do szuflady i za rok wyciągnąć ;]]

 • Co racja to racja. Mimo wszystko i tak chcialbym cos jeszcze w tym roku. Ba, najlepiej do wakacji. Z moich ustalen wynika, ze sgt 10.1 bedzie w Polsce szybciej niz Xoom i to na niego sie raczej zdecyduje. Juz trudno z karta pamieci, nie jest w sumie az tak mi potrzebna.

 • piotras

  “Juz trudno z karta pamieci, nie jest w sumie az tak mi potrzebna.”

  A ja myślałem, że użytkownicy Androida muszą mieć w swoich maszynkach wszystko bo ciągle wypominają iphonom, ipadom różne braki sprzętowe;-) To nie było personalne do Ciebie, po prostu w sieci pełno jest opinii, że srajfon to g###o bo nie ma nawet slotu na karty pamięci. Teraz przechodzi fala krytyki kamerki w ipad2, technicznie jest marna to fakt ale została stworzona do rozmów wideo i niczego ponad to a niektórzy chyba myśleli, że będą mogli schować swoje lustrzanki do szafy i focić tabletami;-) Inna sprawa, że apple zapewne z premedytacją dało gorszą kamerkę i za rok zobaczymy ipad3 z factimeHD. I biznes się kręci;-)

  Zresztą co jest najlepsze zweryfikuje rynek.

  • tomecki

   Piotras – święte słowa ! kiedyś pisałem tu że użytkownik entry lewel chce mieć wszystko w jednym bo zwyczajowo liczy kasę. Więc biznes się kręci wyścig zbrojeń trwa.

  • Ghostcat

   Dokładnie. Gdzieś jeszcze (jak znajdę to podesle linki) znalazłem podobna perełkę. Mianowicie ten saam koleżka najpierw miesza z błotem iSprzety za brak sd i brak flasha, a potem przy dyskusji o xoom mówi ze może poczekać na obsługę flasha albo i może jej wcale nie być bo tak naprawdę to wcale nie jest potrzebna a i sd mu do niczego nie potrzebne bo xoom ma na tyle dużo pamięci wewnętrznej ze to zbyteczy gadżet. Ech ludzki ludzki ;-)

 • tomecki

  słyszysz 12 mpx i kupujesz bo bedą fajne zdjęcia lub film. ALE CO Z TEGO JAK OBIEKTYW KIEPSKI I BRAK UMIEJETNOŚCI nawet full frame nie zrobi z kolesia fotografa – musiałem do tej kamerki nawinąć

 • rayan17

  dokładnie tak jak się wypowiadacie nikomu nic nie pasuje i taka jest zasrana prawda.
  mamy ipad`a 2 z kamerka to narzekanie bez kam.. tez narzekanie flash narzekanie z tez bo mi nie potrzebne szczerze myślę ze jeszcze rok a tak naprawdę 2 i będziemy mieli naprawdę świetne tablety 2 kamery wysokiej rozdzielczości pełny flash ekrany led cienkie i lekkie tablety z 3g i 4g sloty karty pamięci odpowiednie ilości pamięci do wyboru przy kupnie i koniec narzekania na sprzęt a zacznie na software i tak kółeczko się zamyka …..

  miałem już parę tabletów przez ostatnie 17 miesięcy start od ipad kończąc na 3 chińczykach , te tablety to tak naprawdę nie dawały nic no fajnie mam testuje i wiem więcej ale niestety wielkie braki ,
  tablety które wyjdą w tym roku dadzą nam właściwie przedsmak tego co naprawdę możemy się spodziewać za rok do 2 i to będzie to na co czekamy.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona