Nowy procesor dla tabletów w architekturze x86 - Tabletowo.pl

Nowy procesor dla tabletów w architekturze x86

Tabletowo.pl Nowy procesor dla tabletów w architekturze x86 Ciekawostki Nowości

Dotarliśmy do informacji opublikowanej przez serwis netbooknews z której wynika, ze na pokazie firmy AMD w Singapurze, przy okazji prezentacji nowego Radeona producent procesorów pokazał też nową wersje swojego procesora C-50 Fusion przeznaczoną specjalnie do tabletów.

Nowy procesor charakteryzuje się obniżonym poborem energii, 5 Watt TDP w stosunku do oryginalnych 9 Wattów (dla porównania procesory Intela stosowane w obecnych tabletach charakteryzują się współczynnikiem TDP na poziomie 6.5 Watta dla jednordzeniowego Atoma N450 i 8.5 Watta w wersji dwurdzeniowej N550).

Procesor AMD pozostaje w wersji dwurdzeniowej o taktowaniu 1 Ghz. Oznacza to, że mamy szansę na dużo dłuższy czas działania takich tabletów na baterii przy (teoretycznie) nie zmienionej wydajności. Obecne w tabletach procesory Intela były przewidziane do konstrukcji typu netbook, gdzie nie ma większego problemu z zastosowaniem baterii o większej (niż w tabletach) pojemności. Nowa wersja chipsetu ma więc taka samą wydajność jak dotychczasowa jednostka, jednak poprzez zmniejszenie liczby obsługiwanych funkcji firmie AMD udało sie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Oszczędności osiągnięto po przez „okrojenie” chipsetu. Kontroler pamięci jest prostszy, zredukowano liczbę portów wejścia/wyjścia (nie będzie można ich dublować, np. portów USB).

Gdyby taki zestaw hardware’u miał obsługiwać któryś z konkurencyjnych systemów operacyjnych pewnie bardzo bym się cieszył ale patrząc jak „ociężale” potrafią działać netbooki z Windows 7 na pokładzie zastanawiam się czy to dobry kierunek. Owszem, nowe tablety będą dłużej działać na baterii ale też (chyba) każde działanie będzie im zajmować więcej czasu. Czyżby AMD i Microsoft liczyli na cierpliwość użytkowników? :-) Na zdjęciu powyżej (nadchodzący?) nowy tablet firmy Acer oparty o ww. procesor (ekran 10,1″).

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona