Recenzja Chuwi Vi8 Plus – bardzo taniego tabletu z Windowsem 10

Chuwi to producent, który zdecydowanie nie może pochwalić się najładniejszą nazwą, ale niewątpliwie zdołał już uzyskać rozpoznawalność na arenie międzynarodowej. Firma ta od początku swojego istnienia skupiała się na tworzeniu urządzeń mobilnych o jak najlepszym stosunku ceny do oferowanych możliwości. Z tego względu większość modeli z jej portfolio śmiało możemy zaliczyć do niskiej półki – jedną z takich nowości jest Vi8 Plus, kompaktowy tablet z Windowsem 10. Przez ostatnie tygodnie miałem okazję go dokładnie przetestować. Jak radzi sobie podczas codziennego użytkowania? Czy wart jest swojej ceny?

Obudowa to element, na którym Chuwi ewidentnie zaoszczędziło, aczkolwiek nie jest też najgorzej. W tej kategorii recenzowany tablet wypada bardzo poprawnie. Warto wspomnieć o względnie kompaktowych rozmiarach całości – urządzenie jest wyposażone w 8-calowy ekran i otoczony jest przez normalnej wielkości ramki. Niestety, we wnętrzu nie udało się producentowi umieścić zbyt dużej baterii. Zastosowany akumulator ma pojemność 4000 mAh, co w praktyce nie pozwala na zbyt długie działanie z dala od ładowarki, ale o tym więcej w dalszej części recenzji.

Podzespoły i złącza są typowe dla modelu z tej półki cenowej: 2GB RAM, 32GB pamięci wbudowanej, USB typu C, microHDMI, złącze słuchawkowe 3,5 mm i slot kart microSD. Moc obliczeniową dostarcza natomiast czterordzeniowy Intel Atom x5-Z8300 wykonany w procesie litograficznym 14 nm. Na koniec warto wspomnieć o aparatach 2 Mpix, zarówno na froncie, jak i tyle urządzenia.

Parametry techniczne Chuwi Vi8 Plus:

  • 8-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli,
  • czterordzeniowy Intel Atom x5-Z8300 1,44GHz (w trybie Turbo 1,84GHz) z Intel HD Graphics ósmej generacji,
  • 2GB DDR3 RAM,
  • 32GB pamięci wbudowanej (eMMC),
  • slot kart pamięci do 64GB,
  • Windows 10,
  • WiFi 802.11b/g/n,
  • Bluetooth 4.0,
  • USB typu C,
  • microHDMI,
  • złącze słuchawkowe 3,5mm,
  • aparat 2 Mpix,
  • kamerka 2 Mpix,
  • bateria 4000 mAh,
  • wymiary: 211,2 x 123,2 x 9,3 mm,
  • waga: 350 g.

Cena w momencie publikacji recenzji około 90 dolarów.

WZORNICTWO, JAKOŚĆ WYKONANIA

Chuwi Vi8 Plus to konstrukcja budżetowa, co można zauważyć od razu, kiedy tylko na niego zerkniemy. Wrażenie to pozostaje również po wzięciu tabletu do ręki. Plastikowa obudowa wygląda normalnie, nie zobaczymy tu jakichkolwiek stylistycznych eksperymentów, ale trzeba przyznać, że całość na żywo wygląda przyzwoicie. Nieźle prezentuje się delikatny wzorek z tyłu urządzenia. Na froncie natomiast uwagę najbardziej przykuwa przycisk funkcyjny. Odnośnie ramki, która wydaje się być metalowa, należy pamiętać, że mamy do czynienia wyłącznie z polakierowanym tworzywem.

Chuwi wyróżnia się niezłą jakością spasowania. Może nie jest to poziom wybitny, ale przynajmniej jakiekolwiek nierówności czy też trzaski są mu obce, przyciski fizyczne na boku nie mają zbytniego luzu, Vi8 Plus sprawia wrażenie solidnego budżetowca. Oczywiście plecki tabletu delikatnie zaokrąglono. Sprawia to, że wygodniej leży w dłoni, choć zdecydowanie wymaga dwóch dłoni do jego obsługi.

Szkoda, że ekranu nie chroni żadne specjalne szkło. Sporym minusem pozostaje fakt, że przód tabletu bardzo szybko się palcuje, a to z kolei nie prezentuje się najlepiej. Gdyby tego było mało, podobnie jak konkurenci z tej półki cenowej, ma on tendencję do delikatnego uginania się pod mocniejszym naciskiem naszych palców. Szkoda, że Chuwi nie przyłożyło się do tego tematu. Dobrze jednak, że zastosowane tworzywo sztuczne, wykorzystane do reszty konstrukcji, wypada pod tym względem znacznie lepiej – po całym okresie testów nadal wygląda tak jak po wyjęciu z pudełka.

Front tabletu to przede wszystkim 8-calowy wyświetlacz, pod którym ulokowano przycisk Windows, powyżej z kolei znajdziemy kamerkę. Z tyłu jest aparat oraz głośnik multimedialny, w towarzystwie których umieszczono logo producenta oraz Intela. Prawa krawędź Vi8 Plus należy do przycisków zasilania i regulacji głośności, a także slotu kart microSD do 32GB. Na górze mamy wszystkie złącza: słuchawkowe 3,5 mm, USB typu C oraz microHDMI.

chuwi-vi8-plus-recenzja-3 (3)

WYŚWIETLACZ

chuwi-vi8-plus-recenzja-3 (2)

Zastosowany ekran ma przekątną dokładnie 8 cali. Dzięki temu tablet ten wyróżnia się stosunkowo niewielkimi rozmiarami i bez większych problemów możemy zabrać go ze sobą absolutnie wszędzie. W dodatku taka powierzchnia robocza spokojnie pozwala na komfortowe czytanie książek, oglądanie filmów, bądź przeglądanie zasobów sieci. Szkoda jedynie, że ramki wokół niego nie są mniejsze.

chuwi-vi8-plus-recenzja-2 (2)

Wielkim zaskoczeniem nie jest rozdzielczość HD. 1280 na 800 pikseli przy 8 calach daje zagęszczenie pikseli na cal na poziomie 189 punktów – trudno uznać to za rewelacyjny wynik, aczkolwiek wśród budżetowych tabletów to absolutny standard. W praktyce bez większych problemów możemy dostrzec nie do końca ostre czcionki, choć zważywszy na niską cenę Vi8 Plus nie jest to jeszcze szczególnie irytujące.

Po budżetowcu trudno spodziewać się rewelacyjnej jasności maksymalnej i nie inaczej jest w przypadku Chuwi – na najwyższym poziomie ekran świeci z jasnością na poziomie ok. 220 cd/m². W dodatku korzystanie z tabletu na świeżym powietrzu w słoneczne dni skutecznie uniemożliwia bardzo palcujący się przód urządzenia. Przy znacznych refleksach dojrzenie wyświetlanych treści wymaga sporo skupienia. W nocy natomiast sytuacja wygląda nieco lepiej, choć zdecydowanie niższa jasność minimalna byłaby mile widziana.

Pod względem odwzorowania kolorów oraz kątów widzenia zastosowana matryca IPS wypada nieźle. Nie jest to może wysoki poziom, ale i tak jak na niską półkę cenową Chuwi radzi sobie całkiem dobrze, w dodatku możemy kolory samodzielnie skalibrować. Co nie powinno dziwić, wyświetlana czerń jest kiepska (szczególnie po niewielkim odchyleniu tabletu), za to w zamian otrzymujemy czystą biel.

Czułość na dotyk prezentuje się zadowalająco. Oczywiście na start mamy preinstalowaną klawiaturę Windowsa, która sprawuje się przyzwoicie. Warto wspomnieć, że ekran obsługuje do pięciu punktów styku, lecz przy mocniejszym naciśnięciu następuje „pływanie” obrazu, będąca wadą wielu podobnych konstrukcji.

Spis treści:

  1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
  2. Działanie, oprogramowanie. Jakość dźwięku
  3. Aparat. Bateria. Podsumowanie. Plusy i minusy