Recenzja Kruger&Matz Edge 1084

Do testów hybrydy Kruger&Matz Edge 1084 podszedłem bardzo optymistycznie. Starałem się korzystać z tego urządzenia niemal na każdym kroku – przede wszystkim zamiast mojego osobistego komputera. Przyznam nawet, że recenzja, którą właśnie czytacie, została stworzona na klawiaturze dołączonej do tabletu. Po kilku tygodniach testów myślę, że mogę powiedzieć co nieco o działaniu, komforcie pracy i płynności najnowszej hybrydy naszego rodzimego producenta. Miłego czytania!

Specyfikacja techniczna urządzenia:

  • wyświetlacz: 10,1-calowa matryca IPS o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli,
  • procesor: Intel Atom X5-Z8300,
  • RAM: 2 GB,
  • pamięć NAND: 32 GB + obsługa kart w standardzie microSD,
  • aparat główny: 2 Mpix,
  • kamera frontowa: 2 Mpix,
  • złącza: dwa porty USB 2.0, wyjście microHDMI, microUSB 3.0, microUSB 2.0, słuchawkowe,
  • łączność: LTE, GPS, Bluetooth, WiFi,
  • akumulator: 7500 mAh,
  • waga: 620 g; 1195 g z klawiaturą,
  • wymiary: 253 x 168 x 9 mm.

Cena w momencie publikacji: 1299 złotych (wersja bez LTE – 949 złotych).

Wideorecenzja

Obudowa i wyświetlacz

Kruger&Matz Edge 1084 został wykonany w większości z metalu, który jest dobrej jakości. Niestety to, co rzuca się w oczy po dosłownie kilku chwilach z tym urządzeniu to fakt, że obudowa bardzo szybko zbiera odciski palców, które w czarnej wersji kolorystycznej są mocno widoczne. Jedynie od góry tabletu znajdziemy wstawki z tworzywa sztucznego, które mają zapewnić lepsze działanie podstawowych modułów.

Na prawej krawędzi producent postanowił umieścić głośniki stereo, na lewej złącze słuchawkowe, port microUSB, microUSB 3.0, microHDMI (niestety w zestawie nie ma odpowiedniej przejściówki) a także sloty na karty microSIM i microSD, a od góry znajdziemy klawisze głośności i zasilania. Zarówno na przodzie, jak i tyle urządzenia, umieszczono aparaty, w obu przypadkach są one rozdzielczości 2 Mpix.

Na froncie, oprócz wspomnianej matrycy, możemy znaleźć 10,1-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli i proporcjach 16:10. Niestety, wokół wyświetlacza umieszczone są bardzo szerokie ramki, które nie wyglądają najlepiej… Pod nim jest logo Windows, które jednocześnie pełni funkcję dotykowego klawisza home, co niewątpliwie zasługuje na pochwałę, szczególnie jak korzystamy z naszego urządzenia w trybie tabletu.

DSC01692

W kwestii klawiatury jestem troszeczkę rozczarowany. Niby obudowa w większości jest wykonana z metalu, lecz klawisze to już w stu procentach tworzywo sztuczne. Podczas testów starałem się na niej jak najwięcej pisać, jednak na dłuższą metę nie jest to komfortowe rozwiązanie. Klawisze mają bardzo mały skok, co może utrudnić szybkie pisanie. Na ogół na tego typu klawiaturach pisze mi się dobrze, lecz w przypadku Kruger&Matz Edge 1084 pojawia się czasem problem, że wciśnięta litera nie pojawia się na ekranie tabletu.

Do touchpada nie mogę się zbytnio przyczepić. Jest on średniej wielkości, ale biorąc pod uwagę rozmiar samego urządzenia wątpię, czy dałoby się umieścić tu nieco większy panel. Oczywiście obsługuje on kilka gestów, takie jak przewijanie stron w górę lub w dół, czy przybliżanie i oddalanie tekstu, jednak tak jakby trochę mniej intuicyjnie. Jedyne co mogłoby być lepiej pomyślane to wbudowane klawisze – tutaj są one minimalnie za blisko siebie, przez co czasem chcąc kliknąć w lewy klawisz wybiera się prawy, i na odwrót.

DSC01684

Warto powiedzieć, że zarówno po lewej, jak i prawej stronie klawiatury producent umieścił pełne złącze USB, dzięki czemu nie musimy mieć zawsze ze sobą przejściówki z microUSB zamontowanego w tablecie. Klawiatura łączy się z ekranem przy pomocy pięciu pinów i montowana jest na dwóch bolcach wyposażonych w magnes. Na pochwałę zasługuje to, że klawiatura i tablet są dobrze wyważone, dzięki temu nie będziemy mieli problemu z odchylającym się do tyłu ekranem. Wadą natomiast jest to, że nie możemy za mocno odchylić wyświetlacza.

DSC01686

Sam wyświetlacz myślę, że jest całkiem przyzwoity. Może on poszczycić się żywymi, dobrze odwzorowanymi kolorami, dodatkowo na 10-calowym wyświetlaczu rozdzielczość na poziomie 1920 x 1200 pikseli jest całkowicie wystarczająca do komfortowej pracy. Poza tym ekran perfekcyjnie reaguje na dotyk, nawet przy nałożonej fabrycznej folii.  Można się jedynie trochę przyczepić do jasności, szczególnie przy używaniu tabletu na zewnątrz oraz do kątów widzenia, które nie są zbyt dobre, a każdorazowe odchylenie ekranu powoduje załamanie się kolorów i mocne ściemnienie się wyświetlanych treści.