Konferencja Apple WWDC w telegraficznym skrócie

Ikona2

Każdy, kto oczekiwał nowych urządzeń od Apple podczas tegorocznej konferencji dla deweloperów WWDC zawiódł się. Nie zawiódł jednak sam Apple, który wprowadził dziesiątki znaczących innowacji i usprawnień do systemów iOS i OSX – w szczególności tego drugiego.

OSX Yosemite

Nowy wygląd

Najnowsza wersja OSX, nazwana Yosemite, przynosi spore zmiany w interfejsie użytkownika i wyglądzie. Wzornictwo zostało „spłaszczone”, brak gradientów i tekstur – wszystko to wygląda dużo bardzij nowocześnie i w zgodzie z tym, co zaprezentowano w iOS 7.

Powiadomienia i widżety

Centrum notyfikacji zostało przebudowane – zmienił się nie tylko interfejs, ale i funkcjonalność. Wreszcie dostarczono też kompletne API, które pozwala na pojawianie się nie tylko powiadomień z systemu, ale również z aplikacji dostępnych w Mac App Store.

Odświeżenie Spotlight’a

Systemowa wyszukiwarka uległa przebudowie – wreszcie można odpalać aplikacje wpisując ich pierwsze litery, przeszukiwać treść plików wraz z lokalnym podglądem, wyszukiwać w kontaktach, mapach, Wikipedii czy wielu, wielu innych zasobach zintegrowanych z wyszukiwarką.

Safari

Po raz kolejny mamy do czynienia z odświeżeniem interfejsu i funkcjonalności. Są to między innymi dynamicznie generowane podpowiedzi w pasku adresu, widok Tab View pozwalający na podgląd otwartych kart „z lotu ptaka”, czy poziome przewijanie paska zakładek.

Klient poczty

Poczta w OSX od dawna była krytykowana za problemy z synchronizacją między urządzeniami. Nowa wersja ma rozwiązać te trudności, a narzędzie Markup pozwoli na wygodniejsze zarządzanei i edycje załączników – szczególnie szybką ingerencję obrazków „w locie”.

iCloud Drive

Wreszcie rozwiązanie podobne do Dropboxa, które pozwala na przechowywanie plików w chmurze. Lepiej późno niż wcale. Co ciekawe, powstanie też klient tej aplikacji dla komputerów z Windows. Piekło zamarzło.

iOS 8.0

Interaktywne powiadomienia

Kalka z rozwiązania w Androidzie. Uaktualnienie pozwoli na odpowiadanie na wiadomości bezpośrednio z poziomu ekranu notyfikacji, bez konieczności otwierania całej aplikacji. Cud, miód i orzeszki.

Wyszukiwarka systemowa

Spotlight dla iOS również doczekał się sporych zmian. Oprócz wyszukiwania w aplikacjach czy kontaktach, wyniki będa zawierać informacje o utworach, filmach z iTunes, najbliższych seansach w kinach, artykuły z Wikipedii czy miejsca na mapie.

Lepsza klawiatura

Kolejna pogoń za konkurencją, czyli dodanie inteligentnych podpowiedzi. Na podstawie wpisanego tekstu system będzie przewidywał co chcemy napisać dalej – rozwiązanie znane z Androida, Windows Phone i BlackBerry OS.

Wiadomości

Messages, to najczęściej używana aplikacja na iOS. Po aktualizacji, umożliwi ona przesyłanie krótkich klipów wideo i notatek głosowych, samokasujących się wiadomości i chwilowe współdzielenie lokalizacji.

iCloud Drive

Wersja dla iOS, pomimo tego, że system ten nie ma pełnoprawnego managera plików, pozwoli na dostęp do zasobów zgromadzonych w chmurze i otwieranie ich przez wybrane aplikacje, obsługujące otwierane formaty. Po raz kolejny – lepiej późno niż wcale.

Apple pokazuje, że ma zupełnie inną politykę niż Microsoft. Nie chce unifikować systemów i łączyć ich w jeden, ale pragnie uczynić przechodzenie między poszczególnymi urządzeniami (smartfonami, tabletami i laptopami) czynnością naturalną i bezbolesną. Czy uda im się to dzięki nowym wersjom systemów?  Zobaczymy. Co sądzicie o zmianach dla iOS i OSX?