Wyciekł Android 4.4.2 dla Samsunga Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)

update-galaxy-note-10-1-android-4-4-2-kitkat-via-cyanogenmod-11-rom

Gdy kupowałem Nota 10.1, okolu półtora roku temu, jedną z pierwszych rzeczy jakie zobaczyłem na ekranie była aktualizacja Androida do wersji 4.1.2. Ucieszyło mnie to bardzo. Jednak później Google prezentowało kolejne wersje swojej mobilnej platformy, a aktualizacji dla mojego sprzętu nie było. Długo, długo nic, aż powoli straciłem nadzieję. Tak więc wielkie było moje zdziwienie, gdy Samsung zaprezentował listę urządzeń, które otrzymają aktualizację do wersji 4.4.2. Jednak powątpiewałem w to, że wywiąże się on z tych obietnic. A tu w nocy z piątku na sobotę na XDA pojawił się przeciek wczesnej wersji Androida 4.4.2 dla mojego tabletu.

Ważne!!! Ani ja, ani serwis tabletowo.pl nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za możliwą utratę gwarancji Twojego sprzętu, bądź za jego uszkodzenie. Wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność.

Jeśli nie jesteś pewien co robisz, odradzam Ci instalowanie tego oprogramowania. 

Poniżej opis procesu instalacji tego wycieku. Tylko dla odważnych. ;)

Przed instalacją nie można zapomnieć o backupie wszystkiego co się da. Jest to niedokończona wersja – wiele rzeczy może pójść nie tak.

Pierwszy sposób

Pierwszym sposobem jest wykorzystanie Odina. Wszystkie potrzebne pliki znajdziecie tutaj, zajmują one trochę ponad 1,7 GB.

Ściągamy pliki znajdujące się na XDA. Dwa z nich (CSC, AP) są rozdzielone na części, trzeba je najpierw wypakować.

Przełączamy nasz tablet w tryb Download wyłączając go najpierw, a następnie przytrzymując Vol- i Power. Gdy pojawi się zapytanie czy jesteśmy pewni potwierdzamy przyciskając Vol+.

W Odinie wybieramy pliki:

  • Do sekcji PIT wybieramy: NOTE.pit. Trzeba tutaj pamiętać, że wgranie tego pliku spowoduje, że nasza cała wewnętrzna pamięć zostanie wyczyszczona.
  • Do sekcji BOOTLOADER lub BL (w zależności od wersji Odina jaką posiadamy) wybieramy: BL_N8000XXUDND5.tar.
  • Do sekcji PDA lub AP wybieramy: AP_N8000XXUDND5.tar.
  • Do sekcji PHONE lub CP wybieramy: MODEM_N8000XXUDND2.tar. Jeśli jesteś posiadaczem wersji N8010, ten plik należy pominąć (w tym wypadku ta sekcja powinna pozostać pusta).
  • Do sekcji CSC wybieramy: CSC_OXA_N8000OXADND5.tar.

Tak to powinno wyglądać w przypadku modelu z 3G:

1-Note-10.1-4.4.2

Naciskamy Start i czekamy kilka minut, zanim aktualizacja zostanie zainstalowana.

Urządzenie samo się zrestartuje. Nastąpi to dwukrotnie, najpierw do trybu Recovery, później już normalnie. Nie mamy się czym w tym momencie martwić, wszystko dzieje się automatycznie.

Drugi sposób

Drugi sposób jest raczej prostszy. Wykorzystuje zwykłą paczkę ZIP, którą możecie znaleźć tutaj. Jej rozmiar to trochę ponad 820 MB. Jest ona jednak przeznaczona tylko i wyłącznie dla modelu N8000. Pod żadnym pozorem nie należy próbować jej instalacji na innych modelach.

Należy ją zflashować w trybie recovery, jak każdy inny ROM, z tą tylko różnicą, że za pierwszym razem może nam wyskoczyć powiadomienie o niepowodzeniu. Należy wtedy zainstalować system jeszcze raz.

Po aktualizacji, czyli wprowadzone zmiany

Po włączeniu naszym oczom ukazuje się standardowa rejestracja urządzenia. Po jej zakończeniu zobaczymy ekran domowy oraz mały dymek informujący nas o możliwości uruchamiania dwóch aplikacji naraz w trybie podziału ekranu. Niestety, nie ma już możliwości otwierania aplikacji w oknach, jak to miało miejsce we wcześniejszej wersji oprogramowania. Zmianie uległ także wygląd podglądu na ostatnio uruchamiane aplikacje.

Zmianie uległ też pasek powiadomień. Jako że ta wersja Androida nie posiada już interfejsu przeznaczonego dla tabletu, zajmuje on cały ekran. Gdy jeden z przełączników przytrzymamy dłużej dostaniem się do odpowiedniej opcji w ustawieniach. Naciśnięcie ikonki w prawym górnym rogu spowoduje pokazanie wszystkich dostępnych przełączników.

Kilka zmian można zauważyć w Ustawieniach. Pojawiła się funkcja inteligentnego przełączania sieci, która stara się utrzymać jak najbardziej stabilne połączenie z internetem automatycznie przełączając miedzy Wi-Fi, a internetem od operatora. Z poziomu ustawień możemy zmienić domyślną aplikacje do przesyłania wiadomości (co ciekawe możemy to zrobić w kilku miejscach, chyba małe niedopatrzenie). Mamy dostęp do drukarek oraz funkcji Screen Mirroring. Dowolnie możemy zmienić wzór wibracji. Wreszcie jest opcja dostosowania przełączników według własnej woli. Do wyboru mamy 15 przełączników. Inną długo wyczekiwaną przeze mnie opcją było pokazywanie stanu baterii za pomocą procentowego wskaźnika na pasku powiadomień (wyłączanie i włączanie tej opcji również można znaleźć w kilku miejscach). W ustawieniach znalazł się skrót do zmiany naszych domyślnych aplikacji.

W niektórych aplikacjach pasek powiadomień znika. Wystarczy wtedy przesunąć palcem z góry ekranu i zobaczymy go ponownie.

Nie zostały dodane żadne nowe programy, a stare nie zostały zaktualizowane. Trzeba jednak pamiętać, że jest to dość wczesny build, któremu raczej daleko do wersji finalnej.

2014-04-27 13.21.20

XDA jest jednak na tyle magicznym miejscem, że znaleźli już ukrytą funkcję. Wymaga one dostępu root. Można go uzyskać w bardzo łatwy sposób. Wystarczy zainstalować dowolne Recovery, a następnie zflashować  paczkę.

Dzięki edycji poniższych linii w pliku build.prop (link do jednej z aplikacji to umożliwiających) możemy odblokować pewne drobne zmiany w wyglądzie.

ro.product.name=viennaltexx
ro.product.device=viennalte
ro.product.model=SM-P905

Po zapisaniu pliku należy zrestartować tablet. Ta zmiana spowoduje jednak utratę dostępu do pakietu Polaris Office.

Udało się też przeportować aplikację SNote z Samsunga Galaxy Note 10.1 2014. Link.

Aby ją zainstalować również potrzebny jest root. Należy przenieść ściągniętą aplikację do katalogu /system/app, zmienić uprawnienia na -rw-r–r– (644) a następnie zrestartować urządzenie. Po tym możemy się cieszyć zaktualizowaną aplikacją SNote. Pierwsze wrażenie wywarła ona na mnie dość dobre. Dużo więcej możliwości personalizacji niż w starszej wersji. Jednak brakować mi będzie rozpoznawania formuły matematycznej. Nie znalazłem także rozpoznawania kształtu.

Trzeba mieć na uwadze, że nie jest to finalna wersja systemu. Mam nadzieję, że brakujące funkcje, które pojawiły się w Samsungu Galaxy Note 10.1 2014, takie jak np. AirView, zostaną wkrótce zaimplementowane. Żal mi jednak będzie tabletowej wersji interfejsu, czy chociażby aplikacji w oknach. Chodź na to ostatnie pewnie ktoś na XDA znajdzie rozwiązanie.