CyanogenMod: projekt Nemesis. Focal

Prace nad CyanogenMod w wersji 10.2 (opartej o Androida 4.3) idą już pełną parą. Dokładnie mówiąc większość zmian, jakie miały miejsce w kodzie AOSP (Android Open Source Project – jest to udostępniany przez Google kod źródłowy Androida), zostały już wprowadzone do CyanogenMod. Udało się go już uruchomić na kilku urządzeniach (znając społeczność XDA zapewne na kilkunastu, jak nawet nie kilkudziesięciu). Zainteresowanych odsyłam jednak na forum XDA, ponieważ żaden build CM 10.2 nie został jeszcze oficjalnie wypuszczony i trudno określić na jakich urządzeniach w tej chwili da się go uruchomić.

20 lipca ekipa odpowiedzialna za CyanogenMod na swoim oficjalnym profilu na Google+ zamieściła wpis „Something new is comming…” opatrzony tym filmem:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=PcpyavQSvMk

Zapowiedziany tym samym został projekt Nemesis.

Pierwszym jego owocem jest aplikacja Focal, która 30 lipca została dodana do kodów źródłowych CM 10.2 [źródło]. Jest to udoskonalona aplikacja aparatu. Została ona utrzymana w zgodności z wyglądem czystego Androida. Jednak jej interfejs wiele odbiega od tego znanego nam z oryginalnej aplikacji aparatu. Można ją pobrać tutaj (Dropbox) lub tutaj (SkyDrive). OSTRZEŻENIE: Nie jest znana kompatybilność tej aplikacji z jakąkolwiek wersją Androida. Na niektórych urządzeniach może działać dobrze, a na innych wcale (o problemach z aplikacją, które wystąpiły u mnie, będzie niżej).

Po jej włączeniu naszym oczom ukazują się dwie informacje. Pierwsza z nich mówi o tym, że przesuwając palcem w górę (tablet trzymany w pozycji poziomej) pokaże się pasek z opcjami. Druga natomiast informuje o tym, gdzie znajduje się przycisk migawki aparatu, który jest w tym samym miejscu, co w zwykłej aplikacji. Zdjęcia wykonujemy przytrzymując go, aż do wyostrzenia się obrazu. W momencie puszczenia zostaje wykonane zdjęcie.

Opcji jest dość dużo. Ustawienia diody doświetlającej, kontrast, samowyzwalacz, zdjęcia seryjne, HDR i parę innych. Poszczególne menu możemy zamykać i otwierać, a także zmieniać ich kolejność wedle naszych upodobań. Do tego wystarczy chwilkę przytrzymać dane menu i przesunąć go w górę lub w dół.

Wysuwane menu jest pod spustem aparatu. Tutaj można się przełączać miedzy kamerą przednią a tylną, a także zmienić tryb pracy aparatu. Dostępne są: zdjęcie, panorama, wideo i PicSphere. Ten ostatni, jak nie trudno się domyślić, to odpowiednik zdjęcia sferycznego dostępnego w czystym Androidzie.

Przesuwając palec w prawo (to jest w stronę spustu migawki) mamy dostęp do zrobionych zdjęć. Nie ma jednak (jeszcze?) aplikacji galerii stworzonej przez ekipę CM.

Aplikacja Focal ma otwarty kod źródłowy i cały czas jest rozwijana. Planowane jest dodanie do niej znacznie większej ilości funkcji.

Jednakże kluczowe jest tutaj zaznaczenie słów, że ta aplikacja jest cały czas w fazie rozwoju. Każdy, kto będzie chciał ją zainstalować na swoim tablecie czy smartfonie, będzie musiał się liczyć z utrudnieniami, na jakie się napotyka obecnie w tej aplikacji. Najprościej rzecz ujmując można to określić następująco: działa tylko robienie zdjęć i to nie zawsze. Mam ten program zainstalowany zarówno na tablecie (Samsung Galaxy Note 10.1 Android: 4.2.2 ROM: Revolt), jak i na telefonie (Samsung Galaxy S Android: 4.3 ROM: nieoficjalna kompilacja CyanogenMod 10.2) i na żadnym z nich nie udało mi się włączyć trybu panoramy („Aplikacja Focal została zatrzymana”). Tryb wideo na telefonie został uruchomiony, lecz próba nakręcenia filmu skończyła się jak w poprzednim przypadku. Natomiast na tablecie nakręciła film bez przeszkód. Przełączenie w tryb sferyczny powiodło się na obu urządzeniach, lecz próba wykonania zdjęcia spełzła na niczym powodując, że aplikacja przestała reagować. Jednak czasem udało się zrobić jedno zdjęcie składowe fotosfery, po tym aplikacja nie reagowała jak w poprzednim przypadku. Różnie też działa przełączanie się miedzy aparatem przednim a tylnym. W tablecie raz zadziałało, niestety próba powrotu do poprzedniej kamerki skończyła się błędem. Nie sprawdziłem czy działa robienie zdjęć przednia kamerką, a później już nie udało mi się jej aktywować. Natomiast na telefonie przełączyć się da, jednak zrobienie zdjęcia również kończy się samoczynnym zamknięciem aplikacji. Da się jednak wrócić do tylnego aparatu. Trzeba też dodać, że część błędów powoduje zawieszenie funkcji aparatu (urządzenie nie wykrywa, że jest w nim aparat lub twierdzi, że z aparatem nie da się połączyć) zarówno w oryginalnej aplikacji Androida, jak i w Focal. Po każdym błędzie aplikacji, żeby móc z niej korzystać na nowo, musiałem ponownie uruchomić system. Dodatkowo na tablecie mam problem z rotacją. Na koniec zostawiłem najgorsze, co mi się przytrafiło podczas robienia zdjęć do tego wpisu. Wszystkie zostały w niewyjaśnionych okolicznościach skasowane przez aplikację Focal. Zostałem przez to zmuszony większość z nich powtórzyć. Jako, że nie jestem jedyny, któremu to się przytrafiło, zalecałbym przed wypróbowaniem tej aplikacji zrobić kopię zapasową zdjęć.

Jednak nie ma się co zrażać tymi błędami, ponieważ one występują na moich urządzeniach. W temacie na XDA wiele ludzi zgłasza, że na ich sprzęcie działa bezproblemowo, albo z niewielkimi błędami.

Oto porównanie zdjęć wykonanych przy tych samych ustawieniach na aplikacji od deweloperów CyanogenModa i Google’a.

CM Focal – Google Aparat