Recenzja tabletu Vido N90FHD Quad

Na polskim rynku zadebiutowało już kilka 9,7-calowych tabletów internetowych napędzanych przez czterordzeniowy procesor Allwinner A31. Do wyboru mamy między innymi testowaną przez nas w ostatnim czasie Ondę V972, Modecom FreeTab 9704 IPS2 X4, Ainol Novo 9 Spark, a także Vido N90FHD Quad, któremu dzisiaj przyjrzymy się nieco bliżej. Jeśli jesteście ciekawi, jak owy model sprawuje się w codziennym użytkowaniu, zapraszam do przeczytania poniższej recenzji.

Parametry techniczne Vido N90FHD Quad:

  • czterordzeniowy procesor Allwinner A31 1.0 GHz (Cortex-A7) z PowerVR SGX544MP2,
  • 2GB RAM,
  • ekran IPS 9.7″ 2048 x 1536 pikseli,
  • 16 GB pamięci wewnętrznej,
  • slot kart microSD,
  • port microUSB,
  • WiFi,
  • aparat 5 Mpix,
  • kamerka VGA,
  • akumulator o pojemności 8000 mAh,
  • Android 4.1.1 Jelly Bean,
  • wymiary: 242 x 183 x 9.9 mm,
  • waga: 612 g.

BUDOWA

Do wykonania obudowy producent wykorzystał wysokiej jakości tworzywo sztuczne oraz w przypadku pokrywy akumulatora stop aluminiowo-magnezowy, co w efekcie przełożyło się na spadek wagi (612 gramów) w odniesieniu do chociażby modelu Onda V972, której waga wynosi 649 g. Tablet o smukłej konstrukcji 9,9 mm, pewnie leży w dłoni i nawet dłuższe korzystanie z urządzenia nie nadwyręża nadgarstka, a wrażenia organoleptyczne są znacznie bardziej pozytywne. Warto dodać, że Vido N90FHD Quad nie cierpi na „syndrom chińskich produkcji”, toteż elementy obudowy zostały ze sobą dobrze spasowane i nawet mocniejszemu naciskowi nie towarzyszą efekty dźwiękowe (trzeszczenie).

Zaplecze komunikacyjne zostało ulokowane na prawej krawędzi (trzymając tablet w pozycji poziomej) i skryte pod zaślepką. Obok niej znajdziemy dwa klawisze – Power, który służy również do usypiania i wybudzania urządzenia, Wstecz oraz reset. Nie zabrakło oczywiście gniazda ładowania, wyjścia słuchawkowego w standardzie mini-jack 3.5 mm, jak również mikrofonu. Pozostałe obrzeża zostały niezagospodarowane, na próżno doszukiwać się fizycznych przycisków głośności, które zostały zastąpione dotykowymi.

Na froncie, oprócz 9,7-calowego wyświetlacza okalanego stosunkowo grubymi ramkami, w prawym górnym rogu umiejscowiona została kamerka internetowa dedykowana połączeniom wideo, zaś na „plecach” w lewym górnym rogu producent osadził stosunkowo dużej wielkości oczko 5-megapikselowego aparatu głównego oraz maskownicę głośnika z, którego wydobywa się znacznie głośniejszy dźwięk niż w przypadku Ondy V972.

WYŚWIETLACZ

Głównym atutem Vido N90FHD Quad jest bez wątpienia 9,7-calowy wyświetlacz wykonany w technologii IPS, na którym obraz prezentowany jest w wysokiej rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli, dzięki czemu jest on czytelny, a kolory żywe. Wrażenie robi podświetlenie, gdyż komfortowa praca zaczyna się już przy minimalnych wartościach. W ten sposób pozostaje bardzo duży zapas umożliwiający wręcz idealne ustawienie podświetlenia. Warto także zwrócić uwagę, że podświetlenie jest jednolite na całej powierzchni, natomiast efekt migotania w przypadku testowanego egzemplarza nie występuje.

Matryca cechuje się dziesięcioma punktami nacisku, zaś reakcja na dotyk jest jak najbardziej prawidłowa – bez względu na siłę nacisku na powierzchnię wyświetlacza, wydawane polecenia rozpoznawane są bez opóźnień. Co więcej, do uzyskania efektu rozmycia trzeba użyć znacznie więcej siły niż w modelu Onda V972, za co bez wątpienia należy się plus.

WYPOSAŻENIE / KOMUNIKACJA

W przypadku rozwiązań komunikacyjnych możemy liczyć na minimum, jakie powinien oferować tablet chińskiej produkcji, dlatego też osoby poszukujące w pełni mobilnego sprzętu powinny zwrócić uwagę na inne propozycje. Pod wspomnianą wcześniej maskownicą znajdziemy port microUSB w standardzie 2.0, który dzięki wsparciu dla funkcji OTG (On-The-Go) pozwoli na podłączenie zewnętrznych urządzeń wskazujących, modemów 3G, jak również pamięci masowych nie tylko typu pendrive, ale również dysków twardych (testowane na 2.5-calowym HDD o pojemności 750 GB bez dodatkowego źródła zasilania). Przesłanie plików (1GB) z tabletu na komputer trwa 38 sekund, natomiast odwrotnie: 59 sekund. Oczywiście nie zabrakło wyjścia miniHDMI oraz slotu microSD.

Za bezprzewodową komunikację odpowiada natomiast karta sieciowa WLAN w standardzie IEEE 802.11 b/g/n, która podczas testów nie sprawiała żadnych problemów. Sygnał był stabilny bez względu na to czy znajdowałam się metr, czy też 10 m od routera. Ponadto moduł oferuje funkcję Wi-Fi Direct, zaś w ustawieniach możemy znaleźć przydatną funkcję, pozwalającą na utrzymanie połączenia nawet w wypadku pracy tabletu w trybie uśpienia.

Siła sygnału WiFi

Metr od routera

10 metrów od routera

Vido N90FHD Quad – 45 dB – 59 dB
Onda V972 – 51 dB – 70 dB
Prestigio MultiPad 7.0 Pro Duo – 49 dB – 69 dB
NavRoad Nexo 3G
– 41 dB – 70 dB
Ainol Novo 10 Hero – 44 dB – 66 dB
Vido N70s
– 54 dB – 68 dB
Sony Xperia Tablet S – 40 dB – 64 dB
Shiru Shogun 10 Power – 38 dB – 68 dB

SYSTEM

Jednostką centralną zapewniającą moc obliczeniową oraz sprawną pracę systemu Google Android 4.1.1 Jelly Bean z dostępem do uprawnień Root, pod kontrolą, którego pracuje Vido N90FHD Quad, jest czterordzeniowy procesor Allwinner A31 (ARM Cortex-A7) o częstotliwości taktowania 1.0 GHz, zaś za grafikę odpowiedzialny jest dwurdzeniowy chip graficzny PowerVR SGX544 MP2, który otrzymał wsparcie ze strony 2-gigabajtowej pamięci operacyjnej RAM DDR3. Taka konfiguracja sprzętowa zapewnia bezproblemowe korzystanie z urządzenia, co możemy zaobserwować podczas przeglądania stron internetowych, otwierania wielu aplikacji, odtwarzania materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości, jak również podczas rozgrywki w zaawansowanych grach.

Jednym z największych problemów chińskich tabletów jest brak optymalizacji systemu operacyjnego, co przekłada się na przestoje czy też zadyszki podczas prostych zadań, jak przewijanie pulpitów, czy też uruchamianie preinstalowanych aplikacji. Na szczęście firmaVido stanęła na wysokości zadania, dzięki czemu N90FHD Quad działa szybko i sprawnie. Stockowa przeglądarka internetowa podczas testów ani razu nie wymusiła zamknięcia, a sam system się nie zawieszał.

Producent zarezerwował łącznie 16 GB wewnętrznej pamięci, z czego na aplikacje dostępne jest 1,97 GB, a na dane aplikacji oraz multimedia – 11,24 GB. Pozostała część przeznaczona została na system oraz stockowe aplikacje, których w tym modelu nie brakuje. Warto zwrócić uwagę na odtwarzacz materiałów wideo, który pozwala na jednoczesne odtwarzanie kilku materiałów wideo oraz uruchomienie pływającego okienka. Pamięć można rozbudować maksymalnie o 32 GB poprzez wykorzystanie wspomnianego wcześnie slotu kart microSD.

Do naszej dyspozycji jest sześć dotykowych przycisków na pasku systemowym – trzy standardowe: wstecz, home, ostatnie aplikacje oraz: screenshot i regulacja głośności (+ i -).

BENCHMARKI

Wspomniana konfiguracja sprzętowa zapewnia nie tylko sprawną pracę systemu, ale pozwala również na uruchomienie najbardziej zaawansowanych graficznie tytułów dostępnych na chwilę obecną w Google Play. Bez najmniejszego problemu zagracie w Asphalt 7: Heat, Wild Blood, Need For Speed Most Wanted, a także Real Racing 3. Poniżej znajdziecie wyniki uzyskane przez Vido N90FHD Quad w poszczególnych aplikacjach benchmarkowych.

  • AnTuTu: 11142
  • Quadrant: 3080
  • An3DBench: 6747
  • An3DBenchXL: 30484
  • Vellamo: HTML5: 1068, metal: 368
  • CF-Bench: 17173, 3324, 8863
  • NenaMark1: 57,8
  • NenaMark2: 42,1

MULTIMEDIA

VidoN90 FHD Quad podobnie, jak Onda V972, wyśmienicie radzi sobie z odtwarzaniem materiałów wideo za pośrednictwem preinstalowanej aplikacji 4K VideoPlay. Wszystkie poniższe próbki wideo były szybko wczytywane oraz odtwarzane w płynny sposób, niezależnie od wysokości bitrate, kodowania, napisów czy też dwóch ścieżek dźwiękowych.

  • Matrix (mkv, 480p, xvid, as l5, 1mbps, he aac, napisy): płynnie,
  • Suzumiya (mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
  • Harry Potter (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 600kbps, aac/mp3 dual audio): płynnie, lekki brak synchronizacji obrazu z dźwiękiem,
  • Planet (mkv, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
  • Planet 2 (mp4, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3): płynnie,
  • Shrinkage (mp4, 720p, h264, mn 3.1, 3mbps, aac): płynnie,
  • Shrinkage 2 (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 3mbps, aac): płynnie,
  • Birds (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 40mbps): płynnie,
  • hddvd (mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18mbps, ac3): płynnie,
  • Monsters (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 10mbps, dts, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami.

Oczywiście tablet radzi sobie również z odtwarzaniem materiałów wideo z aplikacji TVN Player czy też ipla, a dźwięk wydobywający się z jednego głośniczka jest dobrej jakości, a co najważniejsze jest znacznie głośniejszy od zaimplementowanego w 9.7-calowym tablecie firmy Onda.

APARAT

Na pokładzie znajdziemy 5-megapikselowy aparat główny z funkcją touchfocus, który umożliwi wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 2592 x 1936 pikseli. Fotografie wychodzą ostre i dobrej jakości, dzięki czemu możliwe jest ich późniejsze wydrukowanie. Ponadto bogaty wachlarz ustawień, wśród których znajdziemy między innymi balans bieli (Auto, Światło żarowe, Światło dzienne, Fluorescencja i Zachmurzenie), ekspozycję, rozdzielczość, Fix time, rozpoznawanie twarzy, a także zdjęcia seryjne (10 na sekundę). Materiały wideo rejestrowane są natomiast w maksymalnej rozdzielczości HD 720p i cechują się przyzwoitą jakością, o ile mamy do tego dogodne warunki oświetleniowe, choć sporadycznie zdarzają się problemy z ostrością. Dodatkowo podczas nagrywania możliwe jest wykonywanie zdjęć poprzez dotknięcie ekranu.

AKUMULATOR

Pod aluminiową pokrywą osadzony został akumulator o pojemności 8000 mAh, który według informacji zawartych na stronie producenta powinien zapewnić nawet do 8 godzin przeglądania internetu, tyle samo tablet powinien wytrzymać podczas grania, natomiast podczas seansu filmowego Vido N90FHD Quad o ładowarkę powinien poprosić po 10 godzinach ciągłej pracy. A jak jest w rzeczywistości?

Akumulator jest w stanie zapewnić do 5 godzin odtwarzania materiałów wideo w jakości Full HD przy aktywnym połączeniu WiFi z synchronizacją w tle oraz ustawieniem jasności wyświetlacza na maksymalną wartość. Prawie cztery godziny uzyskamy podczas grania. Praktycznie tyle samo akumulator wytrzyma podczas surfowania po sieci, gdyż przy identycznych ustawieniach zapewni nieco ponad cztery godziny pracy na jednym cyklu ładowania. W celu wydłużenia czasu pracy wystarczy jasność ekranu dostosować według własnych upodobań. A warto wspomnieć, że już minimalne wartości zapewniają komfortową pracę z urządzeniem.

PODSUMOWANIE

Vido N90FHD Quad to obecnie jeden z najbardziej interesujących na rynku tabletów wyposażonych w 9.7-calowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości oraz czterordzeniowy układ AllWinner A31. Dobra optymalizacja systemu Google Android 4.1 Jelly Bean oraz cena wynosząca 999 złotych przemawiają na jego korzyść. Oczywiście znajdą się tacy, co powiedzą, że sprzęt niewarty jest złamanego gorsza albo zaczną udowadniać swoje racje, jednak pewne jest, że w tym przedziale cenowym oraz klasie sprzętu ciężko będzie znaleźć coś ciekawszego.

Plusy:
– szybkość działania,
– wysoka rozdzielczość ekranu przekładająca się na wygodne korzystanie z przeglądarki i czytanie PDF-ów,
– brak problemów z odtwarzaniem wideo.
– uprawnienia Root,
– dobra jakość wykonania,

Minusy:
– przeciętny akumulator.

Braki:
– Bluetooth,
– GPS,
– 3G.

Sprzęt do testów dostarczyła firma Mag-Tech.