UMi Plus

Etui z klawiaturą do tabletu – przydatne akcesorium czy zbędny gadżet? [RECENZJA]

Tablety internetowe dzisiejszych czasów stworzone zostały z myślą o dotykowej interakcji z użytkownikiem – nie ma co do tego wątpliwości. Najpopularniejsze systemy mobilne, czyli Android oraz iOS, zostały dość dobrze przystosowane do wygodnej obsługi palcem. Są jednak takie sytuacje, gdy wykorzystywanie touchscreenu nie jest najefektywniejszym rozwiązaniem – mam na myśli używanie tabletu do ambitniejszych wyzwań, takich jak edycja materiałów tekstowych.

Pisanie na ekranowej klawiaturze przez długi czas nie należy do ciekawych doświadczeń, zwłaszcza na mniejszych ekranach. Wiedział o tym chociażby ASUS, który od dawna wyposaża swoje tablety w specjalne stacje dokujące z klawiaturami hardware. Jednak nie każdy posiada przecież Transformera – dlatego na rynku pojawiły się dedykowane tabletom etui z klawiaturami.

W moje ręce wpadło na kilka dni etui wyposażone w netbookową klawiaturę, przeznaczone do tabletu z ekranem siedmiocalowym,  które systemowi (w tym przypadku jest to Android) przedstawia się jako GASIA USB KB V11. Jako że nie używałem dłużej podobnego sprzętu, moją radość wzbudził fakt że wreszcie dowiem się, ile wart jest taki produkt w codziennym życiu. Pomyślałem również, że warto podzielić się wrażeniami z Wami – a nuż pomogę komuś w decyzji odnośnie zakupu takiego akcesorium. Produkt został zakupiony w Lublinie w jednym ze sklepów z elektroniką, podobne można nabyć prawie wszędzie na terenie Polski oraz przez internet.

Czy taki produkt jest w stanie poprawić nasz komfort podczas wprowadzania tekstu, jak klawiatura przydaje się podczas pracy z aplikacjami oraz czy warto taki gadżet zakupić – na te oraz inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższej recenzji. Zapraszam do czytania i życzę przyjemnej lektury.

1. Właściwości techniczne

Sprzęt testowałem w połączeniu z 7-calowym tabletem Ainol Novo 7 Aurora II – wszelkie opisy zatem będą pisane w odniesieniu do tegoż urządzenia. System zainstalowany na urządzeniu to Android 4.1.2 JellyBean, skompilowany jako Android Open Kang Project (AOKP).

Testowany przeze mnie gadżet to wykonane z tworzywa etui z wbudowaną klawiaturą, podobną do tej, jaką znaleźć można w netbookach. Po przyjrzeniu się mu, myślę że warto wypunktować na co w tym przypadku możemy liczyć. Jakkolwiek słowo specyfikacja dziwnie w tym przypadku zabrzmi, tak chyba muszę go użyć – poniżej kilka cech produktu:

-wymiary 230x140x28 (mm)

-waga około 300 gram

-3 uchwyty mocujące tablet

-zapinka magnetyczna oraz podpórka

-6-rzędowa klawiatura wyposażona w 80 klawiszy i 3 diody informacyjne (CapsLock, NumLock, ScrollLock), klawisz FN, Sleep oraz 4 strzałki kierunkowe, brak osobnej klawiatury numerycznej, brak prawego klawisza Alt

-wbudowany kabel z wtykiem miniUSB do podłączenia klawiatury do tabletu

-dołączony do zestawu rysik do ekranów rezystancyjnych

2. Wygląd i wykonanie

Po zamknięciu etui, gadżet wygląda jak piórnik, który kiedyś każdy z nas nosił w czasach szkoły podstawowej. Wymiary jego są nieco większe niż te znane z zeszytów A5 – szerokość jest w sumie identyczna, jednak wysokość jest większa o jakieś 2-3 cm. Czyni to z produktu dość przenośny element ochronny, który bez problemu zmieścimy w torbie czy plecaku. Ja akurat „jestem hardcorem” i postanowiłem sprawdzić, czy uda mi się zmieścić gadżet w saszetce – udało mi się, z czego jestem bardzo zadowolony. Muszę wspomnieć, że etui samo w sobie jest bardzo lekkie i wygodne w uchwycie, również nie brudzi się.

Akcesorium zostało wykonane z lekkiego tworzywa w kolorze czarnym, które ma przyjemną w dotyku, miękką, lekko chropowatą fakturę. Założenia producenta musiały być takie, by jak najbardziej upodobnić materiał do skóry – trzeba przyznać, że wyszło to całkiem znośnie i sądzę, że nie musimy wstydzić się tego, że nasze etui wygląda tandetnie. Produkt na krawędziach został wykończony obszywką wykonaną białą nicią, co wygląda nieźle – szkoda jednak, że w niektórych miejscach widać niezbyt dobrze zakończone szycie czy wręcz nadprute nitki.

Tylna część etui ma przyszytą podpórkę, która umożliwia nam oparcie tabletu pod kątem do podłoża i używanie całości jak mini-laptopa. Zawiera ona magnetyczny zatrzask, zatem gdy jej nie używamy nigdzie „nie lata”, a trzyma się ściśle tylnej ścianki. Obie powierzchnie – przednią i tylną – zamknąć można zapinką magnetyczną. Ta trzyma dość mocno i raczej nie ma szans by nastąpiło niekontrolowane otworzenie etui podczas codziennego użytkowania, o ile nie zamierzamy produktem grać z kolegami w rugby.

Całość z zewnątrz prezentuje się dość elegancko, jak na produkt w niskiej cenie. Ramka jest na tyle sztywna, że nie ugina się w najmniej oczekiwanym momencie, i na tyle elastyczna, że nie złamie się podczas transportu.

Po otworzeniu ukaże nam się górna powierzchnia, na której znajdziemy 3 zaczepy do zamocowania sprzętu, oraz dolna, mieszcząca klawiaturkę QWERTY. Pomiędzy nimi na grzbiecie znajdziemy wszyte mocowanie na rysik oraz kabel klawiatury. Zastrzeżenia mam co do połączenia elementów – wydaje się, jakby obie karty i środkowa przestrzeń były krzywo zamontowane. Wrażenie takie miałem najbardziej, gdy tablet nie był włożony – po jego wsunięciu całość prezentuje się poprawnie. Ta cecha zależy zapewne od tego, jaki trafi nam się egzemplarz. Ogólnie rzecz biorąc, wnętrze zostało wykończone podobnie jak reszta etui. Nitki w kolorze białym oraz czarny, skóropodobny materiał.

Tablet mocujemy w specjalnych zaczepach – jednym u góry i dwóch na dole. Ten górny jest regulowany, co przyda się gdy nasz tablet ma wysokie ramki. Urządzenie trzyma się pewnie, jednak boli brak zabezpieczenia sprzętu przed wysunięciem się w poziomie. Z tego powodu nie należy zbyt często nosić etui w pionie, bowiem tablet może wyfrunąć i upaść jak mały ptak, wykonujący swój pierwszy lot. Mocowania zrobione są z metalowych blaszek schowanych w materiale – nie musicie się bać, nie rysują tabletu. Podobnie jest z ekranem – ten po zamknięciu etui nie dotyka do klawiatury.

W sytuacji gdy mamy głośnik z tyłu tabletu, też nie musimy się obawiać iż nie usłyszymy żadnego dźwięku – wszystkie odgłosy słychać bardzo dobrze, subiektywnie powiem że nawet nieco głośniej niż zwykle (czyżby efekt wzmocnienia dźwięku przez echo?).

Podsumowując – wykonanie akcesorium jest poprawne, przyczepić się można w zasadzie tylko do częściowo źle wykonanego obszycia, braku blokad poziomych oraz delikatnie krzywego zamocowania klawiatury względem tabletu (zapewne czynnik losowy). Reszta jak na tę cenę jest w porządku, a całość wygląda schludnie i lekko.

3. Ochrona tabletu przed uszkodzeniem

Jest to akurat fragment, gdzie nie będę się długo rozpisywał, bo i  nie ma nad czym. Etui jako etui sprawdza się bardzo dobrze, chroniąc tablet przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu możemy nasze urządzenie przenosić w różnych bagażach, plecaku, torbie czy saszetce, bez obawy o to że się ono porysuje czy zgniecie. Nie zajmuje ono dzięki swoim wymiarom dużo więcej miejsca niż sam tablet, a mamy większą pewność że urządzenie jest bezpieczne. Tutaj muszę powtórzyć, że mimo wszystko musimy uważać na podnoszenie etui w pozycji pionowej, bowiem brak bocznych blokad może spowodować wysunięcie się naszego sprzętu. W każdej innej sytuacji możemy być spokojni o nasz tablet.

4. Wprowadzanie tekstu

Nie ukrywajmy – kupując takie etui z klawiaturą każdy liczy, że może ono w znaczącym stopniu ułatwić wprowadzanie tekstu. Jest to więc element najważniejszy – od niego zależy opłacalność zakupu.

Klawiatura składa się z upchniętych na polu o wymiarach 20×8 (cm) 80 klawiszy fizycznych w kolorze czarnym z białymi znakami. Część przycisków posiada drugą funkcję opisaną na czerwono, którą możemy uruchomić w kombinacji z klawiszem FN, podobnie jak w laptopach. Nie uświadczymy w niej żadnego podświetlenia – żeby było jasne. Z klawiszy specjalnych mamy komplet F1-F10, Esc, Insert, Delete, Backspace, 1x Enter, 1x Alt (lewy), Tab, CapsLock, NumLock, 1x Ctrl, FN, 2x Shift, PrtSc oraz przycisk menu podręcznego. Po kombinacji z klawiszem FN uzyskamy Home, End, PageUp oraz PageDown jak i F11 z F12.

Nie ma tutaj wydzielonej klawiatury cyfrowej, ale za pomocą NumLock możemy uruchomić jej alternatywę umieszczoną na innych klawiszach.

Przyciski są niewielkie, przez co podczas pierwszego kontaktu z klawiaturą możemy poczuć się trochę nieswojo. Przykładowo klawisze z literkami mają wymiar 12×14 mm, zatem potrzeba chwili by przyzwyczaić się do ich wielkości. Skok przycisków jest dobrze wyczuwalny i ma na oko jakieś 3 milimetry, zaś same przyciski są całkowicie płaskie i posiadają dość ostre krawędzie. W efekcie otrzymujemy z tego mieszankę, do jakiej musimy zwyczajnie przywyknąć – w moim przypadku pierwszym wrażeniem była myśl: „Ale drewno!”. Jednak zacząłem pisać i zmieniłem swoje nastawienie do tegoż gadżetu.

Na początku szło mi opornie, ponieważ mając dość spore opuszki, naciskając klawisz, często trącałem jeden z sąsiadujących. Czułem, że odległości pomiędzy klawiszami są tragiczne i nie dam rady napisać niczego dłuższego niż kilka zdań na komunikatorze czy w wiadomości e-mail. Jednak w miarę ćwiczenia przyzwyczajałem się do layoutu klawiatury i pisało mi się coraz wygodniej. Teraz mogę przyznać, że wprawne posługiwanie się akcesorium zależy tylko od samozaparcia i przywyknięcia do rozmiarów przycisków. Nie sprawia mi problemu napisanie na owym dodatku dłuższego tekstu, co z pewnością przyda się niezmiernie gdy pisanie na klawiaturze ekranowej nie będzie możliwe bądź będzie mało efektywne (ja zawsze miałem problem z pisaniem na ekranówce w poziomie na biurku etc. – inaczej było w pionie, gdy miałem do dyspozycji obie ręce i tablet w dłoniach). Dodatkowo cała klawiatura pracuje cichutko nie wywołując efektu brzęczenia, co uważam za dużą zaletę.

Poprawne wprowadzanie tekstu to tylko jedna zaleta klawiatury – pracę z dokumentami znacznie usprawniają strzałki podczas nawigacji pomiędzy znakami, a w pełni działające kombinacje służące do zaznaczania, kopiowania, wycinania i wklejania tekstu powodują że aż chce się tworzyć kolejne materiały. Bez problemu skorzystacie z tabulatora, kombinacji Ctrl czy zaznaczania Shiftem. Po naciśnięciu NumLock mamy dostęp do klawiatury ze znakami, jednak moim zdaniem lepiej jest używać paska cyfr u góry.

Zatrzymać się warto przy temacie polskich znaków diakrytycznych – zabezpieczając się, każdy sprzedawca powie Wam, że klawiatura takowych nie obsługuje i że żadne kombinacje klawiszy nie zadziałają. Jeśli byłaby to prawda, to sens zakupu tegoż gadżetu wyłącznie do pisania stanąłby pod dużym znakiem zapytania. Prawdą jest stwierdzenie, że po podłączeniu do tabletu klawiatura w większości przypadków nie zadziała z polskimi znakami, ale nie jest to wina produktu a systemu, jaki mamy zainstalowany na urządzeniu. Sama klawiatura kombinację Alt+znaki rozpoznaje poprawnie, o ile Android zawiera odpowiednio spreparowane pliki z mapą klawiatury. Chodzi dokładniej o plik /system/usr/keychars/Generic.kcm – jego odpowiednia edycja spowoduje, ze pisanie po polsku okraszone ogonkami nie będzie dłużej stanowiło bariery nie do przejścia. Tak, uprzedzając pytania – wymaga to dostępu do roota i przemontowania partycji /system w trybie zapisu i odczytu. Złym można być w tej sytuacji tylko na producenta, który w ROMie nie uwzględnił wsparcia dla niuansów polskiego języka.

AKTUALIZACJA

Dzięki jednemu z naszych Czytelników (dzięki Czarek! ;) ) mogę Wam serdecznie polecić rozwiązanie problemu z polskimi znakami i kombinacjami klawiszy na klawiaturze zewnętrznej. Wystarczy pobrać ze Sklepu Play aplikację External Keyboard Helper (dostępne wersje Demo i Pro). Po aktywowaniu programu jako domyślnej metody wprowadzania tekstu i włączeniu ustawień aplikacji w łatwy sposób skonfigurujemy klawiaturę, zaś polskie znaki mamy do dyspozycji od razu po instalacji. Możecie również mapować przyciski jak i włączyć dźwięki ich naciśnięcia – niestety w wersji demo nie działa poprawnie klawisz spacji (zachęta do kupna płatnej wersji). Program znajdziecie tutaj.

Polskie znaki wprowadzamy w kombinacji z klawiszem Alt, który umiejscowiony jest z lewej strony spacji – na początku stanowi to spory problem, jednak gdy poćwiczymy to pisanie z polskimi znakami będzie dość przyjemne.

Summa summarum, klawiaturka zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie i wiem, że można na niej polegać. Czy każdemu przypadnie ona do gustu – nie mam pojęcia, bowiem każdy ma inne palce i inne przyzwyczajenia. Osoby, które piszą dużo tekstu powinny być zadowolone, bo po chwili nauki wprowadzanie tekstu jest według mnie dużo wygodniejsze. Jeśli ktoś z Was dobrze radzi sobie w obu pozycjach z pisaniem na tablecie, zwłaszcza przy pomocy klawiatury z podpowiedziami, zapewne nie będzie potrzebował takiego akcesorium. Jednak każdy kto chciałby móc wygodniej tworzyć dokumenty typu Word czy Excel z wykorzystaniem potencjału klawiszy specjalnych, powinien zakup ten rozważyć.

5. Praca z aplikacjami

Klawiatura, w jaką zostało wyposażone etui, bardzo dobrze działa z systemem Android w wersjach 4.0 i powyżej, jako że interfejs Holo Theme jest dobrze przystosowany do obsługi klawiaturą. System w pełni poprawnie  interpretuje większość komend i umożliwia nawigację po całym interfejsie. Cieszyć mogą skróty klawiaturowe znane chociażby z Windows, przez co nie musimy nieustannie dotykać ekranu podczas pracy w trybie laptopa.

Zacznę od tego, że po podłączeniu kabla miniUSB do złącza, Android od razu rozpoznaje urządzenie i przestawia je na domyślną metodę wprowadzania tekstu. Nie tylko tekstu – jak pisałem, dzięki klawiaturze możemy również sterować Zielonym Robotem.

Dzięki strzałkom i przyciskowi Tab możemy nawigować w Launcherze, na listach oraz menu. W większości aplikacji automatycznie uaktywnia się selektor opcji, który wizualnie pokazuje która jest tą aktywną. Wyboru dokonujemy oczywiście wciskając Enter, zaś za cofanie się odpowiada klawisz Esc. Jego naciśnięcie powoduje cofnięcie się o jeden ekran w tył, a w większości przypadków do pulpitu. Samego klawisza powrotu do Launchera nie znalazłem. Nie działa również przycisk usypiania tabletu.

Kombinacja Alt+Tab przywołuje znane z Androida 2.3 i starszych okienko ostatnio otwartych programów, między którymi możemy się przełączać identycznie jak ma to miejsce w systemach desktopowych. Szkoda, ze nie uruchamia ten skrót natywnego widoku multitaskingu znanego z nowych wersji Androida, jednak w pewnych momentach ma to dobre skutki. Jest dużo szybciej.

Menu kontekstowe aplikacji możemy włączyć, naciskając klawisz menu na klawiaturze. Gdy tablet jest zablokowany, naciśnięcie Esc spowoduje jego wybudzenie. Nie udało mi się jednak zrobić zrzutu ekranu za pomocą przycisku PrtSc.

Zupełnie nowe doznania czekają na nas w przeglądarce internetowej, która zachowuje się niemal identycznie jak  ta znana z komputerów i laptopów. Mamy w niej do czynienia z przydatnymi skrótami, które w zupełności zastąpią nam ekran dotykowy na czas pracy z gadżetem. A zatem, skróty jakie mamy do dyspozycji:

Ctrl+:

T – nowa karta

N – nowa karta

W – zamknij kartę

R – odśwież

I – powiększ

O – pomniejsz

P – ustawienia

A -zaznacz wszystko

S – udostępnij

D – dodaj zakładkę

F – znajdź na stronie

G – informacje o stronie

H – historia

J – pobrane pliki

L – wprowadź adres

B -zakładki

Tab – przełączanie kart

Mówię tutaj o przeglądarce WebKit z Androida 4.1.2, bowiem na innych browserach skróty mogą nie funkcjonować. W Chrome działa na przykład tylko dodawanie zakładek i przełączanie kart. Dzięki klawiaturowym ułatwieniom praca z internetem jest znakomita. Dobrze działają takie funkcje jak przewijanie stron, szybki skok na górę/dół strony czy szybkie wyszukiwanie. Tutaj muszę zapisać naprawdę duży plus na konto akcesorium, które znacznie rozszerzyło możliwości przeglądarki.

Część skrótów klawiaturowych działa na przykład w Gmailu – za pomocą chociażby C tworzymy nową wiadomość.

W systemie działa kilka skrótów, które włączają konkretne programy. Łącząc klawisz usypiania z klawiszem B, otworzymy przeglądarkę, z klawiszem C – Kontakty, E – program pocztowy, zaś A – kalkulator.

Na ekranie głównym systemu pisanie włącza wyszukiwanie Google, co też może się przydać maniakom surfowania po sieci.

Koniec końców – Android (prawie) doskonale radzi sobie z obsługą klawiatury fizycznej, o co można było martwić się przed zakupem. Nie ma problemów z włączaniem programów, nawigowaniem po nich oraz szybkim przełączaniem się między kolejnymi aplikacjami. Jeśli baliście się, że oprócz funkcji etui gadżet nie przyda się specjalnie do niczego – myślę że Wasze obawy nie mają odzwierciedlenia w codziennym użytkowaniu. Szkoda jedynie, że nie ma programów dzięki którym można by tworzyć skróty klawiaturowe – przekopałem cały Sklep Play i niestety, musiałem zadowolić się tym co mamy w standardzie.

6. Podsumowanie

Rozważając zakup etui z klawiaturą do naszego tabletu, trzeba zasadniczo rozważyć, czego oczekujemy od takiego sprzętu. Jeśli liczymy na dobre zabezpieczenie urządzenia przed czynnikami zewnętrznymi, myślę że nikt nie będzie niezadowolony – z tej roli produkt wywiązuje się bardzo dobrze. Jeśli chodzi o klawiaturę, to trzeba zadać sobie pytanie, czy mamy zamiar tworzyć treść na naszym sprzęcie z dość niewielkim ekranem. Jeśli wpisujecie tekst tylko od czasu do czasu, to sądzę że klawiatura ekranowa w zupełności Was zadowoli, jednak myśląc o pisaniu dłuższych materiałów warto omawiane przeze mnie akcesorium nabyć. Jest to po prostu gwarancja, że nie będziemy musieli się irytować podczas formatowania tekstu czy tworzenia zaawansowanego materiału. Oszczędzamy również przestrzeń roboczą.

Dodatkowo otrzymujemy bardzo przydatne narzędzie, które pozwoli nam przekształcić nasz płaski tablet w prawdziwego netbooka. Kombinując możemy również stworzyć zgrabną podstawkę dla tabletu, stawiając etui na klawiaturze i podpierając sprzęt podpórką. Kreatywność to przy takich zabawkach podstawa ;)

Wśród wad muszę wymienić słabe łączenie elementów i kiepskawe szycie, jednak można to przeżyć. Minusem jest też brak zabezpieczenia przed wysunięciem się tabletu w poziomie. Momentami tęskniłem za touchpadem czy myszką – klawiaturka podłączona do miniUSB uniemożliwia skorzystanie z innego akcesorium.

Identyczne produkty do tabletów można nabyć w sklepach internetowych i klasycznych – dzięki tej pierwszej możliwości najtańsze opcje zaczynają się od ceny około 20 złotych. Dostępnych jest sporo podobnych propozycji w cenie do około 100 złotych, dzięki czemu każdy może wybrać coś dla siebie. Osobiście uważam, że zakup etui z klawiaturą jest opłacalny, gdy nie wydamy na nie więcej niż 50 złotych – za takie pieniądze gadżet ten naprawdę nas ucieszy.

Podziękowania dla Łukasza Łagodzińskiego za udostępnienie prywatnego sprzętu do recenzji ;)

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na powiadomienia@tabletowo.pl.

Komentarze

 • Jaro

  Co do zabezpieczenia przed wysunięciem proponuje mój „wynalazek” – sznurek gumowy ( do kupienia w pasmanterii po ok 2 pln za mb). Wystarczy 0,5 mb i założenie na te 3 uchwyty. Mam tablet Ainol Flame i można machać klawiaturą i nie wypada. Pozdrawiam

  • Djxr24

   wyslij screena :D

  • Mariusz

   Ja zaś trochę inaczej to wykombinowałem: kropelką przykleiłem dwa pospolite klocki lego z jednej strony, zaś spody uchwytów podkleiłem jakąś miękką gumą. Nie ma opcji, żeby tablecik teraz wyleciał :D

  • Bartek

   Mam problem z klawiaturą, mianowicie przy pierwszym podłączeniu pominąłem komunikat o jakies aplikacji wymaganej do dzialania klawiatury.Czy ktos moze mi powiedziec jak nazywa sie ta apilkacja zeby ja sciagnac

 • Qu84

  Ta „podobizna” klawiatury numerycznej trochę mnie razi. A tekst fajny. Dzięki!

  • Dzięki za uwagę, poprawiłem – myślę że teraz brzmi OK ;) też miałem mieszane uczucia co do tego zwrotu ;)

 • zgf1

  No no calkiem ciekawe, moze moglbys przetestowac podobna konstrukcje z klawiatura na BT? to chyba lepsze bez podlaczania kabli…

  Szkoda, ze nie opracowano czegos lepiej mocujacego tablet bo np jadac w pociagu moze nam sie zsunac i o nieszczescie nie trudno…

 • dynio

  Fajne etui, a przy okazji klawiatura no i podstawka za niewielkie pieniądze. Prodykt godny uwagi trzy w jednym, a kto lubi gadżety na pewno rozważy jego kupno.

 • inpector gadget

  Do autora tekstu: Rafale/Panie Rafale (niewłaściwe skreślić), tekst rewelacyjny, gratuluję. Czyta się super, wyeksponowane wszystkie „za” i „przeciw”. Opis akcesorium (wiem, brzmi okropnie) rzeczowy i bez wodolejstwa. Czytałem z przyjemnością i zaintersowaniem. Serio!!! Sam ma Motkę Xoom 3 G (MZ 601) na Andku 4.0.4 bez roota i zastanawiałem się ostatnio czy jest do tego jakaś klawiatura, bo rzeczywiście, dluższe teksty i ich edycja na „ekranówce” to mordęga (wlaśnie to przerabiam pisząc kometarz :-) ). Ostanie zdanie proszę potraktować jako pytanie do fachowca. Zapomniałem dodać, że chciałbym używać polskich znaków.
  Pozdrawiam

  • Dziękuję za miłe słowa ;)

   Przeglądając internet stwierdziłem, że nie ma możliwości zakupu dedykowanych Xoom 3G etui z klawiaturą – w takim wypadku polecałbym zakup któregoś z rozwiązań dla urządzeń 10-calowych (bardzo podobnych do testowanego modelu), które nabyć można na polskich serwisach aukcyjnych. Takie akcesoria mimo że na pierwszy rzut oka nie rzucają na kolana, okazują się być naprawdę przydatne :) Nie będę podawał konkretnych linków, żeby nie popełnić kryptoreklamy, ale sądzę że nie będzie to problem ;)

   Co do polskich znaków – trzeba albo obserwować aukcję i kontaktować się ze sprzedawcą, albo wypróbować program podany niżej w komentarzach. Podaję link:

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.apedroid.hwkeyboardhelperdemo#?t=W251bGwsMSwxLDIxMiwiY29tLmFwZWRyb2lkLmh3a2V5Ym9hcmRoZWxwZXJkZW1vIl0.

   • inpector gadget

    Dzięki wielkie za rzeczowe info. Poszukam, popatrze a efektami chętnie się podzielę. :-)

 • Czarek

  Nie trzeba robić roota żeby korzystać z polskich znaków. Wystarczy zakupić aplikację „External Keyboard Helper Pro” – koszt poniżej 10 zł i sprawdza się świetnie. Ma dużo przydatnych opcji – w tym mapowanie przycisków. Jeżeli się nie myślę to po instalacji i wyborze j. polskiego polskie znaki działają domyślnie z lewym altem, ale oczywiście można zmienić.

  • souacz

   Warto kupić taką, która ma prawy Alt. Wystarczy wtedy aplikacja Polska Klawiatura Programisty z GP. Sam mam taką do tabletu 9.7′, kupiłem w markecie za 50 zł. Działają również inne skróty, klawiatura ma klawisz FN, właściwie nie trzeba wcale dotykać ekranu.

   Jedna uwaga: Panie Rafale – interpunkcja nie ma nic wspólnego ze znakami diakrytycznymi specyficznymi dla języka polskiego. Cyt: „Polska interpunkcja opiera się przede wszystkim na zasadzie składniowej, to znaczy, że za pomocą znaków przestankowych oddaje się strukturę zapisanego wypowiedzenia.”

  • @Czarek

   Wielkie dzięki za podpowiedź, bardzo pomocny komentarz ;) Świetna aplikacja.

  • MałyDemon

   Na playu można znaleźć aplikacje (taką, jak ta: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummy.root.browserfree&hl=pl), które zapewniają bezproblemowy dostęp do wyżej wspomnianego pliku, a jego edycja też nie wymaga dużo roboty (a nawet jak ktoś jest leniem, to może skorzystać z mojej wersji tego pliku – http://www.mediafire.com/download/p1dbwm8a9m9o5bn/Generic.kcm). Biorąc to pod uwgę – te dziesięć złotych można spędzić o wiele lepiej.

 • jurek

  Większość tabletów ma gniazdo mikro USB. Nie wszystkie przejściówki mini-mikro działają, co osobiście sprawdziłem na klawiaturze KIANO (cena 100zł). Klawiatura ta miała prawy klawisz ALT, co jest rzadkością, ale musiałem ją zwrócić. Przejściówki firma KIANO nie oferowała.

 • Robie

  a nie jest to po prostu tak ze wystaczy przytrzymac np klawisz „a” by pokazala sie funkcja wyboru polskiego ogonka ?

  • Nie, przy klawiaturze zewnętrznej przytrzymanie znaku oznacza jego wielokrotne wprowadzenie :)

 • hergar

  Myślę, że to bardzo przydatne akcesorium zwłaszcza w większych tabletach, mi najbardziej ta się podoba http://allegro.pl/klawiatura-do-ipad-2-3-4-etui-notebook-macbook-i2962114985.html dodatkowo ma możliwość ładowania Ipada, ale chyba tylko on tam pasuje, nie widziałem by dla innych urządzeń było coś podobnego zrobione. Już się o to pytałem, może ktoś wie, czy poza Ipadem inny tablet 9,7 będzie do tego pasować?

 • Klawiatura identyczna jak moja tylko, że na przodzie mam logo GoClevera ;-)

 • Zorki 4

  Fajny test, bo właśnie nad czymś takim się zastanawiałem. Jedna uwaga: piszemy summa summarum, bo to łaciński zwrot, jak dotąd nie spolszczony :-)

 • aaa

  Jeśli to ta klawiatura z GoClever (a tak wygląda mimo innej nazwy), to pisze się na niej gorzej niż na ekranowej, więc jej sens jest zerowy. :)

  • Myślę, że jest to kwestia względna (wystarczy się przyzwyczaić – wiem, nie jest to łatwe ;) ).

 • Luk

  Czy da się pracować z klawiaturą „na kolanach”, czy nadaje się jedynie do pracy na biurku?

  • Szczerze przyznam, że najlepiej klawiatura sprawdza się przy pracy na stoliku/biurku. Pracować z urządzeniem opartym na kolanach można, jednak według mnie mija się to z celem – łatwiej i produktywniej jest wtedy korzystać z tabletu normalnie, poprzez interakcję dotykową.

 • Nikuś

  A ja kupiłem w cenie ~40 zł z przesyłką takie etui, tylko, że ma prawy alt i wpisywanie polskich znaków nie sprawia absolutnie żadnego problemu :-))))

  Mam pytanie, odnośnie klawiatur – czy opłaca się kupić klawiaturę z touchpadem ?? Taką jak ta – http://allegro.pl/klawiatura-goclever-przewodowa-usb-do-tabletow-i2917652161.html czy ten touchpad funkcjonuje dobrze ? Może miał ktoś z tym styczność ? Mam zamiar kupić ją sobie przy zakupię następnego tabletu :-)

 • A czy ta klawiatura obsługuje USB z OTG bez funkcji HOST mój tablet to NTT A72B.

  • O ile wiem to urządzenia peryferyjne wymagają funkcji HOST, ale najlepiej jak sprawdzisz to sam (chociażby w sklepie).

 • „bowiem tablet może wyfrunąć i upaść jak mały ptak, wykonujący swój pierwszy lot” – dobre ;)

 • paul123

  Etui z klawiatura to nie tylko przydatny gadzet ale i podstawowy. jednak nie wszystko zloto co sie swieci. tak samo i w tym przypadku. nie na kazde etui z klawiatura trzeba sie rzucac jak wariat. takie akcesoria powinny byc przede wszystkim firmowe. jesli cos takiego przewidzial producent, a w sumie to powinien przewidziec. wszystko inne to tylko polsrodki a przede wszystkim tani badziew. prezentowana tutaj klawiatura choc spelnia swoja funcke wyglada badziewnie, z boku wystaje jakis drut (kabelek do podlaczenia) i znacznie zwieksza gabaryty calosci. Taki kloc, bez stylu i polotu. Wole oryginalne/dedykowane akcesoria i pod tym katem wybieram tablet (jako jeden z warunkow).

  • Jasne, że produkty lepszych marek są… lepsze ;) Tylko odpowiedzieć należy sobie na pytanie – dla ilu tabletów budżetowych są produkowane dedykowane akcesoria? O ile wiem w takich przypadkach mamy do dyspozycji tylko rozwiązania tanie, co nie znaczy że są złe (prezentowana klawiatura wcale nie jest aż tak badziewna jak może się wydawać ;) ).

 • Jan Kowalski

  Ja się wypowiem wyłącznie z punktu widzenia estetyki bo technikalia już szeroko omówiono. Szkaradne toto. Po prostu. Toporne i szkaradne. Budzi wrażenie tandety. Ale gusta są różne.

  • MATADOR46

   Nie to ładne co ładne, tylko to co komu się podoba

 • GregorPL-NL
 • Deadhanter

  ja kupilem te etui i według mnie nie jest takie brzydkie klawiatura jest w miare cicha i dosc mala trzeba sie przyzwyczaić… szkoda ze nie dziala auto korekta (mam swiftkeya) bo sam slownik mogl by mi podmieniac slowa/znaki polskie i pisanie na klawiaturze bylo by szybsze :)

 • adik

  Witam

  Chciałbym taki sprzęt do Nexus 7 podłączyć, są jakieś przejściówki z miniUSB na microUSB? Mam z dużego USB na microUSB.

  • Deadhanter

   te etui jest w 4 roznych wersjach ma usb zwykłe ,mini, micro albo tak jak moje ma Mini i Mikro na raz ale oprocz tego sa jeszcze inne wersje kolorystycznej widziałem wersje białą i różową :)

 • nusia

  witam! a czy dzieki tej klawiaturze mozna wylaczyc blokade ktora mam na tablecie? wczesniej wystarczylo przejechac palcem z dolu do gory mam tablet GoClever…. wiem… wiem…. szajs ale pekl mi ekran dotykowy i nie wiem jak w niego teraz wejsc. czy jest jakas mozliwosc czy mam go wyrzucic do kosza w takim razie. plisssss o pomoc

 • Daniel

  Witam, jak skonfigurowac program External Keyboard Helper, zeby dzialaly polskie znaki z tym etui? Dziekuje z gory i pozdrawiam:)

 • Artur

  Witam,podobnie jak kolega z postu powyżej nie potrafię skonfigurować polskich znaków – proszę o pomoc.

 • kakadu

  Witam ! Wystarczy pobrac ze sklepu Google Play program Polska Klawiatura Programisty v.1.2 lub 2.0 zainstalować – ustawić jako domyślną i koniec z problemem ogonków w klawiaturach zewnetrznych. Pozdrawiam

 • Paulina

  Witam, zakupiłam klawiaturę do tablet jak się później okazało z wyjściem mini USB a jak wiadomo w MDI 14 jest wejście micro USB. Więc chciałam się dowiedzieć czy zakupienie przejściówki z mini USB na micro USB coś da i bez problemów będę mogła korzystać z klawiaturki? czy musi być jakiś specjalny, bo znalazłam jeszcze jakiś OTG ?

 • Anna

  Cześć, kupiłam identyczną klawiaturę, tylko mam problem z jej zainstalowaniem na tablecie. Gdy ją podłączę to wyświetla się „podłączono urządzenie o dużej mocy” i… tyle. Dzwoniłam do firmy która sprzedaje te klawiatury, ale Pan pracownik niemiło stwierdził, że to nie jego działka i tablety są różne itp. Wie ktoś może jak zainstalować taką klawiaturę na SAMSUNG GALAXY TAB 2 7CALI?

 • Jurek

  Rozwiązaniem na problemy z „urządzeniem dużej mocy” jest zainstalowanie z google play programu „USB Host Diagnostic” – po instalacji włączamy i podłączamy klawiaturę, będzie chodzić (na Samsungu Tab 2 7 działa)

  • Bart

   Dzięki Jurek!!! Rzeczywiście działa ;]

 • irecki67

  Anno czy zastosowałaś adapter zwykły czy otg ? bo słyszałem że nie zawsze i nie wszystkie są kompatybilne.

 • izaura92

  Witam, mógłby mi ktoś pomóc…Otóż mam tableta marki Goclever i kupiłam do niego klawiaturę w etui z touchpadem … problem w tym ,ze tablet nie wyszukuje urządzenia… wiec teoretycznie klawiatura nie działa… Klawiatura jest marki Overmax… nie bardzo wiem co robić… a obawiam się ze to problem z portami… Proszę o wskazówki :-)

 • Tomek

  Witam!
  Kupiłem dokładnie takie etui, jednak mój tablet nie obsługuje USB OTG i klawiatura zwyczajnie nie działa. Czy jest coś co mógłbym zrobić?

  Tablet to Acer Iconia B1.

  Pozdrowienia!

  • Wojtek

   Witam mam acer iconia i klawiatura nie dziala tez wiec czy juz Ci dziala

 • Krzysztof

  Witam!
  Kupiliśmy tablet Samsung Galaxy 2 10,1 cala i klawiaturę. W domu okazało się, że w instrukcji tabletu jest zastrzeżenie, żeby nie używać go z klawiaturami posiadającymi magnetyczne zapięcia. Tymczasem nasza klawiatura takie właśnie ma. Czytamy od kilku godzin różne fora i jak widać tablety siedmiocalowe jakoś z identycznymi klawiaturami pracują. Czy ktoś ma praktyczne doświadczenia z Galaxy 2 10,1 i taką klawiarurą? Będziemy wdzięczni za każdą podpowiedź. Można Galaxy2 podłączyć i pracować, czy nie?

  Pozdrawiamy

  Ewa i Krzysztof

  • irecki67

   „Krzysztof” powiem ci tak .. kiedyś ten problem jeśli chodzi o pytania oczywiście pojawiał się w przypadku telefonów i kabur z magnetycznym zapięciem odpowiedź znawców tematu była taka- tak minimalne pole magnetyczne nie wpływa na prace tel. ot i wszystko w temacie . Pozdrawiam

 • Marcin

  Co do polskiego układu klawiatury: nie trzeba i nie należy grzebac w pliku Generic.kcm. Trzeba dopisać receivera z polską mapą. Możecie go znaleźć tutaj:

  https://sites.google.com/site/polishhardwarekbd

 • kszysian

  Kupiłem Asusa Memo Pad HD 7 z Andkiem 4.2.1 i po podłączeniu takiej klawiaturki w ogóle nie widzi że podłączyłem cokolwiek. Klawiaturkę podłączam bez przejściówek. Z ciekawości podłączyłem do smartfona z takim samym systemem i też jej nie wykrył, a potem do smartfona z Andkiem 4.1.2 który ją bez problemu wykrył. Czy to jest wina Andka 4.2.1?

  Pozdrawiam

 • Angul44

  Witam!Ja trafilam troche lepiej i posiadam zaczepke z lewej strony.Tablet sie nie wysowa.

  • Jacuś

   Za to twoja ortografia się chowa :D

 • klos

  Gdzie można kupić to ETUI? BO nie mogę nigdzie znaleźć? ALbo jakieś podobne warte uwagi do NEXUS 7

 • jaga13206

  Ja kupiłam Samsunga galaxy tab 2 7.0, i do nieo dokupiłam klawiature, na początku działała, a jak teraz ją podłaczam to wyświetla mi się ostrzeżenie, że podłączona urządzenie o zbyt dużej mocy, a pod tym napisem pisze jeszcze, że nie można uzyskać dostępu do tego urządzenia, podłączone urządzenie potrzebuje zasilania zewnętrznego. Co mamzrobić?

  • Baska 151

   Mam taki sam problem. Kiedy zwróciłam się do sprzedawcy z zapytaniem, odpowiedział że „Prawdopodobnie wina leży w oprogramowaniu tableta” .Czy udało Ci się coś z ty zrobić?????

 • Andrzej

  Witam,
  Kupiłem Samsunga Galaxy Tab 3 oraz klawiaturę. Po podłączeniu nic się nie dzieje i klawiatura nie działa, czy coś muszę zainstalować, czy jednak to problem z klawiaturą?
  Proszę o jakąkolwiek pomoc.
  Z góry dziękuję.

  • ara

   :-$

 • justyna

  Witam, co zrobic, pomocy !

  Raz wlaczam klawiature i wciskam litere a i wyskakuje mi kalkulator, nie da sie pisac co zrobic ?. Pomocy

 • Iza

  Witam!!!
  Kupilam córce etui z klawiatura i niestety nie dziala z tabletem ACER B1-A71.Czy naprawde nie da sie nic zrobic? Dziecko sie tak ucieszyło ,ze bedzie miala tablet z klawiatura. Pomozcie prosze. Iza

 • Kamil

  Mam klawiaturę Vakoss TK-542UK i tablet jej nie czyta.

 • Kaszmir123

  Posiadam takową klawiaturkę i rozwązałem problem ze znakami polskimi i lewym altem. Nie trzeba mieć root-a i grzebać w jakiś plikach. Wystarczy wejść w ten link i postępować zgodnie z poradami w tym linku: https://sites.google.com/site/polishhardwarekbd/

 • Jest jeszcze inny problem.Zasadniczo z zewnętrznej klawiatury korzystam sporadycznie a wolę dotykową z prostej przyczyny że umożliwia swobodne przełączanie się pomiędzy alfabetami:ωωωω,ΩΩΩ,אבג,абвг,etc.Główkowałem jak okpić bankowe komputery i udało się.Iwszem z tableta wykonasz przelew dowolny lub zdefiniowany ale nie zdefiniujesz inaczej jak z pozycji komp’a stacjonarnego.Staconarkavpo latach służby walnęła i kupiłem tablet ale zachodzi,sporadyczna,potrzeba zalogowania się na stronie bankowej i login zwykle akceptuje ale system bankowy bankowy głupieje gdy przychodzi do wbicia 5 znaków hasła.Po wbiciu jednego znaku gdy kursor nie przeskakuje do następnej kratki samoczynnie oznacza że nie podziałamy i trzeba sposobu na bezduszne maszyny bankowe.Na stronie ING znalazłem że ich komp’y pracują na języku polskim programisty.Wystarczyło ściągnąć Polską Klawiaturę Programisty V2 uruchomić i w ustawieniach wstawić jako domyślną.Kabelkiem podpiąć klawiaturę GASIA w ustawieniach ustawiwszy jako klawiaturę rzeczywistą włączoną i system bankowy tak skonfigurowany tablet widzi jako komp’ stacjonarny i jest grzeczny i posłuszny i robi co mu się karze.Nie bez znaczenia jest tu rachunek ekonomiczny.Tablet OVERMAX w. real,-‚u to 199,- + GASIA,również,w real-‚u to 19,~ = poniżej 200,- PLN w pełni użyteczny odpowiednik stacjonarnej maszyny przy tym energooszczędnej.

 • Zakradł się błąd.Powinno być:nieco powyżej 200,- PLN

 • Michał

  Mam taką klawiaturę, lecz w wersji z dwoma Alt-ami , ale zaś moja siostra ma taką jaką opisałeś tylko nie czarńą tylko niebieską. (Ps. Obie z Media-Markt w Galerii Handlowej Focus Mall w Zielonej Górze)

 • Woj.K

  W moim przypadku to nie dziala :(
  Byc moze dlatego ze zle ustawilem pobrany plik ;)
  A moze wlasnie, ktos by napisal w komentarzu jak to skonfigurowac :D

 • Kowa1

  Kupa zbędnych słów ale najważniejszych nie znajduję: instalacja, kompatybilność

 • Stann

  Mam tablet firmy Manta i kupiłam to etui i nie mogę korzystać z tego.Dlaczego?

 • xDRedi

  Witajcie!

  Posiadam tablet alcatel one touch evo 7 i mam pytanie on w oryginale nie ma tej obsługi ale bardzo mi zależy żeby podłączyć klawiaturę do niego z tego co czytałem to jest potrzebny root więc już go zrobiłem i zainstalowałem „USB OTG” (ze sklep play) i nwm co robić żeby mi działa ta klawiaturka proszę o pomoc i z góry dziękuje.

 • Lukasz

  a mam pytanie a jak włączyć z klawiatury dokującej mikro usb -wifi jaki jest skrot klawiszowy inaczej nie moge właczyc wifi bo mam dotyk zepsuty

  • jarod

   Maja najwyrazniej w d… ze my chcemy wifi z klawiatury wlaczyc :/

 • kamill0

  przecież to jakaś masakra… nie lepiej kupić od razu tablet z klawiaturą? np. asus t100 albo acer sw5? przykladowo http://www.x-kom.pl/p/182122-tablet-10-acer-sw5-011-1439-z3745-2gb-32500-win81stdok-alu.html

 • wiener

  Takie dobre to to nie jest. Nie ze wszystkim apkami pracuje, a z częścią z nich – tylko w ograniczonym zakresie. Przydałoby się info o możliwych kombinacjach z altami i ctrlami

 • borg

  Kupiłem dzis ta klawiature do tabletu 7″ modecom na proc Intela. W połaceniu z moim tabletem znalazlem jeden minus – gdy podłacze klawiature na microUSB i zasilanie to podłaczone microUSB odłacza zasilanie(ładowanie) tak jakby tablet „myslal” że jest podlaczony pod PC i moze ładowac sie przez USB. Sadze, zeto tak dziala – podlączenie wtyczki USB odłacza ladowanie tabletu z zasilacza.

 • Andzia

  Witam, dostałam tę klawiaturę w prezencie, posiadam tablet samsung galaxy tab 3 „7” niestety klawiatura nie działa. Zainstalowałam USB Host Diagnostic i nic :((( Nie wiem co mam zrobić, sprawdzić, zainstalować aby ją uruchomić. Może ktoś pomoże??!!

  • Shaman

   Ten tablet nie ma wsparcia otg co oznacza w skrócie, że ani myszki, ani klawiatury, ani pendrive nie podłączymy. Wejście USB w tym modelu służy jedynie do ładowania oraz połączenia z komputerem. Wiem to po sobie bo mam tab 4 ;)

   • kama

    ja mam tab 4 i mib właśnie ta klawiatura działa bez problemu

Tabletowo.pl
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona