Wszystko, co powinieneś wiedzieć o układzie Tegra 3

Układ NVIDIA Tegra 3 jest na rynku nie od dziś i zyskał dużą popularność. Znalazł zastosowanie w tabletach internetowych z najwyższej półki oraz zaawansowanych technologicznie smartfonach pochodzących ze stajni wiodących producentów elektroniki. W swoich portfolio tablety z Tegrą 3 mają Acer, Asus, Fujitsu, Toshiba oraz Google. Popularnymi smartfonami z tym procesorem są HTC One X oraz LG Swift 4X HD.

Co odpowiada za sukces tego mikroprocesora? Nie powinniście być zaskoczeni odkryciem, że składa się na niego kilka drobnych, aczkolwiek mających kolosalne znaczenie, cegiełek.

Moc tkwi w czterech rdzeniach

Choć powszechnie Tegrę 3 określa się mianem procesora czterordzeniowego, w rzeczywistości ten układ wyposażono w aż pięć rdzeni. Odpowiada za to technologia 4-PLUS-1, wcześniej znana jako Variable Symmetric Multiprocessing (vSMP).

Cztery główne rdzenie zajmują się zadaniami wymagającymi dużej wydajności: odtwarzaniem wideo w wysokiej rozdzielczości, trójwymiarowymi grami, przetwarzaniem obrazu, edycją wideo, kompresją plików, symulacjami, skomplikowanymi obliczeniami i wieloma innymi. To one odpowiadają za imponująco realistyczną wodę w grze Shadowgun THD, płynność przesyłanych przez HDMI filmów w jakości Full HD 1080p, responsywność interfejsu systemu operacyjnego i szybkość wznawiania pozostawionych w tle aplikacji.

Tegra 3 gwarantuje 3-krotnie większą wydajność grafiki 3D niż jej poprzedniczka, dwurdzeniowa Tegra 2. Podczas gdy Tegra 2 miała na celu popularyzację dwurdzeniowych urządzeń przenośnych, Tegra 3 została stworzona z zamiarem dostarczenia użytkownikom tabletów i smartfonów iście komputerowej wydajności oraz mobilnej rozrywki. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że zamysł ten udało się zrealizować: Tegra 3 może pochwalić się bardzo dobrymi osiągami. Czterordzeniowy układ NVIDII jest nie tylko szybszy, ale także łaskawszy dla akumulatora.

Ważne zadanie najmniejszego rdzenia

Piąty rdzeń układu Tegra 3 to tak zwany „rdzeń towarzyszący”. Jego częstotliwość taktowania wynosi maksymalnie 500 MHz, czyli mniej niż w najtańszych z tanich telefonów komórkowych. Mimo teoretycznie niewielkiej mocy, rdzeń towarzyszący ma bardzo ważne zadanie: na swoje barki bierze obsługę procesów, które nie wymagają użycia jednego lub kilku z pozostałych rdzeni. Należą do nich podtrzymywanie stanu gotowości, odtwarzanie muzyki, a nawet wideo w trybie offline.

Zastosowanie piątego rdzenia ma szereg plusów. Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest niższy pobór energii i dłuższy czas pracy na baterii urządzenia. Sekret tkwi w inteligentnym rozdzieleniu procesów pomiędzy rdzeniami. „Towarzysz” jest niewykrywalny dla systemu operacyjnego i na ogół pozostaje w spoczynku. Kiedy dane zadanie zostaje mu przydzielone, obciążenie pozostałych czterech jest zminimalizowane. Krótko mówiąc, Tegra 3 ma dwa tryby działania: superwydajny i superoszczędny.

DirectTouch przyszłością ekranów dotykowych

Rdzeń numer pięć odpowiada nie tylko za niewymagające operacje, ale także za obsługę ekranu dotykowego. Ten, jak powszechnie wiadomo, jest najważniejszym elementem dobrego tabletu internetowego: panel dotykowy wyświetlacza musi gwarantować odpowiednią czułość, szybkość reakcji i wsparcie dla rozwiązania wielodotyku, by mógł znaleźć miejsce w sercach wymagających klientów.

Obsługa technologii DirectTouch należy do podstawowego zestawu zadań realizowanych przez układ NVIDIA Tegra 3 i w większości przypadków odpowiada za nią piąty rdzeń towarzyszący. Architektura ulepsza czułość ekranu dotykowego poprzez przeniesienie zadania przetwarzania dotyku z tradycyjnych kontrolerów dotyku na procesor wykonawczy Tegra 3. Ponadto, DirectTouch znacząco upraszcza implementację interfejsów i fizycznych paneli dotykowych. Przekłada się to na mniejsze zużycie energii przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrej wydajności.

Ostatnie słowo

Procesor NVIDIA Tegra 3 można wyobrazić sobie jako pudełko pełne skarbów. Są w nim cztery potężne rdzenie główne, jeden pomocniczy oszczędzający energię, technologia DirectTouch mająca wpływ na przyjemność korzystania z ekranu dotykowego, układ graficzny GeForce umożliwiający rozrywkę w stereoskopowym 3D i przede wszystkim ogromny potencjał. Rynek powoli wypełnia się ciekawymi tabletami z Tegrą 3. Do najważniejszych graczy tej dziedziny należą urządzenia z serii Asus Transformer, Google Nexus 7 oraz tablety z Windows 8, których premiera będzie miała miejsce pod koniec roku. Jest w czym wybierać i jest na co czekać.