Sylwetka Postaci: Jony Ive, starszy wiceprezes ds. wzornictwa przemysłowego Apple

Zastanawialiście się kiedyś, kto miał największy wpływ na rozwój rynku tabletów internetowych? Kto stoi na czele największych koncernów? Jak dotarli do władzy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w nowej serii artykułów biograficznych „Sylwetka Postaci”.

Dziś opowiemy Wam o Jonym Ive, starszym wiceprezesie ds. wzornictwa przemysłowego Apple.

Biografia

Sir Jonathan Paul „Jony” Ive urodził się w lutym 1967 roku. Dorastał w Chingford, północno-wschodniej części Londynu. Został wychowany przez ojca, który, choć z zawodu był złotnikiem, wykładał w tamtejszym technikum. Ive uczęszczał do szkoły publicznej Chingford Foundation School, a gdy ją ukończył, poszedł do szkoły średniej Walton w Stafford. Po otrzymaniu dyplomu zapisał się na politechnikę w New Castle, gdzie studiował wzornictwo przemysłowe. Czas wolny oraz wakacje spędzał pracując w agencji projektowej.

Po ukończeniu politechniki, Ive pomagał w założeniu londyńskiej firmy projektowej Tangerine, z którą Apple podpisało kontrakt na usługi konsultingowe. Jego pierwszy kontakt z Nagryzionym Jabłkiem zaowocował wystosowaną przez Roberta Brunnera (wtedy szefa działu projektowego w Apple) propozycją pracy i przeniesieniem się do Cupertino w roku 1992, gdzie został zatrudniony w dziale projektowym. Cztery lata później, w 1996, Ive został szefem tego działu. Bynajmniej nie uczyniło go to szczęśliwym – w ówcześnie kierowanym przez Gila Amelio Apple ambitnemu artyście brakowało dbałości o produkty oraz naturalnej równowagi pomiędzy designem a techniką. Jony Ive skłonny był odejść z Apple, lecz postanowił zostać, gdy usłyszał płomienne przemówienie Steve’a Jobsa przejmującego firmę w 1997 roku.

Wyjątkowa więź pomiędzy Jobsem a Ive’m narodziła się, gdy Steve poszukiwał utalentowanych projektantów. W 1997 roku Jony Ive objął obecne stanowisko starszego wiceprezesa ds. wzornictwa przemysłowego. Spod jego ręki wyszły projekty najsłynniejszych i najbardziej rewolucyjnych produktów Apple: iMaca, PowerBooka G4 (aluminiowego i tytanowego), PowerMaca G4, PowerMaca G5, G4 Cube’a, iBooka, Maca Pro, MacBooka, MacBooka Pro (unibody), MacBooka Air oraz ostatecznie iPoda, iPhone’a oraz iPada.

Na to, kim się stał i jakie projekty tworzył, ogromny wpływ miał ojciec Ive’a. Jako złotnik przykładał wielką wagę do najdrobniejszych szczegółów i tego samego nauczył syna. Obaj spędzali długie godziny w szkolnym warsztacie rysując, projektując, tworząc i składając wszystko, o czym marzyli. Jony Ive zaczął interesować się projektowaniem w wieku około 14 lat, lecz wtedy nie potrafił sprecyzować, co chciałby tworzyć. Jeszcze będąc w szkole, Ive skonstruował długopis wyposażony w małą kulkę na czubku, którą przyjemnie obracało się w palcach. Jego pracą dyplomową był projekt mikrofonu i słuchawki dousznej wykonanych z plastiku w kolorze bieli, których zadaniem była pomoc w komunikacji z dziećmi z wadami słuchu. Co więcej, stworzone przez Ive’ego projekty bankomatu oraz telefonu o zaokrąglonej obudowie zostały nagrodzone przez Królewskie Towarzystwo Sztuki.

Jony Ive jest wielbicielem filozofii niemieckiego projektanta w firmie Braun, Dietera Ramsa. Podobnie jak on, wyznaje zasadę „mniej, ale lepiej” (oryg. weniger, aber besser). Wyraża ją w produktach, które projektuje: charakteryzują się one niezwykłym minimalizmem, który dodaje im elegancji jednocześnie nie ujmując funkcjonalności. Zwolennikiem tej idei był Steve Jobs, który zawsze, bez względu na ryzykowane wyrafinowane podsuwanych przez Ive’a projektów, zatwierdzał je. To podejście okazało się pułapką w 2010 roku, gdy obaj mężczyźni zdecydowali się na wyposażenie smartfonu iPhone 4 w ramkę wykonaną ze szczotkowanego aluminium, która, jak ostrzegali inżynierowie, zaszkodzi antenie urządzenia. Nie mylili się – wkrótce po swojej premierze, iPhone 4 zaczął wykazywać problemy z wyszukiwaniem i utrzymywaniem zasięgu sieci.

Jony Ive i Steve Jobs

Steve Jobs dostrzegł bratnią duszę w osobie Jonathana Paula Ive’a. Obaj byli wyznawcami idei ekstremalnego minimalizmu oraz zwolennikami elegancji kryjącej się w prostocie. Wkrótce po nawiązaniu znajomości, Jobs awansował Ive’a czyniąc z niego drugą, tuż po nim samym, osobę mającą największą władzę w firmie. Ive podlegał bezpośrednio Jobsowi i nikt nie miał prawa kwestionować jego decyzji. Dzięki temu dano mu możliwości i środki, które przeznaczył na rozwijanie prowadzonego przez siebie laboratorium projektowego.

Znajomość między Jonathanem Paulem Ivem i Stevem Jobsem była bardzo zażyła. Obaj mężczyźni przyjaźnili się; jadali razem lunch, a Jobs każdego dnia wieczorem zaglądał do pracowni Ive’a, by zamienić z nim parę słów. Ive bywał także w domu Jobsa, dzięki czemu ich rodziny się zbliżyły. Laurene Powell, żona Steve’a Jobsa, określiła relację mężczyzn jako niezwykle silną, dodając, że „większość ludzi w życiu Steve’a można było zastąpić. Ale nie Jony’ego”.

Jony Ive a tablety

Jony Ive jest autorem projektów, które odmieniły oblicze rynku nowoczesnych technologii. Spod jego ręki wyszedł rewolucyjny odtwarzacz muzyczny iPod, telefon iPhone oraz iPad. Wszystkie te urządzenia zrywały z ówcześnie akceptowanymi i utrzymywanymi konwenansami wzornictwa i wyznaczały trendy na kolejne lata. Projekt iPada jest źródłem inspiracji dla twórców tabletów internetowych na całym świecie: jest elegancki, stylowy, lekki i prosty w obsłudze. Gdyby nie ryzyko podjęte przez Jony’ego Ive’a i Steve’a Jobsa, istnieje możliwość, że dzisiejsze tablety wciąż wyglądałyby nieatrakcyjnie i obsługiwane byłyby za pomocą dedykowanego piórka. Wyrazistość wzornictwa tworzonych przez Ive’a produktów Apple zapewniła sukces, który pozwolił mu stać się najwięcej wartą firmą na świecie.

Czy wiesz, że?

Na początku 2012 roku Jonathan Paul „Jony” Ive za zasługi dla wzornictwa i przemysłu został nagrodzony Orderem Imperium Brytyjskiego, który nadał mu status Rycerza Komandora orderu. Projektant wielokrotnie zdobywał wyróżnienia, w tym drugie miejsce na opublikowanej przez Forbesa liście najbardziej wpływowych ludzi branży technologicznej (2009) oraz tytuł „Projektanta Roku” nadany przez magazyn GQ UK w 2007 roku. Jony Ive, jeszcze będąc w szkole średniej, poznał Heather Pegg – kobietę, z którą się ożenił i wspólnie wychowuje dwójkę dzieci mieszkając w San Francisco.