Windows 8 – przegląd wideo i pierwsze wrażenia

Konferencja Build Microsoftu nie przyniosła prezentacji pierwszego tabletu pracującego w oparciu o Windows 8. W zamian została oddana wersja systemu dla deweloperów, dzięki czemu teraz mogę przedstawić Wam sporo informacji na temat Windows 8 dla tabletów.

Zacznę od sprzętu deweloperskiego, którym okazał się – jak słusznie spekulowaliśmy kilka godzin temu – Samsung Series 7 Slate. W sumie nie ma się co dziwić, gdyż podczas oficjalnej prezentacji modelu przed IFA 2011 producent zapowiadał, że jak tylko pojawi się Windows 8 – od razu sprzęt dostanie aktualizację. Dzisiejsze wydarzenie zdaje się to potwierdzać.

Pora przejść do rzeczy. Windows 8, zgodnie z publikowanymi wcześniej informacjami, włącza się w niecałe 10 sekund (jeśli nie wierzycie – zerknijcie na wideo na końcu wpisu). Niestety, każde kolejne włączenie urządzenia może trwać dłużej. Po uruchomieniu urządzenia naszym oczom ukazuje się lock screen, który można dowolnie spersonalizować – ustawić dowolną tapetę i powiadomienia, które chcemy mieć widoczne, jak np. godzinę, datę, poziom baterii itp.

Użytkownik może wybrać jedną spośród trzech metod logowania: standardowe hasło, PIN lub hasło obrazkowe (to ostatnie możecie zobaczyć w bardzo krótkim wideo Engadget poniżej).

Ekran główny składa się z kafelków, których kliknięcie otwiera żądaną aplikację. Ciekawą opcją jest możliwość posiadania jednocześnie dwóch otwartych na ekranie programów (zerknijcie na wideo 5:48). Program, który chcemy w danym momencie otworzyć, „wyciąga się” poprzez przeciągnięcie palca od lewego boku ekranu ku środkowi. W zależności od naszego widzi mi się, program może zajmować zarówno cały ekran, jak i jego część (przy czym reszta zajmowana jest wtedy przez inną aplikację, np. Twittera).

Przy prawym boku urządzenia znajduje się ukryty pasek, na którym umiejscowiono pięć ikon: search, share, start, device oraz settings. Powrócić do ekranu głównego można na dwa sposoby: albo klikając na jedyny fizyczny przycisk na przednim panelu (pod wyświetlaczem), albo na wspomnianym pasku ikonkę start.

Przeglądarka internetowa – Internet Explorer 10 – pozwala na korzystanie z wielu kart, natomiast pasek adresowy znajduje się na dole strony. Na sprzęcie deweloperskim można było dostrzec lekkie lagi przy przybliżaniu treści 9multitouch) – miejmy nadzieję, że przy ostatecznej wersji – zarówno hardware, jak i software – będzie wszystko w porządku.

Jeśli chodzi o sposób wprowadzania tekstu, do wyboru mamy dwie różne klawiatury wirtualne: pełnowymiarową oraz podzieloną na dwie części. Do dyspozycji użytkownika oddany zostaje także rysik, który przydaje się w momentach, w których wymagana jest od nas precyzja.

Przed obejrzeniem wideo: należy wziąć pod uwagę fakt, iż nie wszystko może chodzić tak, jak powinno – jest to na razie wersja deweloperska Windows 8, działająca na deweloperskim sprzęcie:

Windows 8 jest zdecydowanie bardziej przyjazny użytkownikowi dotykowego tabletu niż jego poprzednie wersje – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Wygląda świetnie, a z jego pracą nie ma żadnych problemów. Pierwsze wrażenie wywarł na mnie jak najbardziej pozytywne. Ciekawe tylko jak wysoka będzie cena tabletów z Windows 8… Ale to już inna sprawa.

I jeszcze jedno – Windows 8 to wciąż jedynie nazwa kodowa. W dalszym ciągu nie wiadomo jaka będzie jego ostateczna nazwa.

A żeby nam zrobić na złość, 5 tysięcy uczestników Build otrzyma deweloperski tablet całkowicie za darmo. Na jego pokładzie znajduje się 11,6-calowy ekran Super PLS (1366 x 768 pikseli), procesor Intel Core i5, 4GB RAM, 64GB SSD, a do tego w gratisie dock z USB, wyjściem HDMI i Ethernet.

Tekst powstał na bazie artykułów zamieszczonych przez Engadget i SlashGear.