Tablety Lark z DVB-T z serii FreeMe: 70.5 i 70.4

Na polskim rynku wkrótce pojawią się trzy kolejne tablety firmy Lark:
LARK FreeMe 70.5 GPS-DVBT – umożliwiający odbiór sygnału naziemnej telewizji cyfrowej dzięki wbudowanemu dekoderowi DVB-T/MPEG-4 oraz lokalizację dowolnego miejsca w Polsce dzięki wbudowanemu modułowi GPS;
LARK FreeMe 70.4 DVBT – pozwalający na odbiór sygnału naziemnej telewizji cyfrowej;
LARK FreeMe 70.3 GPS – z możliwością lokalizacji dowolnego miejsca w Polsce, wyznaczenia trasy i korzystania z tabletu jak z przenośnego urządzenia GPS.

Specyfikacja techniczna każdego z tabletów powinna być identyczna (poza powyższymi różnicami dotyczącymi obecności lub braku GPS i DVB-T), aczkolwiek producent na swojej stronie internetowej postanowił podzielić się na razie parametrami tylko FreeMe 70.4 DVBT.

I tak, urządzenie pracuje w oparciu o Androida 2.3, a na jego pokładzie znajdziemy 7-calowy ekran o rozdzielczości 800 x 480 pikseli (nie mamy informacji odnośnie technologii), procesor Telechips TCC9201 o taktowaniu 720MHz,  4GB pamięci wewnętrznej, slot kart microSD, 256MB RAM, dostęp do Android Market, WiFi, wyjście HDMI, USB oraz 3.5 mm jack.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem przez Urząd Komunikacji Elektronicznej i Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, naziemna telewizja cyfrowa (na trzech multipleksach MUX 1: kanały TVP1, TVP2, TVP Info, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka TV, U-TV; MUX 2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, Puls Kids; MUX 3: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia) ma całkowicie zastąpić wykorzystywane obecnie nadawanie analogowe od 31 lipca 2013 r. Start multipleksu MUX1 – zaplanowano na 15 grudnia 2011 r., a w wybranych lokalizacja trwają już testy dla MUX2 i MUX3. Odbiór sygnału cyfrowego możliwy jest jedynie za pośrednictwem tunera DVB-T, który jest w stanie odtwarzać obraz zakodowany zgodnie ze standardem MPEG-4 (oraz dźwięk zgodnie ze standardem Dolby Digital Plus).

Prezes Lark Europe, Marcin Olbrycht, uważa, że wprowadzenie na polski rynek tabletów z DVB-T jest szansą dla producenta na większe zainteresowanie Polaków tego typu urządzeniami:

Zdajemy sobie sprawę, że aby zdobyć polski rynek tabletów, musimy zaoferować coś, czego nie będą w stanie zrobić szybko nasi konkurenci, jak Samsung czy Apple, dysponujący nieograniczonym zapleczem technologicznym i kapitałowym, np. ogromnymi budżetami reklamowymi. Szansą jest dla nas naziemna telewizja cyfrowa, która właśnie rusza w Polsce. Żaden z naszych konkurentów nie ma tabletu z tunerem DVB-T do odbioru sygnału w standardzie MPEG-4, który będzie obowiązywać w Polsce. Na świecie standardem jest bowiem ciągle MPEG-2. Zaprojektowaliśmy więc w Polsce takie urządzenie, które oprócz standardowych funkcjonalności pozwoli użytkownikom tabletów LARK oglądanie za darmo telewizji. Tablet LARK może stać się domowym centrum rozrywki – nasze urządzenie dzięki wbudowanemu wyjściu HDMI można podłączyć np. do telewizora

Firma Lark prognozuje, że w 2011 roku sprzeda ok. 40 tysięcy tabletów. Ceny poszczególnych modeli: FreeMe 70.5 GPS-DVBT, FreeMe 70.4 DVBT i FreeMe 70.3 GPS nie zostały ujawnione.

ź: info prasowe, Lark