Recenzja Trak tPad 7122

Trak Electronics to polska firma zajmująca się sprzedażą elektroniki użytkowej. W jej bogatym portfolio można znaleźć odtwarzacze muzyczne, nawigacje GPS, telefony komórkowe, czytniki eBooków oraz tablety. Przez kilka dni miałem okazję testować jedno z urządzeń tego producenta – pracujący pod kontrolą systemu Android tablet Trak tPad-7122. Zapraszam do przeczytania jego recenzji.

Specyfikacja:

  • 7-calowy ekran pojemnościowy multitouch o rozdzielczości 800 x 480 pikseli (WVGA)
  • procesor ROCKCHIP RK2818 660MHz + DSP 500MHz
  • 256MB pamięci operacyjnej RAM DDR2
  • 4GB wbudowanej pamięci przeznaczonej do dyspozycji użytkownika
  • Android 2.1 Eclair z dostępem do sklepu Android Market
  • 3G WCDMA/EVDO (pasywne, nie pozwala na wykonywanie rozmów i wysyłanie wiadomości)
  • WiFi 802.11 b/g
  • wyjście miniUSB-OTG
  • kamerka do wideorozmów 1.3 Mpx
  • czytnik kart pamięci MicroSD/SDHC do 32GB
  • gniazdo słuchawkowe 3.5 mm
  • przeglądarka plików MS Word, Excel, PDF
  • obsługa najpopularniejszych formatów audio, wideo oraz grafiki
  • bateria 5000 mAh
  • wymiary 205 x 119 x 13 mm
  • waga 392g

Pudełko

Skromne białe pudełko w którym sprzedawany jest Trak tPad 7122 wymoszczone jest gąbką oraz przegrodami w których znajdują się akcesoria. Są to ładowarka sieciowa, przewód USB służący do komunikacji USB oraz dobrej jakości douszny zestaw słuchawkowy stereo. Jest to standardowe wyposażenie, chociaż brakuje obecności przewodu USB-host pozwalającego na podłączenie dysku wymiennego do tabletu.

Urządzenie

Trak tPad 7122 robi dobre pierwsze wrażenie. Jest niewielki, kompaktowy, dobrze leży w dłoni. Materiał z jakiego został wykonany również nie pozostawia wiele do życzenia, ponieważ połączenie wytrzymałego matowanego aluminium i ciemnego plastiku dodaje tabletowi elegancji.

Biorąc tPada 7122 do ręki i trzymając go w dłoni pionowo, pierwszym, co rzuca się w oczy jest 7-calowy ekran. Tuż pod nim znajdują się trzy przyciski otoczone półkolem, które w rzeczywistości jest diodą powiadamiającą i świeci na niebiesko. Największy przycisk, wywołujący menu kontekstowe, do złudzenia przypomina ten znany z produktów firmy Apple. Przeznaczenie dwóch pozostałych guzików symbolizują ikony Powrotu oraz Home.

W prawym dolnym rogu, tuż przy ramce obudowy, umieszczono oczko kamery do wideorozmów 1.3 Mpix. Myślę, że taka lokalizacja jest dobrym rozwiązaniem, gdyż podczas używania tabletu w pozycji zarówno pionowej, jak i poziomej, nie zasłania się jej dłonią. Tuż przy kamerze, w ramce obudowy, znajduje się druga dioda powiadamiająca, której zadaniem jest informowanie nas o trwającym ładowaniu (czerwone podświetlenie).

Dół urządzenia stanowi otwór mikrofonu, gniazdo ładowania, suwak służący do uruchamiania, wyłączania, usypiania oraz budzenia urządzenia, zabezpieczone gumową zaślepką złącze miniUSB, malutki przycisk Reset (który, w razie potrzeby, można wcisnąć jedynie igłą), czytnik kart pamięci microSD/HC oraz gniazdo słuchawkowe 3.5 mm.

Prawy bok tabletu jest zupełnie pusty, natomiast lewy, w swojej dolnej części, kryje slot kart SIM, zabezpieczony gumową zaślepką, którą dość ciężko zdemontować. Uważam to jednak za zaletę, ponieważ takie zabezpieczenie zapobiega przedostawaniu się kurzu do wnętrza urządzenia.

Góra tabletu to dwa głośniki położone symetrycznie po lewej i prawej stronie. Niestety, jakość wydawanego z nich dźwięku nie jest zadowalająca, gdyż, nawet przy niewielkiej głośności, szumią i trzeszczą.

Tylny panel tPada 7122 to gładki kawałek aluminium wypełniony oznaczeniami producenta, informacjami o modelu oraz ikonami symbolizującymi poszczególne złącza zlokalizowane na dole tabletu.

System operacyjny

Pod maską tPada 7122 znajdziemy procesor RockChip o częstotliwości taktowania zegara 660MHz. Nie jest to dużo, ale wystarczająco, aby system operacyjny urządzenia, Android 2.1 Eclair, działał zadowalająco szybko. O możliwościach oprogramowania nie będę się rozpisywał, gdyż to wciąż jeden i ten sam robocik, który znajduje się na większości tanich tabletów będących w sprzedaży. Nie jestem pewien, dlaczego producent zdecydował się na wersję systemu, która całkowicie wyszła już z użytku. Android 2.2 Froyo to w tej chwili standard, który powoli ustępuje wersji 3.0 Honeycomb. 2.1 Eclair ma już kilka lat i brakuje mu wielu ważnych funkcji, które dodano w późniejszych aktualizacjach.

Menu tPada 7122 wypełnione jest przeróżnymi aplikacjami domyślnymi. Wśród nich znajdują się odtwarzacz muzyki i wideo, instalator plików APK, klient poczty Gmail, przeglądarka Skyfire, YouTube, czytnik eBooków oraz wiele innych.
Jest to ciekawy zestaw, aczkolwiek kilka z tych programów miało poważne problemy z działaniem, gdyż co jakiś czas pojawiał się błąd wymuszający ich zamknięcie. Co więcej, niektóre aplikacji nosiły nazwy zapisane chińskimi znakami, co wyraźnie podkreśla wschodnie pochodzenie urządzenia.

Ekran

Byłem zaskoczony jakością ekranu tPada 7122. Daleko mu do tabletów z matrycą IPS, ale zapewnia dobre kąty widzenia, zadowalającą jasność oraz żywe odwzorowanie barw. Nie można narzekać także na jego czułość i obsługę multitouch. Powiększanie i pomniejszanie obrazu poprzez rozszerzanie i szczypanie ekranu jest naprawdę przyjemne i płynne.

Złącza

Trak tPad 7122 nie posiada złącza HDMI, dlatego nie będziemy mogli przesłać obrazu z tabletu na ekran naszego telewizora. Dołączony do zestawu przewód USB pozwala na podłączenie urządzenia do komputera i transfer plików, ale nie na komunikację z dyskiem wymiennym, na przykład pendrive’m. Producent zapewnia, że tablet wyposażono w funkcję USB-host, lecz aby z niej skorzystać należy dokupić przewód, który jest stosunkowo rzadkim towarem na naszym rynku.

Multimedia

Jak już wspomniałem w specyfikacji, tPad 7122 obsługuje większość popularnych plików multimedialnych. Wśród nich znajdują się formaty wideo AVI, RMVB, MKV, audio MP3, MIDI, WAV oraz grafiki BMP, JPEG, TIFF, PNG i GIF. Urządzenie radzi sobie z odtwarzaniem wideo w standardowej jakości, ale o HD można tylko pomarzyć.

Zdjęcia i filmy wykonane kamerką internetową 1.3 Mpix nie są najlepszej jakości i na pewno nie są wystarczająco dobre na uwiecznienie wspomnień podczas tegorocznych wakacji.

Bateria

Specyfikacja mówi, że tPad 7122 wyposażono w ogniwo o pojemności 5000 mAh. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę fakt, że tablet ma wyświetlacz 7-calowy. Producent zapewnia, że akumulator wystarcza na 6 godzin pracy na WiFi oraz 50 godzin czuwania. Muszę przyznać, że to bardzo dokładne szacunki, ponieważ czas pracy urządzenia wahał się w okolicach 5-6 godzin, chociaż czas czuwania był znacznie dłuższy niż 50h.

Podsumowanie

Jeżeli szukacie szybkiego tabletu z Androidem, który jest dobrze wykonany, ale nie szokuje swoimi możliwościami – Trak tPad 7122 jest dla Was. Urządzenie to oferuje dużą mobilność, dobry, 7-calowy pojemnościowy ekran dotykowy oraz sprawny system operacyjny bez wodotrysków. Przed zakupem musicie jednak się zastanowić, czy rzeczywiście możecie przymknąć oko na brak HDMI, aparatu cyfrowego i dobrego procesora pozwalającego na wydajniejszą i bardziej zaawansowaną pracę.

Trak tPad 7122

Zalety

  • rozmiary i waga
  • jakość wykonania obudowy
  • dobry, czuły ekran
  • mocna bateria (5000 mAh)
  • dostęp do Android Market

Wady

  • stosunkowo słaby procesor
  • brak wyjścia HDMI
  • brak głównego aparatu fotograficznego o wysokiej rozdzielczości
  • archaiczny system operacyjny
  • cena – 1199 złotych

GALERIA